Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φράκτης με ξερολιθιά


Joe Pilgrim

Recommended Posts

Ξέρεις ποιό είναι το λάθος σου ? Οτι βλέπεις ένα νόμο μέσα από τον μικρόκοσμο της κατοικίας σου .

 

Δεν γίνεται αυτό . Δεν υπερασπίστηκα επίσης κανένα . Σου είπα ότι νομικά μπορείς να τον υποχρεώσεις να κλείσει το κοινό σας όριο στον φωταγωγό και τότε αυτός να κάνει υαλότουβλα . Σου έδωσα μάλιστα και μιά άλλη λύση που και εσύ θα είσαι ευχαριστημένος και εκείνος δεν θα κάνει πολλά έξοδα .

 

Τώρα γιατί κόλλησε , αυτό μπορώ να στο απαντήσω σε γενικότερη θεώρηση , αλλά θα πάρει σελίδες και δεν έχω διάθεση .

Απλά γιατί έτσι λειτούργησε το κράτος μας σχεδιάζοντας τις πόλεις αφού είχαν κτιστεί και είχαν πολεοδομηθεί με άναρχο τρόπο .

 

Ευτυχώς που με συμπληρώνει που και που και ο Μπράσκο γιατί ψάχνεις λογική στο παράλογο .

Link to comment
Share on other sites

. Σου έδωσα μάλιστα και μιά άλλη λύση που και εσύ θα είσαι ευχαριστημένος και εκείνος δεν θα κάνει πολλά έξοδα .

 

 

Λοιπον πανω σε αυτό: Η λύση σου -στην οποια μαλλον εκεί θα καταλήξω- εμένα εν μέρη με καλύπτει όσον αφορά την οπτική επαφή. Τι γινεται ομως με κάποιας υποτυπωδους μορφής ηχοπροστασίας;; Οταν εγω θα καθομαι στην αυλή το καλοκαίρι με παρέα θα είμαι υποχρεωμένος να μιλάω ψιθυριστά μη και ενοχλίσω τον γείτονα που κοιμαται απο πάνω μου; Είναι σωστό αυτό; Ξερεις πολυ καλά οτι σε μια παρέα οσο σιγα και αν μιλάς, όταν καλοκαίρι είναι ορθάνοιχτα τα παραθυρα (υποψιν δεν το χει κλείσει ουτε λεπτό ολο το καλοκαίρι) κάποιοι φασαριούλα θα γίνεται εστω και μικρή. Και τότε ξέρεις ποια θα είναι η πλάκα;; Να γυρίσει να μου πει οτι τον ενοχλώ κιόλας!! Βλέπεις λοιπον οτι δεν βλέπω τους νομους απο την μικρόκοσμο του σπιτιού μου αλλα <<μερικές φορές>> (τελείως συμπτωματικά δλδ...) οι νόμοι υπάρχουν για να προλαμβάνουν καποια πραγματα και γιαυτο πρεπει να τηρούνται...

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Η στάθμη του βιοτικού επιπέδου κάθε εποχής, καθώς και η πολιτική βούληση

καθορίζει τον εκάστοτε ισχύον οικοδομικό (και κτιριολογικό) κανονισμό.

 

Κάποτε η αγροτική παραγωγή δεν έφερνε έσοδα, σοβαρή εργατική παραγωγή στην επαρχία δεν υπήρχε, και όλοι ήθελαν να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι (ή να έχουν πάρε - δώσε με το δημόσιο).

Έτσι προέκυψε η τεράστια ζήτηση για κατοικία στις μεγάλες πόλεις. Από ανθρώπους όμως με απουσία αστικής κουλτούρας, με ελάχιστες απαιτήσεις. Από μία πολιτεία που όριζε έτσι το χώρο προς δόμηση,

(μικρές αρτιότητες, μεγάλους συντελεστές δόμησης, απουσία κοινόχρηστων χώρων)

ώστε να ικανοποιεί τις χαμηλές απαιτήσεις και προσδοκίες (και τοπικά συμφέροντα γαιοκτημόνων που ήθελαν να εκποιήσουν μια γη που είχαν κληρονομήσει).

Όλη η αστική τάξη της εποχής αποτραβήχτηκε στα προάστια.

Απολύτως ορθή σύντομη και περιεκτική η ανάλυση της κατάστασης δόμησης εκείνης της εποχής. Συμφωνώ απόλυτα. Κι εμένα το σπίτι μου εντάσσεται σε αυτή την περίοδο και κατάσταση -βασικά είναι το πατρικό μου στο οποίο δεν ζω τωρα αλλα πρόκειται να κληρονομήσω και για αυτο με απασχολούν διαφορα ζητήματα.)

 

 

Αλλά όλα αυτά είναι προσωρινά. Πόσο θα κρατήσουν αυτές οι οικοδομές που έγιναν από το 50 μέχρι το 85. Ο νέος οικοδομικός κανονισμός δίνει κίνητρα για αποσύρσεις κλπ.

Επειδή και το δικό μου φοβάμαι οτι δεν πρόκειται να αντεξει πολυ ακόμα, αν μπορείς δωσε μου κάποιες πληροφορίες σχετικά με αυτό που λες "κίνητρα για αποσύρσεις" κλπ. Ποσο εύκολο είναι να γκρεμιστεί και να ξαναχτισεί; (μιλαμε για 3οροφο κτίριο -ισογειο +2 σε προάστειο).

Επιπλέον μην ξεχνάμε το τι σήμαινε ιδιώτης - idiot (αυτός ο οποίος δεν συμμετείχε στα κοινά της πόλης, δεν έπαιρνε μέρος στις Συνελεύσεις ούτε αναλάμβανε αξιώματα όπως όφειλε κάθε Έλληνας πολίτης) στην αρχαία Ελλάδα.

