Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατζούρια: πόσο αναγκαία είναι;


Joe Pilgrim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή τις μέρες αυτές ολοκληρώνεται η τοποθέτηση ξύλινων κουφωμάτων στο σπίτι που φτιάχνω και τα επέλεξα μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο κι επειδή λόγω επαγγέλματος έχω μια άποψη του θέματος ασφάλεια θέλω να πω δυο λόγια από προσωπική εμπειρία.

 

Τα καλά ξύλινα είναι ακριβότερα από τα καλά αλουμίνια. Ακόμη ακριβότερα καταλήγουν λόγω συντήρησης στο πέρασμα του χρόνου. Τα λακαριστά είναι πιο ανθεκτικά ενώ τα λούστρα λιγότερο.

 

Θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή στη μετφορά και κυρίως στην τοποθέτηση.

 

Είναι πολύ όμορφα αν όλα πάνε καλά αλλά θα είναι ένα χάλι αν ξεπεταχτούν στην τοποθέτηση ή απ το εργοστάσιο στη βαφή και στο φινίρισμα.

 

Τα συρόμενα που θα πρέπει να είναι ανασηκούμενα έχουν σχεδόν διπλή τιμή από τα ανοιγόμενα, οπότε καλό είναι να υπολογιστούν όλα καλά από την τοιχοποιΐα ώστε να είναι αν είναι δυνατόν όλα ανοιγόμενα. Το κόστος που εξοικονομείται είναι μεγάλο έως τεράστιο! Στην έσχατη ένα μόνο μεγάλο άνοιγμα με επάλληλο αν υπάρχει ωραία θέα στην περιοχή.

 

Τα ανοιγόμενα προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια και καλύτερη μόνωση.

 

Στο θέμα πατζούρι εγώ έβαλα ρολό αλουμινίου στα ευπαθή σημεία για λόγους ασφαλείας, φυλαράκι βαρέως τύπου 10-25 και δαγκάνες στο μηχανισμό ώστε να μην μπορεί να σηκωθεί το ρολλό απ έξω με τα χέρια. Στα σημεία που δεν μπήκε ρολλό μπήκε τζάμι τρίπλεξ. Εννοείται πως εφόσον η τοποθέτηση γίνει σωστά (μη φύγει το κούφωμα ολόκληρο σε μια πίεση) μια σωστά επίσης τοποθετημένη σιδεριά αυξάνει την ασφάλεια αλλά αν δεν την θέλουμε για αισθητικούς λόγους ένα καλό σύστημα συναγερμού που μπορεί να καλύψει και εξωτερικά περιμετρικά το κτίριο μας καλύπτει εξίσου ίσως και καλύτερα.

 

Πράγματι οι τιμές παραμένουν ψηλά στις αρχικές προσφορές αλλά θέλει ψάξιμο, παζάρι, αρκετό θάρρος και υπομονή και οι τιμές πέφτουν. Κάποια εργοστάσια που πριν λίγο καιρό δεν έδιναν απευθείας σε ιδιώτες έχουν βάλει νερό στο κρασί τους για να πάρουν ζεστά μετρητά και πουλάνε σε αρκετά χαμηλές τιμές εφόσον δεν υπάρχει η προμήθεια του αντιπροσώπου. Προσοχή όμως στις προδιαγραφές και στα συμβόλαια γιατί στη μεγάλη έκπτωση μπορεί να προσπαθήσουν να σπρώξουν δεύτερης ποιότητας προϊόν ή υπηρεσίες που ο απλός ιδιώτης δεν θα μπορέσει να καταλάβει τη διαφορά άμεσα αλλά μετά από λίγο καιρό...

