Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

dib

Εμείς εδώ παίζουμε την εξέλιξη του μπουρλότ: βίδα.

 

Του χρόνου και μέχρι να βγούνε τα εισητήρια για το βαπόρι, έλα για βίδα.

 

βλέπω οτι είσαι πολυ εξελιγμένοι στο μπουρλότ, εγω δυστηχώς, έχω μείνει στην εποχή του '90 ακόμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω οπου εχω δραστηριοποιηθει μονο 3 στους 10 εργαζονται. Του χρονου απο το ΤΣΜΕΔΕ και την Εφορια που θα πληρωσω θα ταϊζω εναν απο τους υπολοιπους 7 για ολο το χρονο.....

 

α) 1 & 1/2 χρονος για να διορθωσει η Πολεοδομια Υπηρεσιακο της Λαθος σε Αδεια...

β) 14 μηνες για να ερθει το Δασαρχειο για αυτοψια για χαρακτηρισμο εκτασης...

γ) 1 & 1/2 χρονος για να βγαλει αποφαση η Αποκεντρωμενη Διοικηση για εξαιρεση απο κατεδαφιση....

δ) Η Διευθυντρια Πολεοδομιας δεν γνωριζε οτι ο ορισμος Ελεγκτων Δομησης γινεται απο το τμημα Αυθαιρετων της....

ε) Η Διευθυνση Γεωργιας για εκδοση εγκρισης Αγροτικης Αποθηκης αποφαινοταν οτι δεν υπαρχει νομοθεσια αλλα η αδεια ανηκει στην κριση της Υπηρεσιας (5 μηνες...)

ζ) Ερωτημα Πολεοδομιας / Αναφορα δικια μου στο ΥΠΕΚΑ απο τον Μαρτιο και ακομα καμια απαντηση...

η) 50 μερες αδεια υπαλληλος στο ΥΠΕΚΑ....

θ) Στα 70 τηλεφωνα που εχω κανει στο ΥΠΕΚΑ απαντησαν μονο τα 7... (10%)...

ι) Στο ΙΚΑ συνταξιουχος πλεον υπαλληλος δεν γνωριζει ποσο κανει ενα ενσημο.....

κ) Χαρτοπολεομος ΥΠΕΚΑ - ΙΚΑ για τα αυθαιρετα....

λ) Οι πολεοδομιες δεν αφηναν να εκδοθουν αδειες σε οριοθεημενους οικισμους οταν υπηρχε υπογειο το πρωτο εξαμηνο του 2012.....

μ) 14 μηνες για εκδοση αδειας λειτουργιας οδοντοτεχνικου εργαστηριου....

 

 

ΘΕΛΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΑ?

 

(no offence, αλλα εγω πλεον εχω παψει να ειμαι ρομαντικος με αυτα που γινονται)

 

 

 

Δεν μπορω να βρω το ονομα του, δεν ειναι τελικα βουλευτης. Ειναι στα οργανα του ΠΑΣΟΚ αλλα εκφραζει γραμμη εξω απο αυτη του κομματος.

Διαφωνώ σε όλες τις περιπ΄τωσεις που αναφέρεισ τουλάχιστον για την περιοχή μου και γράφω κάποιες :

 

- δασαρχείο μέχρι πριν 2 χρόνια για πράξη χαρακτηρισμού έπερνα σε 2 - 3 μήνες Τώρα έχει γίνει 1 χρόνος όχι γιατί δεν δουλεύουν αλλά γιατί δεν υπάρχουν χρήματα για αυτοψίες και προσωπικό Παρά ταύτα όποτε χρειάστηκα κάτι πιο γρήγορα εξυπηρετήθηκα άμεσα Και όποτε επισκέπτομαι το Δασαρχείο βλέπω να εργάζονται

- Εφορία έμειναν δυο υπάλληλοι οι οποίοι δεν πέρνουν ανάσα και εξυπρετούν άμεσα (και ευτυχώς μέσα στην δυστυχία που μειώθηκαν οι μεταβιβάσεις)

