Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

αυτό με την τράπεζα και την κατάσχεση για την πληρωμή πχ του ΤΣΜΕΔΕ τι να με ανησυχήσει Αν υπάρχαν λεφτά στο λογιαρισμό δεν θα τα πληρωνα και μόνος μου Θα έπρεπε να μου τα πάρει από το λογαριαμό ? Θα με γλυτώσει και από τον κόπο να παω στο ταμείο Επομένως εμένα δεν με φοβίζει το μέτρο αυτό Αυτούς που συστηματικά δεν πληρώνουν ενώ έχουν πρέπει να φοβίζει Αυτοί θα χάσουν με το μέτρο αυτό γιατί τα χρήματα που αφορούν άλλες πληρωμές δεν θα τα βάζω στην τράπεζα μέχρι να τα πληρώσω όπως πχ το ΦΠΑ , ΔΕΗ κλπ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις χρήματα σε λογαριασμό, όταν θα χρειαστεί να καταθέσεις κάποια αμοιβή (π.χ. για 4014), τότε τα χρήματα ή τουλάχιστον μέρος τους, θα κατάσχονται. Μάλλον θα μας απασχολήσει αρκετούς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι όλες οι δουλειές 4014 και πάνω από 1500 Ε ή 500 δεν ξέρω τι όριο έχουν βάλει Ας είχαμε τόσες πολλές δουλειές με καταθέσεις σε τράπεζα και ας τα κράταγαν Πάντως επειδή είμαι σίγουρος ότι προκειται για αντισυνταγματικό μέτρο δύσκολα θα εφαρμοστεί τουλάχιστον όπως ακούγεται

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι όλες οι δουλειές 4014 και πάνω από 1500 Ε ή 500 δεν ξέρω τι όριο έχουν βάλει Ας είχαμε τόσες πολλές δουλειές με καταθέσεις σε τράπεζα και ας τα κράταγαν Πάντως επειδή είμαι σίγουρος ότι προκειται για αντισυνταγματικό μέτρο δύσκολα θα εφαρμοστεί τουλάχιστον όπως ακούγεται

 

 

KATΣΕ γιωργο......εχω καποια λεφτα στην ακρη για τα παιδια.......που ακουστηκε να μου περνουν τα λεφτα απο ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ?

ειδικα γιΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ?

 

δλδ αν αυριο αυτοι πανε τις εισφορες στα 10000 το 6μηνο παλι θα πρεπι εγω να καλυπτω τις τρυπες των αλλων?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πρώτα πληρώνουμε τις υποχρεώσεις μας και μετά έχουμε λεπτά στην άκρη Αν δεν ήμουν συνεπής και χρώσταγα θα είχα λεφτά στην άκρη Το αν ειναι πολλά η λίγα είναι άλλο θέμα και πρέπει να αντιμετοπισθεί με αγώνες ή στην κάλπη με διαφορετικές πολιτικές επιλογές και δεν έχει σχέση με τις υποχρεώσεις ενός σωστου πολίτη προς το κράτος

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

γιωργο BASTA

 

εχω ΜΗΔΕΝ υποχρεωσεις προς δημοσιο.....ακομα και το ΦΠΑ εφαπαξ το εξοφλω οπως και τη φορολογια μου

 

αλλα δεν γινεται να πληρωνω κατι με ΜΗΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ !!!

 

ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ

 

δλδ για να καλυψουν αυριο τις τρυπες των αλλων σου πουν πληρωνε 15000 το εξαμηνο θα πληρωνεις?

 

θα το γυρισω στο κατασκευαστικο ΜΟΝΟ και αστους να ψαχνονται....

 

ετσι και αλλιως οταν τελειωσει ακι ο 4014 και τραβα αυτη η @@@@κατασταση με το ΤΕΕ με βλεπω για διακοπη....

 

 

ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ ΜΗΔΕΝ τι αλλο να πω?

 

οι ιατροι ακι δικηγοροι εχουν συλλογους με @@@@....εμεις @@@@ συλλογο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

KATΣΕ γιωργο......εχω καποια λεφτα στην ακρη για τα παιδια.......που ακουστηκε να μου περνουν τα λεφτα απο ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ?

ειδικα γιΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ?

 

δλδ αν αυριο αυτοι πανε τις εισφορες στα 10000 το 6μηνο παλι θα πρεπι εγω να καλυπτω τις τρυπες των αλλων?

 

Πες τα χρυσοστομε, για ασφαλιστικες εισφορες ειναι ΝΤΡΟΠΗ να γινεται λογος να γινεται κατασχεση καταθεσεων. Επειδη καποιος δεν εχει δουλεια, πρεπει να ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ κιολας γι' αυτο? Ας βρει το κρατος δουλεια στους ελευθερους επαγγελματιες - μηχανικους ετσι οπως εχει διαμορφωσει το ιδιο το κλιμα προστατευοντας συγκεκριμενες ομαδες πολιτων (βλεπε Δημοσιο) και μετα συζηταμε ξανα για απληρωτες ασφαλιστικες εισφορες.

