Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

και να λέει για αμοιβές θα είναι τίποτα αστεία τύπου 3843,

και οι πελάτες θα θεωρούν ότι έχουν ήδη πληρώσει στο πακέτο του 4014.

Εδώ τώρα και νομίζουν ότι μαζί με το 4014 πάει και το ρεύμα και το ΤΑΦΕ και όλα.

Και ενοείται βέβαια ότι δεν πρόκειται να ξαναπληρωθείς ποτέ τοπογραφικό ή βεβαίωση για όποιο ακίνητο έχεις κάνει 4014,

αφού "τα έχεις πληρωθεί ήδη και τα έχεις έτοιμα. ένα κουμπί πατάς!" 

Κι άμα θέλουν να βαφτίσουν και κανένα παιδί να το κάνουμε κι αυτό με την αμοιβή του 4014.

Μόνο σεξουαλικές χάρες δε ζητάνε

(τουλάχιστον όχι από μένα που είμαι και λίγο ογκώδης.

οι θηλυκού γένους συναδέλφισες ίσως να έχουν ενοχληθεί σχετικά από μερικούς πελάτες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται κάποιος που είναι σε διαδικασία δόσεων με τον 4014 να πληρώσει το 30% για να μπορέσει να βγάλει κάποια άδεια ( απομένουν 6 δόσεις μέχρι το 30%).

Μπορεί να πληρώσει μαζεμένα στην τράπεζα το ποσό, δηλ.τις 6 δόσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ενώ σύμφωνα με τον 4014, ως ίσχυε, έπρεπε να έχει πληρωθεί το 30% εώς 31/5,

με τον 4178 δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός.

Πως όμως θα εφαρμοστεί η διάταξη αυτή του 4178 όταν η δήλωση είναι ακόμα στον 4014;

Και δεύτερο, και ακόμα σημαντικότερο, το πρόστιμο που θα προκύψει κατά 4178 θα είναι ίδιο με του 4014;

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να πληρώσει μαζεμένες δόσεις, αλλά την κάθε μία ξεχωριστά.

ΔΕΝ μπορεί να κάνει ΜΙΑ κατάθεση για περισσότερες της μίας δόσεις.

Νομίζω χρειάζεται πολλή προσοχή στις βεβαιώσεις μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Εγώ προσωπικά δίνω βεβαιώσεις 4178 μόνο με την προϋπόθεση ότι είχε πληρωθεί το 30% μέχρι 31/5 κατά 4014.

Αν ήσουν ο μηχανικός του αγοραστή και όχι του πωλητή, πως θα το αντιμετώπιζες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δίνω βεβαιώσεις 4178 μόνο με την προϋπόθεση ότι είχε πληρωθεί το 30% μέχρι 31/5 κατά 4014.

Αν ήσουν ο μηχανικός του αγοραστή και όχι του πωλητή, πως θα το αντιμετώπιζες;

Σχόλιο για προβληματισμό:

 

Βεβαίωση του 4178 για τακτοποιημένο αυθαίρετο που ΔΕΝ έχει εξοφλήσει, αλλά μόνο το 30%.

Τι θα γίνει στην περίπτωση που οι διευκρινίσεις (???) λένε ότι οι δηλώσεις του 4014 που θα πάνε στον 4178, θα πρέπει να ΕΠΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ με τα πρόστιμα του 4178 και τα αποδεικτικά παλαιότητας είναι βάσει του 4178 ???

 

Ο μηχανικός είναι καλυμμένος σε τέτοια μλκ???

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

γι' αυτό και σημείωσα ως δεύτερο και σημαντικότερο σημείο, την ασυμφωνία των προστίμων.

Δεν ήθελα όμως να επεκταθώ γιατί θα μπούμε σε προσωπικά θέματα.

Προφανώς ο μηχανικός δεν είναι καλυμμένος.

Όποιος έρθει για έλεγχο μετά, θα πάει με 4178. Hese ψηλά κι αγνάντιζε (να μην ξεχνάμε τους γλωσοπλάστες της χώρας)

Κι ας έρθει ο Καλαφάτης μάρτυρας σε δίκες αναστροφής μεταβίβασης

(με παράλληλες αγωγές προς μηχανικούς κλπ)

να εξηγήσει την ισχύ των δηλώσεων 4014 και πως διαχωρίζει τις περαιωμένες από τις εκκρεμείς και τις 30% ως 31/5 και τις 30% μετά 31/5.

