Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - (Βελτιώσεις, Πεπερασμένα)


geokal

Recommended Posts

1) Αν κατάλαβα καλά διαβάζοντας το εγχειρίδιο χρήσης του Fepla, μπορείς να ορίσεις τις επιφάνειες Ε1, Ε2, Ε3 και Ε4 ως μία επιφάνεια εφόσον το πάχος είναι σταθερό και τα φορτία των επιφανειών είναι σταθερά κι αυτά.

 

2) Μπορείς επίσης να ορίσεις την περίμετρο του ορόφου ως μια επιφάνεια και στη συνέχεια να ορίσεις την επιφάνεια Ε5 που έχει διαφορετικό πάχος (18cm) και την Ε6 που έχει επίσης διαφορετικό πάχος (20cm) μέσα στην αρχική επιφάνεια και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσεις την εντολή "ένωση/αφαίρεση επιφανειών".

 

3) Είναι ακόμη δυνατόν με μια κίνηση να μετατρέψεις τα υποστυλώματα σε επιφάνειες και ακολούθως με την εντολή πάλι "ένωση/αφαίρεση επιφανειών" να δημιουργήσεις μη αλληλεπικαλυπτόμενες επιφάνειες πλακών-στύλων.

 

Απαντώντας στα παραπάνω ερωτήματα του acnt:

Α. Ναι, μπορείς όμως να τα συμπεριλάβεις και να τα αφαιρέσεις μετά (βλ. 3).

Β. Εφόσον στηριγμένος είναι μόνο ο κόμβος στο Κ.Β. του στύλου τότε, ναι, πρέπει να βάλεις δοκούς στην περίμετρο του στύλου (βλ σχ.3.17 και εικόνα 1.7 manual Fepla).

Γ. Βάσει του παραπάνω (Β.), όπως στην εικόνα 7.

Link to comment
Share on other sites

Xάρη (εσύ καλά τα διάβασες, αλλά δεν καλύπτουν υποπεριπτώσεις) :

1) Κι αν είναι όλες διαφορετικές οι πλάκες;

2) "Ένωση/αφαίρεση" μάλλον περισσότερο για τις οπές είναι...

3) Αυτό... Πήγαν να κάνουν το καλό οι άνθρωποι και κάνανε πατάτα. Διότι αν δεις την εικόνα 3, εάν δεν ορίσεις τις Ε1 και Ε2 όπως τι κάνω εγώ, αλλά συμπεριλάβεις κομμάτια από τα Υ1 και Υ2 (Κ1 και Κ2), με την εντολή αυτή θα στα κάνει όλα επιφάνειες (όπου υποστύλωμα, επιφάνεια χωρίς διαστασιολόγηση πάχους 70 εκ). Όταν όμως θα πας να κάνεις mesh generation ή τριγωνοποίηση, θα σου βγάλει ένα σφάλμα ΝΑ! (με το συμπάθειο) λέγοντας πως οι επιφάνειες Ε1 και Εx αλληλοεπικαλύπτονται. Αν πας με την ένωση επιφανειών, θα ενώσει την Ε1 με όλη την Εx του υποστυλώματος και θα την μετατρέψει σε πλάκα ιδίων ιδιοτήτων όπως την Ε1.

 

Ρε Χάρη, τί εννοείς "Εφόσον στηριγμένος είναι μόνο ο κόμβος στο Κ.Β. του στύλου τότε, ναι, πρέπει να βάλεις δοκούς στην περίμετρο του στύλου" ; Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω αυτή τη στιγμή... Και τί εννοείς "δοκούς"; Grid elements απλά ή με ακαμψία;

 

Παναγιώτη, ναι, αν κάνεις μια απλή πλάκα με 4 κολώνες, τότε γίνεται αυτό που λες και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως αυτό δεν πρόκειται να σου συμβεί ποτέ σχεδόν σε μελέτη, ανέβασα το παραδειγματάκι.

Link to comment
Share on other sites

1) Αν είναι διαφορετικές οι πλάκες όσο αφορά το πάχος ή τα φορτία, τότε πρέπει να οριστούν και διαφορετικές επιφάνειες.