 

Με λίγα λόγια αυτό που κατάλαβα από την εμπειρία "χτίσιμο νέου σπιτιού" (πρώτο και τελευταίο), είναι πως πρέπει να κάνεις σεμινάρια για κάθε εργασία του σπιτιού ξεχωριστά, να γίνεις επιστήμονας στον συγκεκριμένο τομέα και μετά να επιλέξεις προϊόν και συνεργείο... :sad:

Διαφορετικά θα πρέπει να έχεις τύχη μεγαλύτερη από το να κερδίσεις το τζακποτ για να έχεις ένα ανεκτό αποτέλεσμα και χωρίς να σε έχουν κλέψει...

Edited by kleidaras
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια αυτό που κατάλαβα από την εμπειρία "χτίσιμο νέου σπιτιού" (πρώτο και τελευταίο), είναι πως πρέπει να κάνεις σεμινάρια για κάθε εργασία του σπιτιού ξεχωριστά, να γίνεις επιστήμονας στον συγκεκριμένο τομέα και μετά να επιλέξεις προϊόν και συνεργείο... :sad:

Διαφορετικά θα πρέπει να έχεις τύχη μεγαλύτερη από το να κερδίσεις το τζακποτ για να έχεις ένα ανεκτό αποτέλεσμα και χωρίς να σε έχουν κλέψει...

Πικρή αλήθεια..... δεν εχω προσωπική εμπειρία βέβεια γιατι δεν εχω χτίσει ποτε δικό μου σπίτι, αλλα απο γνωστούς και φίλους που εχτισαν είναι ελάχιστοι όσοι γλίτωσαν τα "πολλαπλά εγκεφαλικά"...... :???:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που ζεστάθηκε η συζήτηση και μοιραζόμαστε εμπειρίες που σε μένα είναι χρήσιμες για να καταλήξω.

Συνέχεια τις τελευταίες ημέρες κοιτάζω ψηλά, και παρατηρώ ότι πατζούρια δεν έχουν σύγχρονες γιάλινες κατασκευές, τα λοφτ που ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια στο γκάζι και ορισμένες κατασκευές υψηλής αρχιτεκτονικής αισθητικής που δεν ενσωματώνουν πατζούρια στα κτήρια. Γενικά, πάντως, τα πατζούρια, πέρα από τις τυπικές πολυκατοικίες, δείχνουν να υποχωρούν.

 

Άσχετο μεν, αλλά από πότε τα ξύλινα κουφώματα είναι πιο οικονομικά από τα αλουμινίου?

Ξεκινάω από τα ξύλινα, αλλά κοιτάζω τα συνθετικά για λόγους οικονομίας (δεν με απασχολούν τα αλουμίνια). Πράγματι, τα συνθετικά που έχω δει είναι εξαιρετικά και σε εμφάνιση (με τις αποχρώσεις ξύλου) και σε ασφάλεια, εξαιτίας των μηχανισμών και των σημείων που κλειδώνουν στο κούφωμα. Από όσο έχω καταλάβει, εκεί στα υαλοστάσια είναι η ασφάλεια. Το μείον νομίζω πως είναι τα πατζούρια. Δεν υπάρχει ποικιλία, όπως στα ξύλινα. Στα συν η τιμή που ανταγωνίζεται τα ξύλινα. Πιστεύω ότι είναι μια λύση αισθητικά άρτια και ενδεχομένως να την προτιμήσω εάν αποφασίσω ότι δεν θα βάλω πατζούρια.

 

Καθόλου παντζούρια Υπέρ: Μηδενικό κόστος, άψογη ορατότητα, μηδενική συντήρηση. Κατά: Μηδενική ασφάλεια από διαρρήκτες. Σε πλευρές που ηλιάζονται, το καλοκαίρι θα γίνεται ανυπόφορη η ζέστη αν δεν υπάρχει βλάστηση ή στέγαστρο για σκίαση.

Όπως είπα, παραπάνω, έχω καταλάβει πως η ασφάλεια δεν είναι στα πατζούρια αλλά στα υαλοστάσια. Μάλλον, αυτό που λέμε ασφάλεια είναι θέμα καθαρά ψυχολογικό.

sdim Σε φχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Θα πάρω ανοιγόμενα.