- Πολεοδομία Καρύστου λειτουργεί καλύτερα λόγο της μείωσης εργασίας και φυσικά η εξυπη΄ρετηση άμεσα (έλαβα άδεια μέσα σε δυο μήνες) και όποτε χρειάστηκα κάτι άμεση εξυπηρέτηση (έχει χαρακτηριστεί από τα καλύτερα πολεοδομικά γραφεία ) Για Χαλκίδα υπάρχουν κάποια προβληματάκια στην εξυπηρετηση που θέλω να πιστεύω οφείλονται και στην πρόσφατη μετακόμιση) Εκεί βλέπω και μερικούς υπαλληλους να λουφάρουν , αλλά όταν χρειάζεται εξυπηρετούν

- Λαμία για εξαίρεση από κατεδάφιση προσωπικά είδα ανθρώποους να είναι ευγενικοί και να δουλεύουν (βέβαια όχι στον ρυθμό που βλέπω στην πόλη μου) αλλά πήρα εξάιρεση από κατεδάφιση σε 6 μήνες

- περιβάλλον Χλκίδας πήρα απαλλαγή σε 1 μήνα από ΜΠΕ (είδα κόσμο στα γραφεία του)

- ΔΕΗ στην Κάρυστο σε οεργσμό εργασίας με προσωπικό που δεν επαρκεί

- Νοσοκομέιο Καρύστου σε εργασία με μιροπροβλήματα και εξαιρεσεις προσωπικό που δεν φτάνει

- Ικα Καρύστου άμεση εξυπηρέτηση με λίγο προσωπικό που δουλευει πολύ

-Αστυνομία καρύστου κολοβαράει αφού δεν έχει ουσιαστικά δουλειά

- Τράπεζες Καρύστου με προσωπικό που δεν πέρνει ανάσα στην Εθνική και σε Αγροτική (εκεί υπάρχει έλλειψη προσωπικού) υπαρχουν και λουφαδεροί

- Αγροτική ανάπτυξης Χαλκίδας εκεί βλέπω πολύ λούφα δυστυχώς Πάντως στα γραφεία τους βρίσκονται

- Ελτα καρύστου εκεί είναι και ο αδερφός μου όπου οι ταχυδρόμοι δουλέουν και εκτός υπηρεσίας στην διανομή πολλες ώρες εκτ΄ςο 8 ώρου (βέβαια έχουν και τα τυχερά τους ) Πάντως η εξυπηρετηση άμεση πιο καλά από τις ιδιωτικές που εγώ προσωπικά δεν προτιμώ αφού εκεί εγώ βλέπω να μην δουλεύουν και να έχω προβλήματα

- εκπάίδευση , ο φίλος δντης του σχολείου του γιού μου δουλέυει πολύ και εκτός του ωραρίου του με προετοιμάσια με δικό του υλικό (και οι δασκάλες) ενώ σε εκδηλώσεις που πραγματοποιέι στο πνευματικό κέντρο με του μαθητές του αφιερώνει άπειρο χρόνο χωρίς αμοιβή και αυτός και οι δασκάλες Κάτι που αποτελεί την καλύτερη εκπαίδευση για τους μαθητές Το δε ενδιαφέρον τους για το σχολικό συγκρότημα έχει σαν αποτέλεσμα την μεταμόρφωσή του

- Δήμος Καρύστου πολύ δουλειά από όλους Ειδικά πριν ένα χρόνο με μια πλημύρα που δεν έιχε προηγούμενο στην περιοχή σε ένα 24 ώρο είχαν επαναφέρει τα πάντα σε λειτουργία Και φυσικά άμεση εξυπηρέτηση παρά την έλλειψη μέσων

- κτηματική υπηρεσία του δημοσίου Χαλκίδας πολύ δουλέιά με άμεση εξυπηρέτηση που παλαιότερα ήταν ακόμη καλύτερα πιστεύω λόγο έλλειψης χρημάτων για αυτοψίες Όποτε πηγαίνω όλοι είναι στα γραφεία τους και δουλεύουν σε ικανοποιητικούς ρυθμούς

 