 

2) Γιατί μόνο για τις οπές; Το δοκίμασες και δεν δουλεύει και με άλλες επιφάνειες ή με στύλους που είναι επίσης επιφάνειες; Υπομονή μέχρι τις 24 Αυγούστου που θα ανοίξει πάλι η LH-Λογισμική τα γραφεία της.

 

3) Προφανές καθότι το υποστύλωμα είναι μία επιφάνεια και δεν πρέπει να τέμνεται με άλλη. Αν στην Ε1 συμπεριλάβεις και όλη την επιφάνεια των στύλων Υ1 και Υ2, όχι μόνο τμήμα αυτών, και μετά χρησιμοποιήσεις την εντολή "ένωση/αφαίρεση επιφανειών", υποθέτω ότι θα είναι ΟΚ.

 

4) Απ' ό,τι κατάλαβα ένας στύλος που προσομοιώνεται με μια επιφάνεια έχει έναν κόμβο στο μέσο του ορθογωνίου που είναι στηριγμένος=πακτωμένος, τέσσερις κόμβους στις κορυφές του ορθογωνίου και μερικούς ενδιάμεσα των πλευρών και στο εσωτερικό του ορθογωνίου (αναλόγως του μεγέθους του ορθογωνίου) οι οποίοι δεν είναι στηριζόμενοι και συνδέονται μεταξύ τους δημιουργώντας τριγωνικά πεπερασμένα στοιχεία. Αυτό στις πλάκες ανωδομής. Στις κοιτοστρώσεις όλοι οι κόμβοι είναι στηριγμένοι ελαστικά (βλ. §3.10 και εικ.3.17 εγχειριδίου χρήσης Fepla).

Δοκοί=grid elements τα οποία έχουν δυσκαμψία και δυστρεψία (βλ. §1.6 εγχειριδίου χρήσης Fepla).

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω στη διάθεσή μου το Fepla και όλα τα παραπάνω που αναφέρω είναι από την εικόνα που μου έχει δημιουργηθεί από το εγχειρίδιο χρήσης του Fepla.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην σελίδα της LH έχουν ανεβάσει ένα Ολοκληρωμένο παράδειγμα προγράμματος Fepla το οποίο είναι αρκετά κατατοπιστικό σε πολλά σημεία που χρήζουν σχολιασμό όπως τα παραπάνω.

Σε συνδυασμό πάντα με το Manual της εταιρίας «Fepla» για την ανάλυση πλακών με πεπερασμένα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και τα ερώτηματά μου δεν είναι απόλυτα συμβατό με τη λειτουργία του προγράμματος απο τη μεριά του μηχανικού, παρόλα αυτά έχουν να κάνουν με την εύρυθμη λειτουργία του.

 

Πρώτον το fespa δουλεύει καλύτερα σε windows xp ή vista ?

(αν και περιμένω στα xp να δουλεύει καλύτερα)

 

Δεύτερον εάν υπάρχει πρόβλημα με τους καινούργιους επεξεργαστές της intel i7?

 

Στην ίδια την LH δεν έχει νόημα να ρωτήσω γιατί πιστεύω ότι θα μου απαντήσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα από τα δύο.

 

Απλά θέλω να δω εάν καποιος είχε προβλήματα, του στυλ κολλήματα , αργή επεξεργασία κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει διαφορά μεταξύ XP και VISTA. Απλώς στα VISTA θέλει μια ρύθμιση στην αρχή (να έχεις δικαιώματα administrator στο μηχάνημα).

 

Για τους επεξεργαστές που ρωτάς, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Απλα απαραιτητη ειναι μια απενεργοποιηση καποιου ελεγχου που κανουν τα VISTA σε καθε προγραμμα που τρεχει..

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας Ελέγχου --> Λογαριασμοί Χρηστών -->και τσεκάρουμε οτι ο λογαριασμός του είναι "Διαχειριστή Συστήματος" (Αdministrator)

 

--> Tσεκάρουμε στην ίδια καρτέλα "Ενεργοποίηση η Απενεργοποίηση ελέγχου λογαριασμού Χρήστη (User Access Control ή UAC ) --> οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.