Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

δεν το σκεφτομαι ΚΑΘΟΛΟΥ

 

απλα θελω βιβλιαριο για την μικρη και δνε ξερω αν θα μου δωσουν την δευτερα που θα παω...

 

αν και ειμαι ασφαλσιτικα ενημερος και χωρις να χρωσταω για το 2012 μην μου πουν καμια @@@ οτι πρεπει να πληρωσω και το Α του 2013 φοβαμαι

 

αν και μετα μπορει να την γραψω στο ΙΚΑ της γυναικας μου να ηρεμησω

 

 

υγ γιωργο αν ειχα αγορασει αυτο το οικογενειακο αμαξι που λεω εδω και 4 χρονια οτι θα παρω και ολο παει για το επομενο ετος θα σουλεγα τι λεφτα θαχα και εγω στην ακρη να πληρωσω το @@@τσμεδε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουμε τα παιδία μας χωρίς φαγητό για να καλύψουμε τους αρχιλήσταρχους που θέλουν να το παίξουν σωτήρες μας.

 

Σωστός !

 

Οι κηφήνες που επένδυσαν τα χρήματα του ΤΣΜΕΔΕ σε επισφαλή ομόλογα και μετά το κούρεμα χάσαμε όλοι το 70% των εισφορών μας έχουν δικαστεί ; Θα κατασχεθεί καμμία περιουσία σε αυτό το μπ...λο που λέγεται Ελλάδα ;

 

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι ταμείο . Μ@λάκες ψάχνουν και έχουν βρει ανάμεσά μας πολλούς . Οι παράγκες του ΤΕΕ και του ΤΣΜΕΔΕ μαζί με τους δωσίλογους των διοικήσεων , το μόνο που ενδιαφέρονται είναι οι μάσες τους, κάποια οργανωμένα συμφέροντα καθηγητάδων και λοιπών λαμόγιων καθώς και η εξαθλίωση εμάς των υπόλοιπων . Στον καιάδα τα καθίκια ... :evil: :evil:

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL:

κανείς ή σχεδόν κανείς δεν έχει όρεξη να χρωστάει και να μπαίνει στη μαύρη λίστα. Το θέμα που έχει προκύψει δεν είναι θέμα επιθυμίας, είναι θέμα ανάγκης και αντίδρασης. δες λογικά το τί συμβαίνει.

Μας έχουν ληστεψει τα αποθεματικά του ταμείου μας με το γνωστό "τσαμπουκά".

Μας υποβιβασαν το επίπεδο παροχών υγείας, φέρνοντάς τις στο επίπεδο ΕΟΠΠΥ.

Να μην αναφερθούμε σε συντάξεις.Πόσο μάλλον σε μελλοντικές αμφίβολες συντάξεις.

Μας κρατούν όμηρους με τη λογική να πληρώνουμε τσμεδε, ακόμη και αν κλείσουμε βιβλία στην εφορία και δεν είμαστε πλέον επιτηδευματίες μηχανικοί.

Διανύουμε 3-4 χρόνια οικονομικής ( θεωρητικής ή πραγματικής) κρίσης. Ο κλάδος μας, το γνωρίζεις πολύ καλά, έχει σβήσει.

Και ερχόμαστε, ακόμη και αυτή την ύστατη στιγμή, να δημιουργήσουμε διάλογο, για το άν θα πρέπει να πληρώσουμε κάτι που από χιλιόμετρα φωνάζει..."ληστεία"?

 

+1 στο συνάδελφο skafos

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μαζί σου σε όλα αυτά που λες και βέβαια να πάνε ακόμα και φυλακή όσοι διαχειρίστηκαν τα αποθεματικα των ταμείων Κυρίως να αποδοκιμαστουν πολιτικά , οι πολιτικοί τους προιστάμενοι των προηγούμενων δεκαετιών με μαύρο στις επόμενες εκλογές , που από τις δημοσκοπίσεις που βλέπω δεν θα γίνει Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι από τα χρήματα που καταβάλουμε όσοι ακόμα είμαστε ενεργοί εργαζόμενοι , θα πληρωθου΄ν οι συνάδελφοί μας που δεν μπορούν να εργαστούν λόγο ηλικίας και αυτοί που έχουν ανάγκη φάρμακα Αυτούς συνάδελφε πρέπει να τους σκεφτούμε και να μην τους καταδικάσουμε με ελαφρά την καρδία γιατί ειδικά τώρα εκεί που έχουν παει τα ταμεία μας , υπάρχει πρόβλημα σίγουρα Εγώ για αυτό περισότερο στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ μου και μετά γιατί δεν μου αρεσει και να χρωστώ τίποτα

Link to comment
Share on other sites

γιωργο ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑ?

 

τοσα χρονια δεν πληρωναμε το ΦΠΑ εφαπαξ?

δεν πληρωναμε το ΤΣΜΕΔΕ στην ωρα του χωρις αντικρυσμα?

τη συνδρομη του τεε?

τις εισφορες επι αμοιβων του τεε-τσμεδε-εμπ κτλ?

οι παρακρατησεις 10-20% επι των αμοιβων

 

 

ο κλαδος ειναι σε ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗ.....