Επιμένω ότι όταν λέμε για αντιπαραγωγικό Δημόσιο τομέα μιλάμε για την Αθήνα και για λίγες μεγάλες πόλεις Αφού εδώ ισχύουν οι προσωπικές σχέσεις και το άμεσο κέρδος για την περιοχή που ζούν και οι ίδιοι , άρα υπάρχει άμεση εξυπηρετηση , αλλά από ότι βλέπω το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους πολίτες σε γενικές γραμμές Αντίθετα οι αναμνήσεις μου από την Αθήνα ήταν άστα να πάνε ,με υπαλλήλους που σε έβριζαν κιόλας και σε έστελνα ο ένας στον άλλο Θυμάμαι είχα αφήσει μουστάκι και γένια για να φαίνομαι πιο άγριος μήπως και κάνω καμία δουλειά και εξυπηρετηθώ από υπηρεσία της Αθήνας τότε πριν το 1992 (μου το ειχε προτείνει συνάδελφος μεγαλύτερος) , αφού η ευγένεια ήταν είδος προς εξαφάνιση

 

Συγνώμη για το εκτός θέμα , αλλά η ανεπάρκεια των εφαρμοστεων πολιτικών που μας επιβάλλουν, δεν μπορεί να μας κάνει να τα βάλουμε με εργαζόμενους όπως οι ΔΥ χωρίς να διαχωρίζουμε άλλα πράγματα που στοιχειώνουν την χώρα μας

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα τα αρνητικά και φορομπηχτικά που διαβάζω τις τελευταίες ημέρες , ξεχώρισα κάτι ελπιδοφόρο που μπορεί τελικά να εγκριθεί και να ανακουφίσει πολύ κόσμο ...

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι εισφορές που καταβάλλονται στον ΟΑΕΕ ή σε άλλο ασφαλιστικό ταμείο, θα μπορούν να αποτυπωθούν στα βιβλία και θα αφαιρούνται σε ποσοστό 100% από το φορολογητέο εισόδημα. Με τον ισχύοντα φορολογικό νόμο, ο ελεύθερος επαγγελματίας ήταν υποχρεωμένος να δηλώσει στο Ε1 τις ασφαλιστικές εισφορές και το μόνο που κέρδιζε είναι μια έκπτωση της τάξεως του 10% ως έκπτωση φόρου.

 

Το πρωτότυπο κείμενο βρίσκεται εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα τα αρνητικά και φορομπηχτικά που διαβάζω τις τελευταίες ημέρες , ξεχώρισα κάτι ελπιδοφόρο που μπορεί τελικά να εγκριθεί και να ανακουφίσει πολύ κόσμο ...

 

 

 

Το πρωτότυπο κείμενο βρίσκεται εδώ .

Γι αυτό περιμένω τις τελικές αποφάσεις Εγώ ήμουν παλαιότερα αντίθετος με τις φοροαπαλαγές που υπήρχαν αφού μέχρι πριν λίγα χρόνια όλοι σαν και εμένα πέρναμε σχεδόν όλη την παρακράτηση φόρου σαν επιστροφή

Θα έπρεπε κατά την γνώμη κάτι να πληρώνουμε σαν φόρο όπως και όλοι οι πολίτες θα πρέπει να πληρώνουν φόρο ανάλογα τα εισοδήματά τους έστω και 50 ή 100 Ε Αλλά όχι να φτάσουμε στο αντίθετο σημείο να εξοντωθούμε σαν ΕΕ Και εγώ πιστεύω ότι με τον ένα ή αλλό τρόπο η φορολόγηση των ΕΕ θα είναι σε λογικά πλαίσια σύμφωνα με ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους εργαζομένους αυτήν την εποχή . Και δυστυχώς λόγω κλάδων ΕΕ κυρίως τεχνικών ή εμπόρων κλπ και όχι μόνο θα την πληρώσουμε και εμείς Περιμένω με αγωνία , αφού όπως γνωρίζουμε ήδη τα πράγματα είναι δύσκολα για τους περισσότερους και φυσικά και για μένα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η αφαίρεση των εισφορών είναι κάτι πολύ μικρό...

Μηχανικός με έσοδα 25000€ (πολύ καλό ποσό πλέον, έχουμε αφαιρέσει επαγγελματικά έσοδα από βενζίνες, Φ/Α κτλ, όχι όμως ασφαλιστικές εισφορές) θα πάει τελικά στο σπίτι του:

 

ΦΟΡΟΣ: (25000-5000)x35% = 7000€

ΤΣΜΕΔΕ: 5000€

αλληλεγγύη + επιτηδευματία: 1000€

 

στο σπίτι πάει: 25000-(7000+5000+1000)=12000€

για να πληρώσει ΔΕΗ, ενοίκιο, αγγλικά, σχολείο κτλ.

