Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά το θέμα που θίγω αλλά προχθές μιλούσα με έναν φίλο δικηγόρο ο οποίος με αγανάκτηση μου είπε ότι πρέπει να πληρώσει τις ετήσιες εισφορές στο ταμείο του, 1500€!

Και διερωτώμαι, πως γίνεται οι δικηγόροι να πληρώνουν 1500€/έτος ενώ θεωρητικά είμαστε στο ίδιο ταμείο ΕΤΑΑ? Σε αυτούς δεν αυξήθηκαν οι εισφορές; Αυτοί δεν πληρώνουν για σύνταξη; Τι σκ@τ@ συμβαίνει σε αυτό το κωλοκράτος;

Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ή παραπληροφορήθηκα; Παρακαλώ κάποιον να δώσει τα φώτα του!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ γνωστός μου δικηγόρος -6ετίας- πλήρωσε προ 2 ημερών ασφάλεια 3600 ευρώ.

Μάλλον οι πληροφορίες σου ήταν λάθος, γιατί ακόμη κι εγώ που είμαι νέος μηχανικός πλήρωσα το 1ο μου εξάμηνο σχεδόν 980 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο γνωστός μου πιθανόν να είναι κάτω 5ετίας αλλά δεν ξέρω πως πάει σε αυτούς το σύστημα. Μου έλεγε ότι κάτι τους κρατάνε από τις αμοιβές (κάτι σαν το 2% του ΤΣΜΕΔΕ υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτοί έχουν μέσα στην "τιμή" και κανα-δυο ταμεία περιέργα που πληρώνουν (κάτι ΛΕΑΔ κλπ, ότι θυμάμαι από αυτά που έλεγε!).

Αλλά και αυτοί είχαν αύξηση φέτος, επομένως να δούμε που θα πάνε τα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα σήμερα με έναν νέο μηχανικό (γύρω στα 27-28) και μου εξομολογήθηκε ότι το 70% των μηχανικών της ηλικίας του δεν πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ!

Την άλλη μέρα συζητούσα με μηχανικό γύρω στα 42 και με ρώτησε "πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ;"

Καλά μήπως εγώ ανήκω στην μειοψηφία κορόιδων που πληρώνει κανονικά; Κατά πόσο αυτές οι ατομικές πράξεις "αντίστασης" δε θα φέρουν μπλεξίματα;

Link to comment
Share on other sites

Julius Caesar, εγώ δεν το κάνω από αντίσταση. Δεν έχω._

Και οι περισσότεροι το ίδιο νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

από ό,τι γνωρίζω, υπάρχει μία ειδική κράτηση που πληρώνουν οι πελάτες των δικηγόρων (πχ σε πληρωμή από πελάτη για παράσταση σε δικαστήριο υπάρχει τέτοια κράτηση). Το συνολικό ποσό της κράτησης μοιράζεται με τη μορφή μερίσματος στους δικηγόρους του κάθε νομού. Ενίοτε οι δικηγόροι συμψηφίζουν αυτό το ποσό μερίσματος με τις εισφορές τους στο ταμείο. Υποθέτω ότι το υπόλοιπο ποσό ήταν 1600, όσα δηλαδή σου ανέφερε ο δικηγόρος.

 

Όσο αφορά εμάς τους μηχανικούς, όλοι έχουμε περάσει κάποια περίοδο που δεν πληρώσαμε ΤΣΜΕΔΕ και χρωστούσαμε. Πλέον, το ποσοστό έχει αυξηθεί επικίνδυνα για όλους εμάς, οδηγώντας κάποιους από εμάς στην προσπάθεια διαγραφής, άλλους στη μοιρολατρία, άλλους στο χώσιμο στις διοικήσεις, άλλους στο χώσιμο στους παλιούς μηχανικούς, άλλους στην εξοικονόμηση από άλλα έξοδα για να τα δώσουν στις εισφορές κτλ.... Ο κατακερματισμός αυτός καταδεικνύει τη σύγχυση που επικρατεί στις τάξεις μας... Η απόφαση για εννιαία στάση σίγουρα θα βοηθούσε όλους μας ώστε να μην εξοντωθούμε. Σε αυτό το σημείο θα μπορούσαμε να παραδειγματιστούμε από την εννιαία στάση των δικηγόρων για τα θέματα που τους αφορούν.. πχ οι δικηγόροι (παλιοί-νέοι) απέχουν συχνά από τα δικαστήρια για τα αιτήματά τους.

 

Τέλος, όποιος έχει και πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ, καλά κάνει. Απλά καλό είναι να έχει κατά νου ότι το αύριο δεν προμηνύεται ευοίωνο για την ανταπόκρισή του στις μελλοντικές εισφορές του όταν το ποσοστό των εισφορών ΤΣΜΕΔΕ επί των αποδοχών του θα είναι (για να το πω ευγενικά) δυσανάλογο.

 

 

Χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

 

Faethon11 και πως σφραγιζεις χωρις ασφαλιστικη ενημεροτητα?

 

Γιατί είπα τίποτα για Ο.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.