Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμη του 30% και εκδοση βεβαιωσης


Recommended Posts

Είναι κανείς που έχει εκδώσει βεβαίωση με 4178 για ακίνητο που εντάχθηκε στον 4014 και έχει πληρωθεί το 30% έως 31/5? Το Στε τελικά ακύρωσε το 4014? Ποια η ισχύς της απόφασης του Στε, υπάρχει πουθενά να τη διαβάσουμε? Τελικά μπορούμε ή δεν μπορούμε να εκδίδουμε βεβαιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση με 4178 για ακίνητο που εντάχθηκε στον 4014 και έχει πληρωθεί το 30% έως 31/5?  ΝΑΙ Αν συμβαίνει αυτό τότε στα σχέδια που προσαρτώνται στα συμβόλαια ποιον ηλεκτρονικό κωδικό αναγράφουμε? Του 4014? ΝΑΙ και μαζί υποβάλλεις και το 5σέλιδο pdf Δεν προβλέπεται. Του 4178 της βεβαίωσης όπου στην τεχνική έκθεση γράφουμε τον Α/Α δήλωσης και ηλ. κωδικό 4014? (Το Στε τελικά ακύρωσε το 4014? ΟΧΙ ο νόμος στο σύνολό του δεν έχει ακυρωθεί Ποια η ισχύς της απόφασης του Στε, υπάρχει πουθενά να τη διαβάσουμε?).  Περιμένουμε εδώ και 4 μήνες να καθαρογραφεί Τα  'χουνε μπλέξει τόσο και δεν ξέρουν ούτε αυτοί που τα εφηύραν. ΝΑΙ

 

 

Link to comment
Share on other sites

το έλεγε στο κείμενο του νομοθετήματος που προέβλεπε τη μεταβίβαση προ εξόφλησης.

Δυστυχώς ίσχυε επί 4014, και ισχύει ακόμα για τις δηλώσεις 4014 με δόσεις, μέχρι να ενταχθούν στον 4178, 

στον οποίο δεν υπάρχει νομίζω σχετικός περιορισμός, ή τουλάχιστον εγώ δεν τον βρήκα,

και κατά συνέπεια θα μπορεί να γίνει μεταβίβαση όποτε "πιάσει" το 30%

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχουμε μπερδέψει...

Αν υπάρχει υπαγωγή στον 4014 και έχει γίνει εξόφληση του 30% μέχρι 31/5/2013 μπορεί να γίνει μεταβίβαση (ΦΕΚ 237Α/2012 & ΦΕΚ 29Α/2013 ).

Αν υπάρχει υπαγωγή στον 4014 και πάει κάποιος τώρα και πληρώσει κάποιες δόσεις και ξεπεράσει το 30% πάλι μπορεί να γίνει μεταβίβαση βάση του άρθρου 1 και 3 του 4178.

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

θεωρείς δηλαδή δεδομένο ότι το ακίνητο έχει υπαχθεί στον 4178 χωρίς να έχει γίνει η μεταφορά;

δεν το καταλαβαίνω

 

Το άρθρο 3 δεν νομίζω ότι μπορούμε να το επικαλεστούμε, εκτός αν έχει γίνει διόρθωση που δεν την είδα,

γιατί αναφέρει επί λέξη: 

"Η βεβαίωση μηχανικού, για τις αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης στ' της παραγράφου 2 του άρθρου 1 του παρόντος,

για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου του Ν. 4014/11 ή του παρόντος ..."

Όμως η περίπτωση στ' αφορά τον 3843 κλπ Η/Υ και όχι τον 4014 που καλύπτεται στην περίπτωση ζ'.

Είναι ορθογραφικό προφανώς και το έχουμε επισημάνει, αλλά δεν ξέρω να έχει διορθωθεί.

Παρακαλώ ενημερώστε με αν ξέρετε κάτι.

 

Επί της ουσίας, στο τέλος της περίπτωσης ζ' της παραγράφου 2 του άρθρου 1,

αναφέρει: "... και υπό τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου (Α' 209)"

Εκτός του προφανούς ορθογραφικού που επαναλαμβάνεται αφού δεν μπορούν ούτε το copy paste να κάνουν σωστά,

( ο αριθμός ΦΕΚ είναι λάθος)

υπάρχει και το ζήτημα των προϋποθέσεων. Ποιές είναι αυτές;

Κατά τη γνώμη μου είναι σε κάθε περίπτωση και τουλάχιστον η μεταφορά της δήλωσης,

η οποία δεν βλέπω πως μπορεί να θεωρείται δεδομένη χωρίς τη σχετική αίτηση.

Άσε που σε προηγούμενο εδάφιο λέει: "... εφόσον ορίζεται κατά τις διατάξειςτου παρόντος ΚΑΙ κατά τις διατάξεις του Ν.4014/11..."

Άλλο ένα ορθογραφικό; Ήθελε να πει "ή"; και γιατί μπλέκει τον 4014 αν θέλει να πει για τον 4178;

 

Όποιος μπορεί να απαντήσει με σιγουριά σε αυτά τα ερωτήματα

και να αντιπαρέλθει το τυπικό κόλημα των ορθογραφικών λαθών 

(τα οποία δεν είμαι καθόλου σίγουρος τι θα επιφέρουν όταν και αν διορθωθούν)

μπορεί να δίνει βεβαιώσεις 4178 για εντάξεις 4014 χωρίς 30% μέχρι 31/5.

Όποιος είναι λίγο επιφυλακτικός, όπως εγώ, μπορεί να περιμένει.

 

Αν είμαι τελείως λάθος και έχω χάσει επισόδεια, είμαι έτοιμος για τη χλεύη σας,

και παρακαλώ και για μια εξήγηση της κατάστασης για να δίνω κι εγώ τέτοιες βεβαιώσεις :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υπαγωγή στον 4014 και πάει κάποιος τώρα και πληρώσει κάποιες δόσεις και ξεπεράσει το 30% πάλι μπορεί να γίνει μεταβίβαση βάση του άρθρου 1 και 3 του 4178.

 

Όχι δεν είναι έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται με την πληρωμή του 30% του προστίμου να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης; Υπάρχει κατι κάπου κάποιο αρθρο να αναφέρει κάτι σχετικό; Μιλάω για υπαγωγή στο 4178 όχι μεταφορα απο 4014 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε.

 

μόλις το ειδα και επίσης βρήκα και πιο σαφές σημείο στο άρθρο 3 στη β παραγραφο, το λεει στις δικαιοπραξίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.