 

Δλδ θα του πάρουν το 52% από τα καθαρά του έσοδα.

Είναι απλά τραγικό.

Link to comment
Share on other sites

είμαι εξαιρετικά περιέργος να μάθω το ποσοστό φορολόγησης επί τουρκοκρατίας...ψυχανεμίζομαι ότι δεν απέχουμε πολύ.Ήδη δανειζόμαστε όρους όπως χαράτσι, κεφαλικός φόρος κλπ κλπ κλπ..κουράγιο ιθαγενείς συματριώτες συνάδελφοι, έχει πολύ βάθος ακόμα η πηγάδα...μέχρι να φτασουμε σε εκκαθαριστικό τύπου: ΣΤΕΙΛΤΑ ΜΑΣ ΟΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απέχουμε πάρα πολύ. Εννοώ, το έχουμε υπερβεί κατά ακέραια πολλαπλάσια. Απλά επί τουρκοκρατίας δεν υπήρχαν προνοιακές πολιτικές του κράτους (παρότι το κράτος διάλεγε κάποια παιδιά για δωρεάν "κατασκήνωση")...

Link to comment
Share on other sites

Όχι απέχουμε πάρα πολύ. Εννοώ, το έχουμε υπερβεί κατά ακέραια πολλαπλάσια. Απλά επί τουρκοκρατίας δεν υπήρχαν προνοιακές πολιτικές του κράτους (παρότι το κράτος διάλεγε κάποια παιδιά για δωρεάν "κατασκήνωση")...

Ενας καθηγητής στο Πολυτεχνείο στο μάθημα του κτηματολογίου θυμάμαι που μας έλεγε οτι ο μικροτερος φόρος που έχει επιβληθεί στον Ελλάδικό χώρο ήταν επι Τουρκοκρατίας ή Οθωμανικής αυτοκρατορίας Ηταν όμως σκληρός γιατι εκεί ο φοροφυγάς και όχι μόνο , έχανε και το κεφάλι του αν δεν πλήρωνε

 

Να πληρώσουμε λοιπόν και εμείς το δίκαιο φόρο που μας αναλογεί όπως και με τους μισθωτούς αφού με την ψήφο μας επιλέξαμε αυτόν το δρόμο και αυτές τις πολιτικές (και εκεί εγώ εξαιρώ το ευατό μου στην επιλογή των πολιτικών αυτών αλλά εντάσσομαι στην απόφαση της πλειοψηφίας) Γιατί δεν έιναι δυνατό συμπολίτες μας να ζουν με 600 Ε και εμείς με πολύ παραπάνω Αλλά είπαμε όχι εξόντωση Αυτό όμως που θέλω να δώ είναι τις τιμές των προιόντων στην αγορά να έρθουν στις τιμές που ισχύουν τουλάχιστον στην υπόλοιπη Ευρώπη ή πολύ κοντά σε αυτές Και για να γίνει αυτό θα πρέπει η κυβέρνηση να κτυπήσει του πολλόυς παράγοντες που ευθύνονται για το φαινόμενο αυτό Καθώς και να προσαρμόσουμε και την δική μας καταναλωτική συμπεριφορά γιατι και οι Ελλήνες πολίτες έχουν εκεί ευθύνη , αφού αν έιχαμε τις τιμές που ισχύουν στην υπόλοιπη Ευρώπη τότε οι συνέπειες των μετρών που επιβάλλονται θα είχαν λιγότερες επιδράσεις στην ζωή μας από ότι τώρα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Και αναπολώντας εκείνες τις εποχές της <<κοινωνικής ηρεμίας>> όπως λένε σήμερα οι Τούρκοι για την Τουρκοκρατία, οι γονείς <<βάζαν μέσο>> για να πάρουν τα παιδιά τους οι γενίτσαροι για τη δωρεάν κατασκήνωση.

 

Δεν κάνω πλάκα... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.