εισφορες- τελος ε.ε - φορολογια 26% και το τσμεδε εκπιπτει 10% - φορολογια ΕΣΟΔΑ-ΕΞ0ΔΑ και με τις βενζινες και τα περισσοτερα εξοδα μας να ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ

 

καλα για δουλειες δεν μιλαω.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL:

Το θέμα είναι οτι ο τεχνικός κόσμος δεν έχει δουλειά εδω και 3-4 χρόνια. Δεν γινεται να πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ.Πόσο μάλλον τα ποσά που όρισαν οι "νταβατζήδες" με το μεσοπρόθεσμο τον Ιούλιο του 2011. Όπως καταλαβαίνεις συνάδελφε, σε ένα πόλεμο, υπάρχουν παράπλευρες απώλειες. Αν εσύ θεωρείς ότι πρέπει να πεινάσει ο "άμαχος πληθυσμός", γιατί κάποιοι, με τον τσαμπουκά της διοικησης, αποφάσισαν να αυξήσουν 100% τις ασφαλιστικές εισφορές, προσωπικά δεν το θεωρώ σωστό. Η αντίδραση του κλάδου, είτε έχει, είτε δεν έχει, θα πρέπει να είναι ενιαία, μια και μοναδική.

Ολική παύση πληρωμών.

Όσον αφορά στο ότι οι συνταξιουχοι δεν μπορουν να βγουν στην εργασία, σκέψου ότι οι μή συνταξιούχοι -ενεργοί μηχανικοί, δεν έχουν δουλειά εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως μου λέτε ότι ακόμα και με θυσίες ή σφίγγοντας το ζωνάρι αν χρειαστεί ενώ θα μπορούσαμε , όμως δεν πληρώνουμε εισφορές παραβλέποντας ότι αυτό μπορεί να σημαίνει προβλήματα σε συνταξιούχους και ασθενείς

 

Οχι εγώ δεν συμφωνώ Για μένα η μόνη πραγματική αντίδραση είναι να εξαφανίσουμε στις επόμενες εκλογές όλο αυτόν το πολιτικό σχηματισμό που με τις πολιτκές τους μας έφεραν στο να μην μπορούμε να πληρώσουμε Να σβηστούν από τον πολιτικό χάρτη τα κόμματα αυτά που στηρίζουν μνημονικές πολιτικές Τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιώμαστε Δεν θα καταδικάσω εγώ σε θάνατο έναν συνάδελφό μου άρρωστο (πχ καρκινοπαθή )με το να μην πληρώνω την ασφάλεια μου όταν θα μπορέσω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν ειπε κανεις οτι εσκεμενα θελει να αρει τη συνταξη και την υγειονομικη περιθαλμψη του συνταξιουχου. Οι περισσοτεροι εχουμε γονεις συνταξιουχους και βλεπουμε την εξαθλιωση που βιωνουν αναζητωντας τον ιατρο που δεν θα εχει καλυψει τον αριθμο επισκεψεων για το περιβοητο δεκαευρο! Δεν το συζητω να σε αξιωσει η ζωη να χρειαστείς δημόσιο νοσοκομείο. ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΟΣ!

Θα επαναλαβω ότι ειπα. Σε ένα πόλεμο-που τον πιστευουν και τον στηρίζουν όλοι-υπάρχουν παράπλευρες απώλειες.

Απο κει και περα ο νοών νοείτω...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ,

 

Βαθιά ανθρώπινο το μήνυμα που στέλνεις σε όλους εμάς γράφοντας :

Δεν θα καταδικάσω εγώ σε θάνατο έναν συνάδελφό μου άρρωστο (πχ καρκινοπαθή )με το να μην πληρώνω την ασφάλεια μου όταν θα μπορέσω

 

Επέτρεψέ μου να γράψω ότι και που θα πληρώσεις την ασφάλειά σου , κανείς δεν είναι σίγουρος ότι το ταμείο θα αποδόσει τα χρήματα σε αξιοπαθούντες συναδέλφους την στιγμή που τα έχει ανάγκη . Όσο οι διοικήσεις παίρνουν εντολή να "γδέρνουν" τους ασφαλισμένους κρατώντας τις παροχές σε επίπεδα μιζέριας και εξαθλίωσης , όσα και να πληρώσεις , τα φάρμακα του καρκινοπαθή συναδέλφου δεν τα εξασφαλίζεις . Όλο και κάποιο ανδρείκελο μέσα στη διοίκηση θα κάνει τα πλεονάσματα δομημένα ομόλογα υψηλού ρίσκου για να τσεπώσει προμήθειες . Μην σου αναφέρω που τους γράφουν τους αξιοπαθούντες συναδέλφους μας ...

 

Είσαι πολύ ρομαντικός συνάδελφε αν πράγματι πιστεύεις ότι πληρώνοντας τις εισφορές σου (μας) εξασφαλίζουμε ικανοποιητική περίθαλψη και επάρκεια φαρμάκων σε όσους τα έχουν ανάγκη . Αυτά γίνονται σε ευνομούμενες πολιτείες και κοινωνίες . Όχι πάντως στην Ελλάδα του τζόγου , της μαγκιάς , της φιγούρας των "συμβούλων" , των λαμόγιων , των κουμπάρων και των κάθε λογής δωσίλογων ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.