Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές παρακράτησης φόρου 20% και ΦΕΜ 10%


Paul_Mix

Recommended Posts

εγώ ξέρω ότι γίνεται μόνο για την χρονιά για την οποία γίνεται η φορολογική δήλωση και στην οποία φαίνονται τα έσοδα απ' αυτή τη δραστηριότητά σου

δηλ ας υποθέσω ότι φέτος (2012) μου παρακρατήθηκε Α ποσό ως 20% ή ότι προκατέβαλα φόρο 10% αλλά η απόδοση στη ΔΟΥ έγινε ή από την εατιρεία ή από μένα αντίστοιχα την 28-1-2013 Τότε αυτά τα ποσά μπορώ να τα δηλώσω στη δήλωση που θα υποβάλω το 2013 (και το έχω κάνει πολλές φορές μέχρι τώρα)

Link to comment
Share on other sites

H απόδοση του φόρου είναι διαφορετικό ζήτμα από την βεβαίωση παρακράτησης και δεν είναι υποχρεωτικό να συμπίπτουν τα χρονικά διαστήματα . Δηλαδή η απόδοση μπορεί να γίνει και σε μεταγενέστερο χρόνο από τη χρονική περίοδο που κακλύπτει η βεβαίωση παρακράτησης.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό λέω Σωτήρη-μπορεί η απόδειξη να είναι εντός 2012 και ο παρακρατηθείς ή ο αποδοθείς φόρος να είναι εντός του επόμενου έτους οπότε μπορείς να τον συμψηφίσεις στη δήλωση του 2013

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι γίνεται μόνο για την χρονιά για την οποία γίνεται η φορολογική δήλωση και στην οποία φαίνονται τα έσοδα απ' αυτή τη δραστηριότητά σου

δηλ ας υποθέσω ότι φέτος (2012) μου παρακρατήθηκε Α ποσό ως 20% ή ότι προκατέβαλα φόρο 10% αλλά η απόδοση στη ΔΟΥ έγινε ή από την εατιρεία ή από μένα αντίστοιχα την 28-1-2013 Τότε αυτά τα ποσά μπορώ να τα δηλώσω στη δήλωση που θα υποβάλω το 2013 (και το έχω κάνει πολλές φορές μέχρι τώρα)

 

Για την περίπτωση του ΦΕΜ θα συμψηφιστεί ΕΝΤΟΣ της χρήσης που καταβλήθηκε στη ΔΟΥ (Μια και το παραστατικό πληρωμής του είναι το αποδεικτικό στοιχείο)

 

Για την περίπτωση της παρακράτησης (20%) ο συμψηφισμός γίνεται ΕΝΤΟΣ της χρήσης που έγινε η παρακράτηση (δηλ. όταν εκδόθηκε το Δ.Π.Υ) ανεξάρτητα από το πότε θα το αποδώσει ο λήπτης του Δελτίου.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

kapa

πάρα πολλές φορές πλήρωσα φεμ για αποδείξεις του προηγούμενου έτους (π.χ 2012) -στο επόμενο (2013) - και τις συμψήφισα στην δήλωση εισοδήματος του προηγούμενου έτους (εισοδ 2012)

Επίσης εδώ και 20 χρόνια ο παρακρατηθείς από εταιρείες που συνεργάζομαι π.χ 2012 -καταβλήθηκε στο επόμενο έτος (2013) -και επίσης τις συμψήφισα στη δήλωση εισοδημάτων του προηγ έτους (2012)

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω.... ότι μπορεί να συνέβη αυτό....

 

Όμως...

  • στην περίπτωση του ΦΕΜ, επειδή εσύ ο ίδιος είσαι υπόχρεος να το καταβάλλεις, όταν ΔΗΛΩΝΕΙΣ προς συμψηφισμό το ποσό σε προηγούμενη χρήση ( π.χ. 2012) από εκείνη κατά την οποία το πλήρωσες (δηλ. το 2013), στην ουσία κάνεις ψευδή δήλωση μια και ΔΕΝ το έχεις πληρώσει ΕΝΤΟΣ της χρήσης για την οποία γίνεται η εκκαθάριση ώστε να ΜΠΟΡΕΙ να συμψηφιστεί.

Εξάλλου σε έλεγχο βάσει ποιού παραστατικού το αποδεικνύεις ως πληρωμένο αφού ΔΕΝ το έχεις πληρώσει ακόμα?????

  • στην περίπτωση της παρακράτησης 20%, επειδή εσένα στο παρακράτησε ΕΝΤΟΣ της χρήσης αποδεδειγμένα ο λήπτης του δελτίου και εκείνος είναι υπόχρεος να το καταβάλλει, στην ουσία ΔΕΝ κάνεις ψευδή δήλωση διότι δεν δηλώνεις ότι προκατέβαλες αλλά ότι σου παρακράτησαν το ποσό του φόρου.

Η ΔΟΥ από τη στιγμή που εσένα σου παρακρατήθηκε το ποσό, ΟΦΕΙΛΕΙ να στο συμψηφίσει ΕΝΤΟΣ της χρήσης ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το αν το ποσό αποδόθηκε από το λήπτη του δελτίου ή όχι.

 

Οπότε στην περίπτωση της παρακράτησης θεωρώ ότι σωστά τη συμψηφίζεις στη χρήση που εκδόθηκε το δελτίο και όχι στη χρήση που αποδόθηκε.

 

Στην περίπτωση του ΦΕΜ..... θεωρώ ότι είναι λάθος να συμψηφίζεται ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ από εκείνην κατά την οποία πληρώθηκε (ανεξάρτητα από το αν "πέρασε").

 

Όσο για την περίπτωση του να συμψηφίζεις σε επόμενη χρήση ποσά που αποδόθηκαν (ΦΕΜ) ή παρακρατήθηκαν σε προηγούμενη..... ΠΟΙΟΣ θα είχε το θράσσος να σου βάλει χέρι για το γεγονός ότι άφησες το κράτος να διαχειρίζεται τα λεφτά σου ΑΤΟΚΑ για ένα έτος παραπάνω από εκείνο που θα μπορούσες να το συμψηφίσεις??????

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

 

 

Για την περίπτωση της παρακράτησης (20%) ο συμψηφισμός γίνεται ΕΝΤΟΣ της χρήσης που έγινε η παρακράτηση (δηλ. όταν εκδόθηκε το Δ.Π.Υ) ανεξάρτητα από το πότε θα το αποδώσει ο λήπτης του Δελτίου.

 

Aυτό συμβαίνει και νόμιμα . Για παρακρατήσεις στο τελευταίο δίμηνο εκάστου διαχιειρστικού έτους, η απόδοση εμπρόθεσμα γίνεται από 01/01 έως ... τις αρχές του Φεβρουαρίου (ανάλογα με τα Σάββατα, Κυριακές, Αργίες και απεργίες....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν κόψω απόδειξη για αυθαίρετο πάνω απο 300€ σε ιδιώτη πρέπει να δίνω και παρακράτηση 20% κάθε φορά;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αποδείξεις έχουν ΦΕΜ και όχι παρακράτηση.Πάντως για να το ξέρεις, παρακράτηση κόβουμε σε επαγγελματίες ΜΟΝΟ (και πάνω από 300 € καθαρα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.