Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Δεν διαφωνώ , και εγώ στο ίδιο πνεύμα είμαι Ακόμα και να μπορούσα να πληρώσω σίγουρα για πολλούς λόγους θα τα καθυστερούσα Αλλά πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη ότι να μην τα πληρώσουμε καθόλου δεν μπορεί να γίνει γιατί καλώς ή κακώς έτσι που έφεραν το ταμείο μας με την κλοπή των αποθεματικών , από την πληρωμή μας εξασφαλίζεται η υγιεινομική περίθαλψη συναδέλφων μας που έχουν ανάγκη (που μπορεί εν δυναμη να γίνουμε και εμείς)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αναρωτιέμαι και δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ να πρέπει υποχρεωτικά να είμαι ασφαλισμένος και να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, ενώ ΔΕΝ έχω δουλειά (δεν έχω μπλοκάκι και δεν είμαι μισθωτός) και είμαι ΑΝΕΡΓΟΣ !!!

 

Για ποιό γ@μημένο λόγο να μην μπορώ να σταματήσω το ΤΣΜΕΔΕ για 1-2-5-10 χρόνια που θα είμαι άνεργος και όταν μετά από 1-2-5-10 χρόνια επανέλθω στην κοινωνία ως μηχανικός, τότε να ξαναγραφτώ κανονικά στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δηλαδή, εάν έχω ψιλικατζίδικο και το κλείσω, μετά ΓΙΑΤΙ μπορώ να ξανανοίξω ψιλικατζίδικο?

 

Συμβαίνει άραγε και με άλλα επαγγέλματα αυτό???

 

Εάν δεν συμβαίνει και είναι μοναδικό φαινόμενο, δεν κρίνεται αντισυνταγματικό λόγο ανισότητας?

 

Μη γελάσετε, αλλά.... το ΤΕΕ δεν θα έπρεπε να είναι αντίθετο με αυτό και να έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια???

 

 

ΥΓ: Προσωπικά δεν πλήρωσα συνειδητά το Β' 2012, αν και είχα τα 1000€, όπως επίσης δεν θα πληρώσω και Α' 2013.

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Για ποιό γ@μημένο λόγο να μην μπορώ να σταματήσω το ΤΣΜΕΔΕ για 1-2-5-10 χρόνια που θα είμαι άνεργος και όταν μετά από 1-2-5-10 χρόνια επανέλθω στην κοινωνία ως μηχανικός, τότε να ξαναγραφτώ κανονικά στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δηλαδή, εάν έχω ψιλικατζίδικο και το κλείσω, μετά ΓΙΑΤΙ μπορώ να ξανανοίξω ψιλικατζίδικο?

 

+1

Link to comment
Share on other sites

1516 ευρος, χωρίς την προσαύξηση.......

 

Ξεχασες να προσθεσεις και 10 ευρω υπερ ανεργων καθε μηνα + 500 γιατι εχω και την ειδικη προσαυξηση

 

Αρα ειμαι χοντρα χοντρα ενα 2100 μες στο νερο

 

Θα παρουν τα α......α μου :smile: :-) :smile: :-) :smile:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αρα ειμαι χοντρα χοντρα ενα 2100 μες στο νερο

 

Θα παρουν τα α......α μου :smile: :-) :smile: :-) :smile:

 

+1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι και δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ να πρέπει υποχρεωτικά να είμαι ασφαλισμένος και να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ, ενώ ΔΕΝ έχω δουλειά (δεν έχω μπλοκάκι και δεν είμαι μισθωτός) και είμαι ΑΝΕΡΓΟΣ !!!

 

Είμαι σίγουρος ότι αυτό δεν μπορεί να το απαντήσει κανένας. Μιλάμε για παγκόσμια προτοτυπία. Αν αυτός ήταν ο σκοπός....οκ μπήκατε στο Γκίνες.

Η πλάκα είναι ότι συνεχίζεις να παραμένεις άνεργος ακόμη και να σου τύχουν δουλειές. Πως θα τις φέρεις βόλτα καθότι δεν θα έχεις ασφαλιστική ενημερότητα να θεωρείς ΑΠΥ? Μπας και μας θέλουν με μαύρα?...Μπορεί......Εκτός αν νομίζουν ότι θα μας προσλάβουν όλους εταιρείες μισθωτούς και θα μας πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ...Μπορεί και αυτό αν γίνουν 2-3 Ολυμπιάδες απανωτές.

 

Αυτοί το χαβά τους εκεί....Σου λένε κάνε διακανονισμό....Με τι όρους ρε λεβέντες? Δώσε ντούκου κανά χιλιαρικάκι και μετά από 2 μήνες δώσε πάλι χιλιαπεντακοσάρα μπάρμπα? Πλάκα μας κάνουν? Τι νομίζουν ότι στο ενδιάμεσο πιάσαμε τον πάπα από τα @@ και τα κανομίσαμε??

 

Λοιπόν χοντρικά χρωστάω όλο το '12 κανά 3Κ με πρόστιμα και @@ριες, βάλε και το ανοιξιάτικο που του έχω φυλάξει θέση στο ντισιέ....Αν έρθουν και τα αναδρομικά που λένε πάμε για ένα αυτοκίνητο χρωστούμενο......Δηλαδή τα επόμενα 5 χρόνια πρέπει να δουλεύω τσάμπα....Σε λάθος μέρος έπεσε ο μετεωρήτης..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε η όλη κατάσταση στερείται σε τέτοιο βαθμό λογικήςπου αγγίζει τα όρια κοινωνικού πειράματος.

ΞΕΡΟΥΝ ότι δεν υπάρχουν αυτά τα λεφτά ειδικά αλλά ποντάρουν σε τέσσερα πράγματα.

 

1ον στη λογική όσα πάρουμε και για όσο καιρό τα πάρουμε μετά βλέπουμε...τα αλλάζουμε δεν βαριέσαι...(και ο καλοπληρωτής πάλι μα@##κας).

 

2ον γνωρίζουν ότι σε ένα 80% μέχρι 5 ετία τουλάχιστον τις εισφορές τις σκάνε οι γονείς, όπως επίσης για τους μεγάλους δεν είναι δυνατόν να σταματήσει κάποιος να πληρώνει μετά από τόσα χρόνια ειδικά όταν λόγω ηλικίας χρειάζεται ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και όταν απέχει 5-7-9 χρόνια από την σύνταξη.

 

3ον ο φόβος για αυτούς που είναι στις ενδιάμεσες κατηγορίες (τα χρέη θα πάνε στις εφορίες θα σου πάρουν το σπίτι , θα σου πάρουν το 5χιλιαρο που έχεις για μια έκτακτη ανάγκη για το παιδί σου κτλ...).

 

4ον στο ότι οι μηχανικοί στερούνται οποιαδήποτε δύναμη αντίδρασης

 

Συνάδελφοι σταματήστε να πληρώνετε...αν τα έχετε κκρατήστε τα στην άκρη για 1 μιση χρόνο δεν θα χρειστεί παραπάνω...δεν θα χάσετε τίποτα μόνο θα κερδίσετε.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι αν σταματήσουμε όλοι να πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ δεν θα χρειαστεί περισσότερο από 1,5 χρόνος μέχρι να κάνουν πίσω και να δώσουν πχ τη δυνατότητα διακοπής σε όσους είναι άνεργοι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα την ακούσουν συνάδελφε, τι άλλο να γίνει? Αν 80 % δεν πληρώνουν για 1 μιση χρόνο θα το αλλάξουν το τροπάριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.