 

Μην παίρνεις και όρκο γι αυτο....... Μην πιστευεις στερεότυπα τύπου "εκτός ελλάδας όλα είναι ιδανικά".... Επειδή έχω ζήσει για λίγο σε χωρες που εννοείς (συγκεκριμένα στις "κατω χώρες") θα σου πω μόνο οτι οι καιρικές συνθήκες δεν συγκρίνονται με αυτες τις ελλάδας: η βροχόπτωσή τους δεν έχει καμία σχεση με την δική μας.... Εκεί είναι σχεδόν ήπια και χωρις αέρα, εδω μπορεί να πιάσει μια καταρακτώδης καταιγίδα με τον βοριά να χτυπά αλύπητα και να πεφτουν καρεκλοποδαρα... τετοιο πραμα δεν υπάρχει εκεί (ή είναι εξαιρετικά σπάνιο).

Eντάξει. Ας μην γενικεύουμε. Δεν ρίχνει μόνο στην Ελλάδα «καρέκλες». Και η υγρασία που υπάρχει στον ευρωπαϊκό βορρά είναι απίστευτη. Το θέμα μας είναι ότι εκεί δεν υπάρχουν πατζούρια. Δες για παράδειγμα τη Βουλγαρία. Από όσο θυμάμαι ούτε εκεί υπάρχουν πατζούρια, και οι βροχές που ρίχνει δεν είναι ενοχλητικά σταγονίδια...

 

 

Τα καλά ξύλινα είναι ακριβότερα από τα καλά αλουμίνια. Ακόμη ακριβότερα καταλήγουν λόγω συντήρησης στο πέρασμα του χρόνου. Τα λακαριστά είναι πιο ανθεκτικά ενώ τα λούστρα λιγότερο.

 

Θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή στη μετφορά και κυρίως στην τοποθέτηση.

 

Είναι πολύ όμορφα αν όλα πάνε καλά αλλά θα είναι ένα χάλι αν ξεπεταχτούν στην τοποθέτηση ή απ το εργοστάσιο στη βαφή και στο φινίρισμα.

Αυτά που λες είναι οι φόβοι μου. Τα καλά ξύλινα είναι ακριβά. Ωστόσο, παρατηρώ ότι οι τιμές παίζουν δεν είναι κοντά και διακρίνονται μεγάλες διαφοροποιήσεις. Ωστόσο, εάν τη μεταφορά και την τοποθέτηση την αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές δεν είναι οκ; Τώρα να ξεπεταχτούν στη βαφή ή στο φινίρισμα πώς γίνεται; Δεν υποτίθεται ότι εάν σου δίνουν εγγύηση και έχεις δει και δείγματα σε έκθεση έχεις μια καλή κάλυψη;

 

 

Πράγματι οι τιμές παραμένουν ψηλά στις αρχικές προσφορές αλλά θέλει ψάξιμο, παζάρι, αρκετό θάρρος και υπομονή και οι τιμές πέφτουν. Κάποια εργοστάσια που πριν λίγο καιρό δεν έδιναν απευθείας σε ιδιώτες έχουν βάλει νερό στο κρασί τους για να πάρουν ζεστά μετρητά και πουλάνε σε αρκετά χαμηλές τιμές εφόσον δεν υπάρχει η προμήθεια του αντιπροσώπου. Προσοχή όμως στις προδιαγραφές και στα συμβόλαια γιατί στη μεγάλη έκπτωση μπορεί να προσπαθήσουν να σπρώξουν δεύτερης ποιότητας προϊόν ή υπηρεσίες που ο απλός ιδιώτης δεν θα μπορέσει να καταλάβει τη διαφορά άμεσα αλλά μετά από λίγο καιρό...