Link to comment
Share on other sites

apier, aduth,

Παντα!

 

κοιτα, βασικα εσυ προστιμα υπολογιζεις. Αν το κανεις συμφωνα με τις ισχυουσες διαταξεις, τι θεμα μπορεις να εχεις?

Το προστιμο αν αλλαξει εσυ πες μου ποιος το πληρωνει? Εγω βασικα πιστευω ο νεος ιδιοκτητης, ετσι πρεπει. 

Link to comment
Share on other sites

είναι προφανές ότι ο νέος ιδιοκτήτης, έστω και εκβιαστικά,

θα επικαλεστεί βάρος στο ακίνητο και ψευδή δήλωση ιδιοκτήτη / βεβαίωση μηχανικού,

και μπορεί να ζητήσει ακόμα και ακύρωση / αναστροφή της μεταβίβασης,

με παράλληλη αγωγή κατά του μηχανικού ακόμα και για απάτη.

Το γεγονός ότι ο μηχανικός πληρώνεται από τον πωλητή για τη δουλειά αυτή,

νομικά δίνει βάση για ενδεχόμενο δόλο.

Από που προκύπτει ότι τα ακίνητα εξετάζονται ανά πάσα στιγμή με τις διατάξεις που ίσχυαν κάποτε και όχι αυτές που ισχύουν;

Αν ήταν έτσι, δεν θα έπρεπε να λαμβάνουμε υπόψη τα προκήπια που προέκυψαν μετά την κατασκευή,

δεν θα γίνονταν ποτέ καμία ρυμοτόμηση, και δεν θα είχε νόημα το προ 23, προ 55, προ 75, προ 83 κλπ 

Δεν μας έχουν πει ακόμα επίσημα ότι η μεταφορά του 4014 στον 4178 είναι ιστορικής σημασίας.

Πάντα γίνεται αναφορά στις διατάξεις του 4178, που είναι διαφορετικές με του 4014.

Αυτό είναι γεγονός. ΤΕΛΟΣ

ΑΝ μας πουν "εντάξει παιδιά κάναμε λάθος, κάντε ότια κάνατε" τότε ΟΚ.

Μέχρι τότε όμως, που δεν θα γίνει ποτέ, θα πρέπει να καταλάβουμε ότι η μεταφορά της δήλωσης από το ένα σύστημα στο άλλο

ΔΕΝ είναι βάπτισμα και άφεση αμαρτιών.

Είναι απλά περισσότερη τζάμπα δουλειά και πηγή τσακωμού με τον πελάτη.

ΠΡΟΣΟΧΗ στις βεβαιώσεις αυτό το διάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει απο την κοινη λογικη οτι δεν μπορεις να μαντεψεις τι θα λεει ο επομενος νομος.

Σορυ που το πλατιαζω, αλλα αν πας με τις σημερινες προδιαγραφες-διαταξεις να κανεις στατικη μελετη θα βγαλεις οπλισμους (ενα παραδειγμα) μεγαλυτερους απο οτι θα εβγαζες στην μελετη του 1978. Αυτο δεν σημαινει οτι τοτε δεν εκανες καλα τη δουλεια σου και οτι μπορει καποιος να σε σερνει σε δικαστηρια...ενταξει? Αν μπορεις επανελαβε μου ποια ειναι η ανησυχια σου, ισως εγω να μην καταλαβα καλα κατι... 

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά περισσότερη τζάμπα δουλειά .....................

 

Ούτε να το σκέφτεσαι!!!!!

Θα ζητάω την ίδια αμοιβή που είχαν πληρώσει με τον 4014 μείον έκπτωση 30%.

Όποιος θέλει θα του κάνω τη μεταπήδηση της δήλωσης, όποιος δεν θέλει να βρει άλλον μηχανικό να του την κάνει κι εγώ θα παραιτηθώ επισήμως από τη συγκεκριμένη εργασία.

Κι αν βρει φτηνότερο, να μου ,,,τρυπήσει τη μύτη!!!!

Αν δε θέλει μπορεί να πάει στον καλαφάτη να του την κάνει τζάμπα ή με ένα ..."μικρό συμβολικό τίμημα", όπως λέει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.