Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Αλλο διεκδικώ και άλλο δεν είμαι συνεπής σε αυτά που το κράτος θεσμοθετεί και που μπορεί εγώ να διαφωνώ προσπαθώ να τα αλλαξω αλλά μέχρι να τα αλλάξω είμαι νομιμόφρων πολίτης Αλλιως έχουμε ζούκλα και όχι ευνούμενη πολιτεία

Εγώ προσωπικά θα αφήσω το γιό μου με λιγότερη θέρμαση και με παντελόνι σκισμένο αλλά τις υποχρεώσεις μου θα τις πληρώσω έστω και όχι στην ώρα τους γιατί δεν θέλω να τον μάθω να είναι κακός πολίτης κοιτώντας το δικό του μόνο καλό και όχι του συνόλου

Δυστυχως τα -1 που μου επιτρεπονται απο τους διαχειριστες του forum ειναι ελαχιστα μπροστα σε αυτα που θα εβαζα σε ποστ σου σαν και αυτο....

 

Οσο και να σεβομαι τη διαφορετικοτητα της αποψης σου, το μονο που εχω να πω ειναι οτι λυπαμαι παρα πολυ για τις αντιληψεις σου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιώργο στο έχω ξαναπεί φιλικά πάντα, κόψε τους ρομαντισμούς......εδώ έχουμε πόλεμο και εσύ κρατάς γαρύφαλλα..

Πρέπει συλλογικά να γίνουν κινήσεις γιατί αλλιώς θα καεί και το δικό μας σπίτι σύντομα.

Είναι εύκολο να πώ το εξής....Στα @@ μου και αν πανε τις εισφορές στην εφορία...Δεν έχω μέσα καταθέσεις, δεν έχω τίποτα στο όνομά μου οπότε τι να μου πάρουν?

Θα έρθουν σπίτι μου?? Σαν μάχιμος σε άλλα μέτωπα χρόνια, δεν εγγυώμαι για την ασφάλεια αυτού που θα τολμήσει.... Στη συνέχεια συνεχίζω να δουλεύω μαύρα και τα γκαφρά τα κρύβω....Που θα με βρουν? Πουθενά......

Ομως....

Γιατί να πάρουν τα λεφτά του akius? του ted78? του pavlos, savvas κτλ? Θα μπορούσα να ήμουν και εγώ στη θέση τους...Γιατί να κάνω τουμπεκι?

Λοιπόν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ γιατί αύριο θα είναι αργά..... Και στα 3 του Καράμπελα το κράτος και οι συντάξεις του.....σε έναν πόλεμο διαλέγεις στρατόπεδο....

 

Αυτό με τις εισφορές στην εφορία αν περάσει για μένα είναι casus belli........ Μπαίνω μάλιστα και front line και σας λέω είμαι πολύ καλός στα πεσίματα.....

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι είπε κανέις ότι δεν πρέπει να αλλάξουν όλα αυτά αφού και εγώ έγραψα ότι αδυνατώ να πληρώσω εδώ και ένα εξάμηνο Αλλο αυτό και εγω όσοι με ξέρουν είμαι στην περιοχή μου σε όλες τις κοινητοποιήσεις όποτε χρειαστεί μαζί με τα μέλη του τοπικού ΚΚΕ Αλλο αυτό και άλλο πηγαίνουμε σε μια ζούκλα που ο κάθένας από μόνος του παίρνει το νόμο στα χέρια του και πράτει κατά συνείδηση Λίγο αρχαία ελληνική γραμματεία να διαβάσεται να δείτε ότι αυτό δεν συμβαζίζει με μια ευνούμενη πολιτεία γιατι τότε και να πετύχουμε το στόχο μας θα εχουμε χάσει τον προορισμό μας

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL, Αλλο διεκδικώ και άλλο δεν είμαι συνεπής σε αυτά που το κράτος θεσμοθετεί (ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΣΜΟΘΕΤΕΙ ....ΤΟ ''ΕΞΥΠΝΑΤΟ'', ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ) και που μπορεί εγώ να διαφωνώ προσπαθώ να τα αλλαξω αλλά μέχρι να τα αλλάξω είμαι νομιμόφρων πολίτης Αλλιως έχουμε ζούκλα και όχι ευνούμενη πολιτεία