Αυτό που λες είναι εξαιρετικό. Προσωπικά, θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες. Πώς θα καταλάβω τή διαφορά άμεσα;;;;

Edited by Joe Pilgrim
Link to comment
Share on other sites

Eντάξει. Ας μην γενικεύουμε. Δεν ρίχνει μόνο στην Ελλάδα «καρέκλες». Και η υγρασία που υπάρχει στον ευρωπαϊκό βορρά είναι απίστευτη. Το θέμα μας είναι ότι εκεί δεν υπάρχουν πατζούρια. Δες για παράδειγμα τη Βουλγαρία. Από όσο θυμάμαι ούτε εκεί υπάρχουν πατζούρια, και οι βροχές που ρίχνει δεν είναι ενοχλητικά σταγονίδια...

Ναι εννοείται οτι δεν ριχνει μονο εδω καρεκλοπόδαρα, απλα μην νομίζεις οτι και βορεια ευρώπη δεν εχει σαβουροσπιτα με υγρασία κλπ... Απο την άλλη στο πατρικό μου σπίτι που ειναι παμπάλαιο και με κατι ξύλινα παραθυρα και πατζουρια προ 40ετίας δεν υπήρξε ποτε τετοιο πρόβλημα και ουτε τωρα υπάρχει.

ΥΓ

Σκεφτόμενος κι εγω το ερώτημά σου παρατήρησα ενα σπιτι στη γειτονιά μου, πολύ προσφατη μοντέρνα και καλή κατασκευη το οποίο είναι ισόγειο και δεν εχει πατζούρια. (2 μεγαλα παραθυρα στο ισογειο). Εχει βεβαια αρκετά ψηλό τοιχείο και καγκελα αλλα δεν μπορείς να τα πεις "ασφαλή" αυτά. Πιθανόν λοιπον η λύση τους να είναι ο συναγερμός. Επίσης εξ αιτίας ελλειψης πατζουριών έχουν μονίμως κατεβασμένες κατι αρκετά χοντρες κουρτίνες ρόμαν. Τι γίνεται όμως οταν θέλεις να αερίσεις το σπίτι (πχ καλοκαίρι) ανοιγοντας το παραθυρο χωρίς να βλέπουν μεσα οσοι περνάνε απ εξω;

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

@Barragan

Πιστεύω πως μια σίτα προσφέρει αερισμό και ιδιωτικότητα. Την ίδια δουλειά μπορεί να κάνει μια λεπτή κουρτίνα. Αυτά την ημέρα. Αλλά την ημέρα δεν αερίζονται συνήθως οι χώροι;

Link to comment
Share on other sites

Η σίτα είναι διάφανη σχεδόν... τι ιδιωτικότητα προσφέρει;

(επισης απο την στιγμή που η χοντρή κουρτίνα ρόμαν αντικαθιστά το πατζούρι, χειμώνα καλοκαίρι θα έχεις αυτήν -όπως και συμβαίνει με τους γείτονές μου. Δεν μπορείς να έχεις και την ρόμαν και λεπτή κουρτίνα.

Τις ελάχιστες φορές που είδα ανοιχτό το παραθυρο για αερισμό, δεν υπήρχε τίποτα.. εβλεπες μεσα κανονικά.

(Δεν είναι απαραίτητο οτι αερίζεις μόνο μερα.. αν εχεις μια παρέα βραδυνή ώρα και είστε κάμποσοι και κάποιοι καπνίζουν κιόλας δεν θα ανοιξεις; )

Edited by Barragan
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη σίτα. Η σίτα φέγγει από μέσα εφόσον υπάρχει κάποια φωτεινή πηγή στον χώρο. Επομένως την ημέρα ο εσωτερικός χώρος του δωματίου δεν είναι ορατός διά μέσου της σίτας. Αντίθετα, το βράδυ, όταν ανάψει το φως τα πάντα είναι διαπερατά μέσα από τη σίτα.

