Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Π@π@ριες!

Και μονο για να μπεις σε καποια ρυθμιση θες ενα χιλιαρικακι στο νερο και λιγα λεω.

Και μια δοση μετα να χασεις, χανεις τα προνομια της ρυθμισης (40% μειωση προσαυξησεων) και το παραβολο που ειχες δωσει (50€).

Σου δινουν μονο μηνιαια ενημεροτητα!!!

Προκειται περι απατεωνων!

Μεχρι τελος του μηνα θα υπαρξει νεα ρυθμιση, υπομονη να την δουμε και αυτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι ένα θέμα....Γιατί άντε και κάνεις μια φορά διακανονισμό, πληρώνες τα αρχικά, βγάζεις ΑΠΥ και μετά Λούης....Αν ξανακάνεις διακανονσμό θα πρέπει να πληρώσεις μπροστά το διπλάσιο των χρωστούμενων γιατί είσαι κακός πληρωτής....Ζόρια εκεί.... Αν τον ξαναχαλάσεις πας στο 40% μπροστά....Και κάπου εκεί χάνεται η μπάλλα.

Το επόμενο βήμα είναι να ψάχνεις φίλους να κόβουν για σένα...παίζει και αυτό...και τούμπαλιν...

 

Αν δεν αλάξει κάτι με τις ρυθμίσεις τον λοπού θα πάρουμε... :mrgreen:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Βρε οκ αυτά...αλλά ελέω ΕΔΕ, τι φίλο να βάλω να υπογράφει για μένα...Να τις κάνουμε φοτοσοπ; χαχαχα, αλλά ελέγχονται πλέον ονλαιν (επρεπε να φοβηθούν τη τσέπη τους εκει στο τσμεδε, και γιαυτο βαλαν το ονλαιν σύστημα. Ντεμεκ για την εξυπηρέτηση μας).

 

Πάντως πραγματικα δε βγάζω άκρη.

 

Δουλειές δεν υπάρχουν.

Οσες υπάρχουν ειναι σκοτωμένες.

Μας αυξάνουν τις εισφορές.

 

Ε πως διάολο θα τις πληρώσουμε ;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τις πληρώσουμε.!!! Εάν συμφωνήσουμε "όλοι" να μην πληρώσουμε πχ για ένα χρόνο ,τι θα κάνουν??

 

+1

 

Εγω όπως αναφέρω παραπάνω ήδη το εχω εφαρμόσει απο το '12

 

Θα μου πείτε μια μοναδα στις 120.000 μηχανικούς

 

Απο κάποιον - κάπου - κάποτε πρέπει να ξεκινήσει ......

 

Θα δείξει .....

Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα με την πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ , δεν είναι θέμα αντίστασης , Ετσι και αλλιώς πρακτικά γίνεται δύσκολο η πληρωμή τους Και το γράφω ενώ έχω ακόμα δουλειές και για πρώτο εξάμηνο δεν μπόρεσα ακόμα να το πληρώσω λόγο των έκτακτων φόρων και λοιπών αυξήσεων (πετρέλαιο κλπ) Και ενώ φυσικά ζω με περικοπές σε όλα από το φαγητό το πετρέλαιο και γενικά όλα τα οικογενειακά έξοδα Και επειδή λόγο της δυσκολίας επίσης των συμπατριωτών μου δεν μπορώ να αυξήσω και εγώ τις αμοιβές μου για να μπορέσω να ανταπεξέλθω ειδικά όταν μειώνονται συνεχώς οι μισθοί και αυξάνουν τα χαράτσια Επομένως και για λόγους αντίστασης και για λόγους ανικανότητας δεν μπορώ να πληρώσω , τουλάχιστον στους προβλεπόμενους χρόνους (ελπίζω δηλαδή γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

μα το θέμα με την πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ , δεν είναι θέμα αντίστασης ,

Φιλε Γιωργο, για οσους δεν ειναι σε πολυ ψηλη κλιμακα και καπως την κουτσοπαλευουν μπορεις να το πεις μια μορφη αντιστασης. Για οσους τα φερνουν πολυ πιο δυσκολα βολτα, εχουν και οικογενεια, ειναι και σε πιο ψηλη κλιμακα μπορεις να το πεις αδυναμια πληρωμης.

Το θεμα ειναι οτι για να καταλαβουν οτι οι εισφορες ειναι παραλογες, ειδικα αυτη την εποχη με τις αναδουλειες, καπως πρεπει να λαβουν το μηνυμα.

 

Δεν μπορω να πω σε εναν που εχει ακομα την δυνατοτητα να πληρωσει "μην πληρωνεις φιλε" , ειναι δικη του αποφαση. Αυτο που θελω ειναι δυνατοτητα για τον καθε μηχανικο να ανοιγει και να κλεινει βιβλια οποτε θελει, και παρομοιως να διακοπτει ασφαλιση στο τσμεδε, χωρις πολλες διαδικασιες κτλ κτλ. Επισης λογικες εισφορες, αναλογες των παροχων, ή παροχες αναλογες των εισφορων. Οποιο απο τα 2 θελουν.

 

Μενοντας 300 χιλιομετρα απο την αθηνα, και εχοντας αναμεσα θαλασσα δεν εχω την δυνατοτητα να παρευρεθω σε συγκεντρωση κατω για να διεκδικησω τα παραπανω. Θελω να ελπιζω οτι οι υπευθυνοι (λεμε τωρα) βλεποντας μειωμενα εσοδα θα καταλαβουν οτι δεν βγαινει το πραγμα, και θα αλλαξουν πορεια. Δεν βλεπω αλλο τροπο πιεσης. Αν μπορεις να βοηθησεις προς αυτη τη κατευθυνση με αλλο τροπο ειμαι ολος αυτια.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

. Αυτο που θελω ειναι δυνατοτητα για τον καθε μηχανικο να ανοιγει και να κλεινει βιβλια οποτε θελει, και παρομοιως να διακοπτει ασφαλιση στο τσμεδε, χωρις πολλες διαδικασιες κτλ κτλ. Επισης λογικες εισφορες, αναλογες των παροχων, ή παροχες αναλογες των εισφορων. Οποιο απο τα 2 θελουν.

 

+1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.