Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Μα το θέμα δεν είναι αν υπάρχει λόγος να καταθέτουμε ή όχι την αμοιβή στην ΕΤΕ. Το θέμα είναι ότι υπάρχει Νόμος.

Για αυτό ρωτούσα επίμονα τους συναδέρφους πιο πάνω να μου πουν από που προκύπτει...

Δηλαδή αν πάει κάποιος σε πολεοδομία με τυπωμένο τον 3919/11 τι θα του απαντήσουν;

Οι υπάλληλοι των πολεοδομιών δεν οφείλουν να γνωρίζουν τους νόμους; Πρέπει να τους έρθει εγκύκλιος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ να τους απαντάμε σε δικαιολογίες "δεν έχει έρθει εγκύκλιος, οδηγία, κτλ"!

Άντε με την κάθε πολεοδομία και τους νόμους της.

Σταμάτησε το λάδωμα και σταμάτησε η μηχανή!

Link to comment
Share on other sites

Μου το εξηγησε προσφατα ενα φιλος που ειναι προισταμενος σε μια δημοσια υπηρεσια:

Δε πανε να ψηφιζουν οσους νομους θελουν........χωρις εγκυκλιους που να κωδικοποιουν την εφαρμογη του νομου ....... δεν εφαρμοζεται τιποτα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ γίνεται ρε πούστη μου??? Δηλαδή μπορώ κι εγώ να πω ως πολίτης ότι δεν καταλαβαίνω τον νόμο, θα περιμένω να μου στείλουν σπίτι διευκρινιστική εγκύκλιο και μετά θα συμμορφωθώ?

 

Σε άλλο θέμα γίνεται λόγος για "διαθεσιμότητα" ΔΥ ...

 

Άντε σιγά σιγά...

 

Οι καρέκλες ΧΑΛΑΣΑΝ κύριοι... Έχουν καιρό να λαδωθούν και τρίζουν!!!!! ΘΑ ΠΕΣΕΤΕ !!!!!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nikostzar, Δηλαδή αν πάει κάποιος σε πολεοδομία με τυπωμένο τον 3919/11 τι θα του απαντήσουν;

 

Θα του απαντήσουν ότι, ναι μεν ισχύει ο 3919/11 όπως λες, αλλά ταυτόχρονα ισχύει και η παρ 15 του άρθρ 2 του φεκ-251/12 που λέει εντελώς τα αντίθετα. Και που είναι το πρόβλημα, μπορεί να μας πει αυτός ο κάποιος?

Το πρόβλημα θα είναι αν του πουν να κοιτάξει να δει αν έρχεται και μετά πηδήξει από κανένα παράθυρο ο άνθρωπος και τον χάσουμε. 'Ολα να τα περιμένεις από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Για την παρ.15 του Α2 του ΦΕΚ 251/12, θα του πάω την ΑΠΥ μου εάν θέλει ντε και καλά να δει καταβολή αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προσφατα, πηγα να το παιξω και εγω μαγκας με το τερας του δημοσιου, ο υπαλληλος της πολεοδομιας μου ειπε: Αν θες να στειλεις γραπτο ερωτημα στα κεντρικα............και παρε απαντηση σε κανα 6μηνο!!!! Ηθελα δεν ηθελα λοιπον.....εβαλα τον 3919 στον κωλο μου με το συμπαθιο!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν σε 15 εργάσιμες... αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Πάντως, στη θέση σου, θα έστελνα και ένα "γραπτό ερώτημα", άσχετα εάν έγινε η δουλειά μου, διότι πάλι θα χρειαστείς κάτι αντίστοιχο και τότε πάλι θα το φάμε το "αγγούρι".

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η καραμέλη "πρεπει να ερθει εγκύκλιος" πρεπει να σταματήσει. Καταρχήν ΔΕ προβλέπεται. Οφείλει ο κάθε υπάλληλος να ενημερώνεται.

 

Ναι ξερω, ειναι ακραίο, θα μου πείτε πως και τί, αλλά ετσι είναι.

 

Πχ, εδωσα σε γνωστό υπάλληλο Τ.Υ. το άρθρου ενός νόμου οπου έγραφε για το οφελος εργολάβου 18% και εμείνε παγοκολώνα. Είχε ήδη 2-3 μελέτες δημοπρασιών με 28% (ιδίοι πόροι).

Κι ένα ακόμη που μου διαφεύγει. Φυσικά εγώ τα βρήκα απ'το φόρουμ...

Σε μια άλλη υπηρεσία όμως, ενας ήταν κατηγορηματικός έως πολύ βαρύς "ντάξει ρε φίλε εσύ το ξέρεις, εδώ όμως δεν ήρθε κανα χαρτί, αρά είναι σαν μην υπάρχει...". Ουτε μπήκε στο κόπο να το ψάξει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.