 

Σχετικά με τα ρόμαν. Στο σπίτι μου έχω έναν παραδοσιακό τύπο ρόμαν, χειροποίητο από τεχνίτη που έκανε αποκλειστικά αυτή την κατασκευή. Έχω βάλει ένα λεπτό βαμβακερό ύφασμα το επιτρέπει να περνάει το φως αλλά είναι αδιαπέραστο στο βλέμμα μέσα και έξω. Υπάρχουν πολλοί τύποι ρόμαν, και όπως λες μία χοντρή κουρτίνα ρόμαν αντικαθιστά το πατζούρι. Ωστόσο, μπορεί να συνδυαστεί, εάν σώνει και καλά θέλεις έναν τύπο σκίασης με ρόμαν, να διαλέξεις ένα λεπτό ύφασμα που σου παρέχει αέρα, και όπως με τη σίτα, τη μέρα βλέπεις έξω διατηρώντας τη μέσα ιδιωτικότητα. Ταυτόχρονα, πλαισιώνεις τον τύπο ρόμαν με μία πρόσθετη «βαρύτερη» (βλ. αδιαπέραστη) κουρτίνα, την οποία χρησιμοποιείς για μπλακ άουτ τη μέρα ή ιδιωτικότητα το βράδυ με ανοιχτό πατζούρι.

 

Όσο για τον αερισμό το νυχτερινό στο κάπνισμα αναγκαστικά θα ανοίξεις διάπλατα τα παράθυρα για να φρεσκαριστεί ο χώρος. Τί να σου κάνουν οι γρίλιες του πατζουριού!

 

Ακόμη, υπάρχει μια διαφορετική λύση που τη θεωρώ την πιο λειτουργική: είναι τα στόρια. Οι περσίδες κατευθύνονται όπου γουστάρεις, ελέγχεις το φως που μπαίνει, και πόσο θέλεις να σε βλέπουν ή να βλέπεις έξω. Μέρα και νύχτα κατεβασμένες, δεν εμποδίζουν τη ροή του αέρα.

Edited by Joe Pilgrim
Link to comment
Share on other sites

Οικοδομη ειναι, επι τοπου γινεται παρα πολυ δουλεια και ας μην γκρινιαζουμε για τ σχεση τιμης-ποιοτητας, ας μην συγκρινουμε αλλα κρατη στα οποια ουτε καν θα μπορουσαμε να σκεφτουμε δικο μας σπιτι.

Οι κλειδαριες λενε ειναι για τους καλους ανθρωπους. Εχω ξυλινα 20 χρονια τωρα, ολα θελουν αλλαγμα, αλλα παλι ξυλινα θα μου αρεσε να βαλω. Με την τοποθετηση παρατηρηθηκε το εξης μικρο ''λαθακι'', ολα τα πηχακια που συγκρατουν τα τζαμια ειναι απ την εξω πλευρα!! Ε και τι να τον καναμε τον ανθρωπο να του τα διναμε πισω? Δε ξερω, εμενα και ουτε και στ πατερα μου (αυτος πληρωνε τοτε) αυτο δεν μας εβγαινε. Ειμαι σε χωριο και οπως εμαθα απο μικρος συνεχισα ετσι και ολα τα παντα ειναι ανοιχτα. Τον χειμωνα ξεχναμε τ κλειδι στ πορτα. Ε απλα δεν ετυχε να μας κλεψουν, αν θελουν, η τυχει να συμβει αυτο, δεν σε προστατευτει τιποτα. Φυσικα οτι παραπανω κανεις για προστασια καλο ειναι, αλλα.. μην σου τυχει!

Σπιτι χωρις παντζουρια δε μπορω να τ φανταστω, εκτος κ αν εχει κ αλλες ιδιαιτερες διαφορες.

Και κατι αλλο.. οταν ο πολυς κοσμος ακολουθει μια γενικη και με χρονικη διαρκεια ταση σε κατι (στα αλουμινιου αναφερομαι τωρα) αυτο πιστευω τελικα οτι κατι αξιζει. Αν αλλαζα κουφωματα τωρα θα ημουν σε μεγαλο διλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.