Εγώ προσωπικά θα αφήσω το γιό μου με λιγότερη θέρμαση και με παντελόνι σκισμένο αλλά τις υποχρεώσεις μου θα τις πληρώσω (ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ, ...ΤΟ ''ΧΑΙΒΑΝΑΤΟ'') έστω και όχι στην ώρα τους γιατί δεν θέλω να τον μάθω να είναι κακός πολίτης κοιτώντας το δικό του μόνο καλό και όχι του συνόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι υπερογκες εισφορες απο την πλειοψηφια των συναδελφων δεν θα πληρωθουν. Ετσι και αλλιως στο αμεσο μελλον μονο δυο ταμεια θα μεινουν (ΙΚΑ για μισθωτους και αλλο ενα για τους αυτοαπασχολουμενους και συνταξη 360 ευρω)

 

Αυτο ειναι το μελλον για τις συνταξεις.Οι ηδη συνταξιουχοι και οι πριν του 1993 μπορει και σε αυτους να υπαρχουν περικοπες/αυξησεις αντοιστοιχα αλλα η κολαση ειναι για τους καινουργιους.( Ασε που τους βολευει κιολας να εχουν συνταξη 1300 ευρω μετα τις περικοπες ενω οι νεοι θα πληρωνουν εισφορες πολλαπλασιες και συνταξη αν παρουν μετα τα 40 χρονια δουλεια 400- 500 ευρω)

 

Αν ριξεται μια ματια στις αυξησεις και στην υποχρεωτικη αυξηση ασφαλιστικης κατηγοριας ανα τριετια, λεμε τωρα ,για ενα νεο μηχανικο οταν ειναι να φτασει, εαν φτασει για συνταξη θα φτανει να πληρωνει εως 1000 ευρω το μηνα!!!, 12000 το χρονο. Αν δεν ειναι παρανοια αυτο τι αλλο ειναι?

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεται μια ματια στις αυξησεις και στην υποχρεωτικη αυξηση ασφαλιστικης κατηγοριας ανα τριετια, λεμε τωρα ,για ενα νεο μηχανικο οταν ειναι να φτασει, εαν φτασει για συνταξη θα φτανει να πληρωνει εως 1000 ευρω το μηνα!!!, 12000 το χρονο. Αν δεν ειναι παρανοια αυτο τι αλλο ειναι?

 

Γι' αυτό και μόνο ο κομμάτι +1

Link to comment
Share on other sites

Αν ριξεται μια ματια στις αυξησεις και στην υποχρεωτικη αυξηση ασφαλιστικης κατηγοριας ανα τριετια, λεμε τωρα ,για ενα νεο μηχανικο οταν ειναι να φτασει, εαν φτασει για συνταξη θα φτανει να πληρωνει εως 1000 ευρω το μηνα!!!, 12000 το χρονο. Αν δεν ειναι παρανοια αυτο τι αλλο ειναι?

 

Αν κάποιος μετά από αυτά καταφέρνει και πληρώνει 2 πράγματα συμβαίνουν....Η είναι ο σούπερ-ντούπερ μηχανικός που έχει πάρει εργολαβία την Ελλάδα και του φεύγουν από τα πατζάκια οπότε πάμε πάσο, ή έχει βγει στη γύρα χρωστάει της κεφαλούς για να βγάζει τις εισφορές και λέει ότι είναι μηχανικός γιατί έτσι πρέπει...σε αυτή την περίπτωση έχουμε να κάνουμε με ηλιθιότητα που επενδύει τα λεφτά του σε ένα επάγγελμα μη αποδοτικό επειδή έτσι του είπαν να κάνει και χαίρεται και από πάνω....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδή έχει ξεφύγει τελείως η κατάσταση (και τα μυαλά μας) επανέρχομαι στο θέμα αν μπορούμε να διακόψουμε. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα τι ισχύει?

Π.χ. είχα ακούσει παλιά μια κουβέντα ότι μόνο ο κλάδος υγείας είναι υποχρεωτικό να πληρώνεται στο ΤΣΜΕΔΕ...

Επειδή έχω μπερδευτεί κιόλας, θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει αν το 2011 είχα δέκα χρόνια ασφάλισης σε ποια κατηγορία βρίσκομαι τώρα(είδα κάπου ότι αν είχες πάνω από 5 χρόνια το 2011 πας στη δεύτερη και μετά η διαφορά μεταξύ των συνολικών που είχες τότε π.χ. 10 μείον τα 5 (πάρτα.... :D ) σε ανεβάζει στις επιπλέον ή είσαι στην 2η και αφού περάσει πραγματικά τριετία σε σχέση με το 2011(δηλ το 2014) θα περάσεις στην επόμενη?).

Ευχαριστώ.

Edited by kikonas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.