Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απελευθερώνεται το επάγγελμα του ενεργειακού επιθεωρητή


venezia

Recommended Posts

Ετσι καταλαβαίνω και εγώ.Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι ,καταργήθηκαν και οι άδειες Α και Β τάξης ?

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το λεει ξεκαθαρα καπου. Δεν το εχω μπροστα μου

Χρειαζεται πιστοποιητικο παρακολουθησης ΚΑΙ πιστοποιητικο επιτυχους εξετασης. Δεν αλλαζει κατι ουσιαστικο τουλαχιστον στα "προσοντα"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω τρομοκρατηθεί λίγο, πέρα απο επιθεωρήσεις, υπάρχει καθόλου δουλειά;!!..

 

Όχι δεν υπάρχει. Νομιμοποιήσεις κάνουν μόνο όταν πρόκειται να μεταβιβάσουν ή όταν πεθάνουν μέσω γονικής παροχής. Κάλα για νέες οικοδομικές άδειες είναι αστείο όπως "χοντρός Αλβανός". Κάτι που με ανησυχεί είναι ότι οι νέοι (κάτω των 35 ας πούμε) έχουν τόση σχέση με την ακίνητη περιουσία όσο εγώ με τα κότερα. Όλοι οι πελάτες μου είναι άνω των 40.

Link to comment
Share on other sites

Aμα ψάξεις στο θέμα "Το μέλλον της οικοδομής" , τα έχω γράψει ακριβώς τι γίνεται και γιατί γίνεται αυτό .

 

Προωθείται η υπαλληλοποίηση των μηχανικών με χαμηλές αμοιβές , αρχικά τουλάχιστον .

 

Η διατήριση αυτόνομου γραφείου θα γίνει ακριβό σπόρ σε λίγους μήνες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

BAS, εδώ και πολλά χρόνια προωθείται η κατάργηση των μηχανικών. Μόνο για τις ποινικές και αστικές ευθύνες μας κρατούν.

Τώρα για τα ατομικά γραφεία "Άδειες-Μελέτες-Επιβλέψεις-Κατασκευές" αντικειμενικά πάνε για κλείσιμο. Αυτά ήταν για άλλη εποχή. Το μέλλον κατά την γνώμη μου, είναι τα ολιγομελή γραφεία συνεργαζόμενων Μηχανικών διάφορων ειδικοτήτων.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως για την εμπειρία εννοεί 2 χρόνια γραμμένος στο ΤΕΕ..

Συμφωνώ με αυτό που λέει ο BAS. Όλα κινούνται σε αυτή την κατεύθυνση και όχι μόνο στον κλάδο μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βρω κάπου να λέει ξεκάθαρα προϋπηρεσία 2 ετών.

Απλά αναφέρει 2 χρόνια κτίσης πτυχίου.

Λίγο άτοπο, επειδή τι σημασία έχει αυτό, αν κάποιος είναι άνεργος για 2 χρόνια από τη στιγμή που πήρε το πτυχίο?

 

Επίσης, δε διευκρινίζεται αν είναι 2 χρόνια ημερολογιακά ή απλά χρονολογιακά.

Παράδειγμα:

Αν κάποιος πήρε το πτυχίο του τον Δεκέμβριο του 2011 και εγγράφτηκε στην ένωσή του (ΤΕΕ - ΕΕΤΕΜ), πλήρωσε συνδρομή και για τον τρέχοντα χρόνο. Άρα τον Ιανουάριο του 2013 θα έχει 2 χρόνια κτίσης πτυχίου.

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, είναι δική μου σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια σημαινει εμπειρια.

Δεν εχω σε καμια εκτιμηση το "επαγγελμα" του Εν. Επιθεωρητη, αλλα η εμπειρια δεν βεβαιωνεται με την ημερομηνια εγγραφης στο ΤΕΕ.

Οπως και στους Ελ. Δομησης, πρεπει να υποβαλλεις δικαιολογητικα οπως ΑΠΥ, φυλλα ΟΑ απο οποια προκυπτει η αναληψη μελετης/επιβλεψης κτλ.

 

ΒΑΣ

Δεν εχεις αδικο.

Αλλα τελικα ποιοι θα ειναι η "ιδιοκτητες" των γραφειων που θα απασχολουν μισθωτους μηχανικους?

Μεγαλομηχανικοι? Αλλοδαπες εταιρειες?

Και τελικα με ποιο το αντικειμενο τους? Η εκδοση ΠΕΑ και η ενταξη στον Ν4014???

Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία και η ανάπτυξη της χώρας τα τελευταία 55 χρόνια βασιζόταν στην οικοδομή, πράγμα παράλογο και στρεβλό. Το μέλλον της οικοδομής ήταν προδιαγεγραμμένο, προβλέψιμο και πασιφανές. 'Αλλο αν κάποιοι προσποιούνταν οτι δεν το έβλεπαν. Η οικοδομή κατέρρευσε φυσιολογικά, ήταν αναπόφευκτο (η κρίση το πολύ να την έκανε λίγο πιο βίαια) και δεν είχε ούτε έχει πλέον μέλλον.

Σκεφθείτε μόνο τις στρατιές των νέων άνεργων μηχανικών, που εκτός αυτού θα αντιμετωπίσουν, αν ποτέ στο μέλλον φτιάξουν τα πράγματα, το γεγονός οτι θα είναι μηχανικοί 40~45 ετών χωρίς ίχνος εμπειρίας. Είναι τραγικό για το τεχνικό δυναμικό της χώρας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.