 

Αλλο πραγμα να χρωστας ΦΠΑ, εφορια κλπ και αλλο πραγμα να μην μπορεις να ανταποκριθεις στις ΠΑΓΙΕΣ και ΣΤΑΘΕΡΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΕΣ ασφαλιστικες υποχρεωσεις σου οταν ταυτοχρονα δεν εχεις εσοδα. Τελεια και παυλα. Τα χρηματα του κοσμου στις καταθεσεις του ειναι για τα παιδια του και για λογους υγειας. Εκτος αν το κρατος θελει νομοτελειακα να εξαφανιστουμε ως εθνος.-

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ Να είμαι μαζί σας σε όλες τις διεκδικήσεις για λογικά ασφάλιστα , για το γεγονός ότι μας κλέψανε τα αποθεματικά , αλλά και για αυτούς που αντικειμενικά δεν μπορούν να πληρώσουν καθόλου Αλλά δεν δέχομαι να μην πληρώνουμε καθόλου και μάλιστα για να διατηρήσουμε το βιοτικό μας επίπεδο πιο υψηλά από τον μέσο συμπολίτη μας Γιατί από τα χρήματα που πλήρωνουμε πληρώνονται οι συντάξεις συναδέλφων που δεν μπορούν πια να εργαστουν , αλλά και συνάδελφοι που έχουν πρόβλημα υγείας Και δεν μπορεί να προσπαθούμε για ένα ευνούμενο κράτος , όταν δεν είμαστε σωστοί απέναντι στις υποχρεώσεις μας Είναι τότε αυτό που λέει ο λαος "Δάσκαλε που δίδασκες και νόμους δεν εκρατεις "

 

Αλλο διεκδικώ και άλλο δεν είμαι συνεπής σε αυτά που το κράτος θεσμοθετεί και που μπορεί εγώ να διαφωνώ προσπαθώ να τα αλλαξω αλλά μέχρι να τα αλλάξω είμαι νομιμόφρων πολίτης Αλλιως έχουμε ζούκλα και όχι ευνούμενη πολιτεία

Εγώ προσωπικά θα αφήσω το γιό μου με λιγότερη θέρμαση και με παντελόνι σκισμένο αλλά τις υποχρεώσεις μου θα τις πληρώσω έστω και όχι στην ώρα τους γιατί δεν θέλω να τον μάθω να είναι κακός πολίτης κοιτώντας το δικό του μόνο καλό και όχι του συνόλου

 

και τα γράφω όλα αυτά όταν προσπαθώ με πολύ δυσκολία να πληρώσω το προηγούμενο εξάμηνο που έιναι η δεύτερη φορά που αργώ στα 20 χρόνια και ελπίζω σε λίγες μέρες να τα καταφέρω Ενώ για το επόμενο εξάμηνο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω Και αυτήν την στιγμή που γράφω περιμένω με αγωνία να κοιμηθεί η οικογένεια για να κλεισω το καλοριφέρ το οποίο ανοίγω μόλις για 2 ώρες ενω εγώ θα δουλεύω μέχρι τις 3 όπως κάθε βράδυ ενώ όλη την μέρα όργωνα τα βουνά για μετρήσεις πεδίου και για επιβλεψεις και μετά έκανα και αγροτικές δουλειές και από το απόγευμα μέχρι τις 3 τα μεσάνυχτα δουλειά γραφείου Και αυτό το ωράριο καθημερινά ακόμα και κυριακές

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, όταν κάποιοι αποφάσισαν με το "έτσι θέλω" να διπλασιαστούν οι εισφορές, ενώ η λογική της υπάρχουσας κατάστασης υπαγορεύει ότι ίσως θα έπρεπε να μειωθούν στο μισό, δε ρώτησαν κανένα.

Ξέρεις πολύ καλά ότι δουλειά δεν υπάρχει.

Ξέρεις επίσης ότι ο μηχανικός δεν μπορεί να κλείσει το γραφείο του και να παύσει να πληρώνει τις εισφορές στο τσμεδε. Έχεις ξαναδεί εσύ πουθενά σε άλλο επαγγελματικό κλάδο τέτοια ομηρία? Πέρα από συναδέλφους, κάποιας ηλικίας και μακρόχρονης επαγγελματικής εμπειρίας, οι οποίοι ίσως να έχουν τις λιγοστές δουλειές σήμερα και ίσως να πρόλαβαν να έχουν κάποιο αξιοσέβαστο ποσό στην άκρη, οι υπόλοιποι συνάδελφοι σήμερα δε βγάζουν ούτε τα έξοδα τους. Από που λοιπόν θα πληρωθούν οι εισφορές στο τσμεδε?.Πόσο μάλλον οι εισφορές αυτού του μεγέθους.

Όσο αφορά για τις κατασχέσεις χρηματικών ποσών από τράπεζες μάλλον αστειεύονται. Ο καθένας που θα έχει ένα μικρό ποσό για να περάσει με στέρηση θα το γυρίσει στο όνομα κάποιου άλλου δικού του ή θα το πάρει σπίτι του.

Επειδή η μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν είναι αυτή των αριθμών ας δουν μερικές δεκάδες χιλιάδες ειδοποιητήρια ανεξόφλητα τα επόμενα εξάμηνα μήπως και καταλάβουν το αυτονόητο, ότι χωρίς δουλειά δεν μπορεί κάνεις ή σχεδόν κανείς να τους τα πληρώσει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.