Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φράκτης με ξερολιθιά


Joe Pilgrim

Recommended Posts

Επέμβαση μόνο στη ξερολιθιά γιατί είναι χαμηλή και δεν υπάρχει αίσθηση ασφάλειας.

Καταρχήν θα την επιδιορθώσεις λίγο. τι πάχος είπαμε έχει; Αν εχει αρκετό παχος ο τοίχος θα μπορούσες και να την ψηλώσεις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι είναι από την ίδια πέτρα αλλά ενιαίου ανοιχτού χρώματος, ενώ εδώ υπάρχουν και σκούροι τόνοι. Το πάχος είναι 70 εκατοστά. Άραγε, πόσο θα μπορούσε να ψηλώσει η ξερολιθιά. Νομίζω δεν μπορεί να περάσει ένα ύψος.

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά δεν μπορεί να ψηλώσει πολύ. Αλλα αυτό εξαρτάται και απο το αν στηρίζεται σε έδαφος (ξερολιθιές δηλαδή που η πίσω το πλευρά είναι χωνεμένη μέσα σε εδαφος ίσα με το ύψος τους μπορούν να φτάσουν σε αρκετά μεγάλο ύψος - αλλα απ οτι κατάλαβα δεν είναι αυτή η περίπτωσή σου.)

Παντως τα 70 εκατοστά είναι αρκετά μεγάλο πάχος και θα μπορούσες να στηρίξεις κατι εκει. Το θέμα είναι οτι δεν μου κολλάει τίποτα πανω στην ξερολιθιά... οτι και να προσθέσεις θα μοιάζει βεβιασμένο και αποκομένο (ακόμα και ξύλο). Πιθανόν η λύση σου να είναι ένας λεπτός φράχτης τριγύρω απο την ξερολιθιά και απο την εξω μεριά του οικοπέδου τον οποίο θα διατρέχει κάποιο αναριχόμενο φυτο. Αλλα μόνο αν μπορείς (εχεις το δικαίωμα) να το κάνεις απο εξω οχι απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Από έξω δεν μπορώ να το κάνω γιατί υπάρχουν άλλες ιδιοκτησίες. Από μέσα ναι, διότι η συγκεκριμένη ξερολιθιά ορίζει την ιδιοκτησία περιμετρικά του οικοπέδου μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια πλευρά είναι σε δρόμο-δημόσιο μονοπάτι, αλλά εκεί είναι ψηλή γιατί συγκρατεί πολύ μεγάλη ποσότητα χώματος, Εκεί σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα πρόσθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πολλες ιδιομορφίες απ οτι καταλαβαίνω οι οποίες αναγκαστικά πρέπει να ληφθούν υποψιν για την λύση σου.

Δυστυχως αν δεν εχω πληρη εικόνα της αυλής και του περιβαλλοντος χωρου οτι και να πω θα είναι στον αερα.

(πχ οταν σου είπα αυτο για τον εξωτερικό φρακτη είχα στο μυαλό μου οτι η ξερολιθιά σου διατρεχονταν απο την εξωτερική πλευρα απο δημόσιο δρόμο)

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση που μου έρχεται τωρα η οποία "θεραπεύει πασσα νόσον" θα ήταν να της ρήξεις ενα καλό παχύ σενάζι απο ωραίο τσιμεντάκι μεσα στο οποιο θα μπορούσες να στηρίξεις ξυλινους στήλους (με τους οποιους μετα θα μπορουσες να κανεις διαφορα πραγματα πχ να δημιουργησεις ενα φραχτη απο ελαφρες καθετες περγκολες). Δεν μου αρεσει και πολύ αισθητικά βεβαια αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.