Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απελευθερώνεται το επάγγελμα του ενεργειακού επιθεωρητή


venezia

Recommended Posts

Παιδιά. ξέρετε ότι οι εξετάσεις θα έχουν βαση 9/10 στα υποχρεωτικά και 7/10 στα προεραιτικά; Εχετε δώσει πολλές εξετάσεις με βάση 9/10; Πόσοι λέτε να περάσουν με τέτοια βάση και τέτοιες ασάφειες των ΤΟΤΕΕ;

Μήπως θα μας φέρουν ξένους επιθεωρητές, καθώς υπάρχει μία διάταξη που επιτρέπει να διεξαθχεί επιθεώρηση από επιθεωρητή πιστοποιημένο εκτος Ελλάδος αλλά εντός ευρωζώνης; Για ψαχτείτε λίγο γιατί όλα αυτά εμένα μου δείχνουν πάλι κομπινα και το ΤΕΕ, ως συνήθως επί Σπρίτζη, μούγκα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά. ξέρετε ότι οι εξετάσεις θα έχουν βαση 9/10 στα υποχρεωτικά και 7/10 στα προεραιτικά;

 

Από πού προκύπτει αυτό? ΦΕΚ παρακαλώ, γιατί δεν το ξέρω.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό? ΦΕΚ παρακαλώ, γιατί δεν το ξέρω.

 

Ισχύει αυτό, μας το είπαν και στο σεμινάριο μόνιμων που παρακολουθώ αυτή την περίοδο.

90% θα πρέπει να πιάσεις στα υποχρεωτικά και 75% στα προαιρετικά.

 

Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση να γίνουν κάααααποια στιγμή στο μέλλον οι εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει αυτό? ΦΕΚ παρακαλώ, γιατί δεν το ξέρω.

 

2011-10-31 ΦΕΚ2406 (ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΩΝ)

Άρθρο 7 παράγραφος 11..

 

Όντως έτσι είναι,αν δεν αλλάξει πιστεύω θα γίνει μεγάλη σφαγή...

Άκου 90% η βάση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, λεφτά θέλουν οι άνθρωποι του κ.Χατζηδάκη και των λοιπών.. Είναι δυνατόν να περάσουν μόνο λίγοι ... Θα μου πείται οτι κάθε φορά που δίνει είναι και 150€.... σωστό και αυτό, έτσι θα πάρουν περισσότερα.

Είχαν δεν είχαν μας "κοίμισαν" πάλι. Δεν είναι αυτή η ουσία. Εξετάσεις δεν θα έπρεπε να δίνει κανείς Μηχανικός. Δηλαδή ένας δικηγόρος (π.χ. Παραδιάς) όταν αλλάξει η νομοθεσία για να ασκήσει το επάγγελμά του πρέπει να δώσει εξετάσεις ? ένας γιατρός ? ή απλά αν θέλει να είναι μέσα στα πράγματα και σωστός επαγγελματίας θα καθίσει να διαβάσει - ενημερωθεί . Εμείς γιατί ? ΤΕΕ και λοιποί (συνάδελφοι ΤΕΙ) γιατί δε μιλάτε ? Μόνο για εξίσωση υπογραφών φωνάζουμε ? να δω τι θα απομείνει στο τέλος ....

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι, λεφτά θέλουν οι άνθρωποι του κ.Χατζηδάκη και των λοιπών.. Είναι δυνατόν να περάσουν μόνο λίγοι ... Θα μου πείται οτι κάθε φορά που δίνει είναι και 150€.... σωστό και αυτό, έτσι θα πάρουν περισσότερα.

Είχαν δεν είχαν μας "κοίμισαν" πάλι. Δεν είναι αυτή η ουσία. Εξετάσεις δεν θα έπρεπε να δίνει κανείς Μηχανικός. Δηλαδή ένας δικηγόρος (π.χ. Παραδιάς) όταν αλλάξει η νομοθεσία για να ασκήσει το επάγγελμά του πρέπει να δώσει εξετάσεις ? ένας γιατρός ? ή απλά αν θέλει να είναι μέσα στα πράγματα και σωστός επαγγελματίας θα καθίσει να διαβάσει - ενημερωθεί . Εμείς γιατί ? ΤΕΕ και λοιποί (συνάδελφοι ΤΕΙ) γιατί δε μιλάτε ? Μόνο για εξίσωση υπογραφών φωνάζουμε ? να δω τι θα απομείνει στο τέλος ....

 

Συμφωνώ +1000

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

GPER

Τα είπες όλα μα όλα! Αυτή είναι η κατάντια μας. Να μας εξετάζουν σαν φοιτητές. Και ποιοί;

Εγώ δεν δέχτηκα να με εξετάσει κάποιος, όταν με είχε εξετάσει σαν φοιτητή ο καθ. Μιχ. Παπαδόπουλος (πρωτοπόρος της θερμομόνωσης στην Ελλάδα) πριν 34 χρόνια, όταν μερικοί τωρινοί εξεταστές δεν είχαν μάθει ακόμα την προπαίδεια. Ακόμα ισχυρότερο επιχείρημα θα έχουν οι νέοι συνάδελφοι. Ας πάει να δώσει πρώτα εξετάσεις στο αντικείμενο του Υπουργείου του ο προϊστάμενος Υπουργός και μετά τα λέμε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με εξετάσεις ή με κάποιο τρόπο πρέπει να πιστοποιηθούν όλοι οι Μηχανικοί για κάθε ιδιότητα που επιθυμούν να ασκούν. Δεν μπορεί όλοι, να κάνουν τα πάντα. Αυτά πρέπι να τα ξεχάσουμε. Απλώς η βάση είναι απαράδεκτη, διότι 9/10, με τέτοιες ΤΟΤΕΕ που μόνο ο μάντης Κάλχας μπορεί να ερμηνεύσει είναι απλώς κομπίνα. Κάτι άλλο κρύβεται από πίσω.

 

Επίσης είναι ανακόλουθο και προθύστερο να είναι πιστοποιημένοι οι επιθεωρητές, που επι της ουσίας ελέγχουν την κλάση και απιστοποίητοι αυτοί που εκπονούν ΜΕΑ και επι της ουσίας στήνουν τα ενεργειακώς πιστοποιημένα κτίρια. Θα έχεις πρώτα πιστοποιημένο μελετητή και μετά πιστοποιημένο επιθεωρητή.

 

Συνεπώς, πιστοποιημένοι μελετητές, πιστοποιημένοι επιθεωρητές-ελεγκτες και προπάντων πιστοποιημένοι εξεταστές και καθηγητές. Οι διαδικασίες και το κόστος εκπαίδευσης-εξέτασης πρέπει να επιβαρύνει αποκλειστικά το ΤΕΕ, που παίρνει προσόδους από κάθε πράξη μας και δεν δίνει ποτέ μέρισμα(οπως π.χ. ο δικηγορικός σύλλογος).

 

Αλλά ποιο ΤΕΕ; Το ΤΕΕ του Σπρίτζη, το μόνο ανέκδοτο με τέσσερις λέξεις...

 

Ομως, για ψάξτε το, φίλοι μου, διότι μου φαίνεται ότι έρχονται ξένοι επιθεωρητές και εμείς θα δουλεύουμε για αυτούς, τσάμπα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.