Ξερω πολύ καλα τι σημαίνει, γιαυτό και το επεσήμανα σε προηγούμενο ποστ οτι "δεν είμαι ιδιώτης". Ομως δεν μπορώ να κανω και τα στραβα ματια στην αθλιότητα, την παρανομία, και την παντελή έλλειψη σεβασμού στον διπλανό που κυριαρχεί στην χώρα μου....

Ας μην σκεφτόμαστε με γνώμονα το ιδίων συμφέρον.

Διαφορετικά ας αυτοεξοριστούμε ή ας φροντίσουμε (αν θεωρούμε πως εμείς έχουμε δίκιο) να διορθώσουμε και τους γύρω μας.

Ειλικρινά πιστεύεις οτι σε κάτι που εχω πεί εκθετοντας το πρόβλημά μου ο γνωμονας είναι αποκλειστικά το "ίδιον συμφέρον μου"; Δηλαδή δεν αναγνωρίζετε κανένα δίκιο στα όσα έχω αναφέρει τόσο για το προβλημά μου όσο και γενικά;

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε πολλά χωριά , οι μάντρες είναι ψηλές . Αλλά και τα σπίτια κολλητά και έτσι σε έβλεπαν από τον πάνω όροφο .

Δεν ήταν όμως αυτός ο λόγος . Σε πολλά σπίτια στις μάντρες έκαναν κατασκευές , υπόστεγα , αποθηκευτικούς χώρους , τουαλέτες , οπότε απ' έξω ήταν μάντρα , αλλά από μέσα τοίχος κλειστών η ημίκλειστων χώρων .

 

Δεν μιλάμε για μάντρες αγροτόσπιτων... μιλαμε για αυλές.

Κανε καμιά βόλτα στο παλιό κομμάτι της πόλης σου (αν υπάρχει ακόμα) ή μπορώ να σου στείλω εγώ απο την δική μου φωτογραφίες απο παραδοσιακή αστική αρχιτεκτονική -το υψος των αυλών φτανει καμιά φορά και πάνω απο τα 2μιση μετρα! Στις αστικές περιοχές και σε κέντρο τα σπίτια αυτά είχαν πολύ ψηλές αυλές για διαφορους λογους συν/πλην αυτων που ανέφερες. Θυμήσου επίσης τα λιγο πιο σοφιστικέ "αρχοντικά" νεοκλασικού υφους τι αυλες είχαν...

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

αρχοντικά" νεοκλασικού υφους τι αυλες είχαν...

όλες διάφανες (κάγκελα περίτεχνα) με ανθόσπαρτους κήπους

Link to comment
Share on other sites

αρχοντικά" νεοκλασικού υφους τι αυλες είχαν...

όλες διάφανες (κάγκελα περίτεχνα) με ανθόσπαρτους κήπους

χμ... οχι παντα... αυλες με ψηλά τειχεία (που επαιζαν πιθανον και καγκελα πανω) με μεγαλη ψηλή σιδερενια αυλόπορτα στην μεση κι ετσι...

Link to comment
Share on other sites

@Barragan,

Επειδή είσαι και νέος, έχε υπόψη σου ότι οι σοφιστικέ μάντρες στα σοφιστικέ "αρχοντικά" δεν έχουν καμμία σχέση με την μάντρα σου και το παράθυρο του γείτονα.

Μόλις είδα τον @ΚΑΝΑ που γράφει το ίδιο οπότε δεν συνεχίζω ...

 

Υ.Γ. το εντός παρενθέσεως στην υπογραφή σου είναι περιττό εφόσον γράφεις και διαβάζεις ελληνικά ....

Link to comment
Share on other sites

@Barragan,

Επειδή είσαι και νέος, έχε υπόψη σου ότι οι σοφιστικέ μάντρες στα σοφιστικέ "αρχοντικά" δεν έχουν καμμία σχέση με την μάντρα σου και το παράθυρο του γείτονα.

Δεν είπα οτι εχει σχεση με την αυλή μου. Το θεμα συζητείται εδω σε απαντηση ενος ποστ που τα χωνε στον κύριο που ρωτουσε για την ξερολιθιά οτι θεωρεί "ασκεπες δωματιo" τις ψηλές αυλές -υποτιμιτικά- και σε σχεση με την ιδιωτικότητα γενικά και διαχρονικά στην αρχιτεκτονική.

Επίσης δεν είμαι και πολύ νέος και οι εξυπναδες σου περι της υπογραφης μου σε παρένθεση είναι περιτες....

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

προσπαθήσαμε να σου δώσουμε μια λύση - μη μας ειρωνεύεσαι κιόλας.. ρε φίλε

 

Τι να σου πω τώρα..και ε΄σένα και τον άλλο κύριο

 

ότι πρέπει ντε και καλά όταν περπατάμε μέσα σε μια πόλη

να πρέπει να σηκώνουμε το κεφάλι για να δούμε τις κορυφές των δένδρων που έχει ό άλλος ή και εγώ πίσω από έναν τοίχο 2.5 ή 3 μ

 

ακόμα και αν βαρεθήκαμε το μπετό -όπως είπε ό άλλος κύριος και συμφωνώ-αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε την -αντίπολη - με πέτρινα όλα τα σπίτια -και πέτρινες περιτοιχίσεις 3μ ύψους -λαβύρινθους τους ονόμασε ο Brasο..( συγνώμη τα αγγλικά μου..) και πολύ καλά έκανε και για να δούμε λουλούδι θα πρέπει να πάμε 2 χλμ μακριά στο δημόσιο πάρκο που και αυτό λείπει από τις πόλεις μας (καλά στα χωριά ούτε που υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.