Μετάβαση στο περιεχόμενο

διάνοιξη χωματόδρομου από το δήμο


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα σας

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

 

αποτύπωσα μια ιδιοκτησία, εκτός σχεδίου που την χωρίζει χωματόδρομος μέσου πλάτους 3,5 μ .

 

Ο χωματόδρομος δημιουργήθηκε μάλλον το 2004 όπως μου δηλώσαν οι ιδιοκτήτες , με πρωτοβουλία και μέσα του οικείου δήμου χωρίς απαλλοτρίωση ή αποζημίωση των παρόδιων ιδιοκτησιών.

 

Με δεδομένα τα όσα αναφέρει το Εγγρ-1256/1-3-05, ο δρόμος αυτός θεωρείτε κοινόχρηστος (για αρτιότητα-κατάτμηση) ή όχι?

 

 

 

Αν ο δρόμος είχε αφεθεί από τους παρόδιους θα έλεγα ότι δεν είναι κοινόχρηστος, εφόσον ο όμως έχει παρέμβει ο δήμος ο οποίος και διάνοιξε το δρόμο με δικά του τεχνικά μέσα και έξοδα (διάνοιξης) ίσως να θεωρείτε και κοινόχρηστος...

 

και αν θεωρείτε κοινόχρηστος ποια υπηρεσία μπορεί να μου το βεβαιώσει αυτό σε συνδυασμό με το χρόνο δημιουργίας του δρόμου. Ο δρόμος δημιουργίας μου χρειάζετε από τη δημιουργία της οδού σχηματίστηκαν και τα τμήμ,ατα του αρχικού γηπέδου τα οποία λογίζονται πλεόν ως ανεξάρτητα. ο χρόνος δημιουργίας τους θα με βοηθήσει στο να τα χαρακτηρησω αρτια ή μη με βάση τις παρεκκλίσεις.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνος σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάπου αναφέρεται ότι ακόμη και σ' αυτή την περίπτωση ο δρόμος δεν "μετράει" σαν δρόμος

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες που πρέπει να γίνουν προκειμένου ο Δήμος να κατασκευάσει κάποιο έργο όπως τον δρόμο που αναφέρεις: Απόφαση ΔΣ, ένταξη στον προϋπολογισμό, ανάθεση σε ανάδοχο (ή με αυτεπειστασία) κλπ. Θεωρώ απίθανο ο Δήμος νa έκανε όλ' αυτά "δείχνοντας" ότι κάνει εργασίες σε ιδιωτική ιδιοκτησία. Μάλλον γιά τον Δήμο ο δρόμος αυτός δεν υπάρχει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειχες ενα χωραφι...

 

βλεπεις το Δ 270 /1985 αρθρ. 1

με λεπτομερεις αναφορες οτι η αναγνωριση των δρομων γινεται με αποφαση Νομαρχη.... κλπ. διαταξεις για την περίπτωση της "απαλλοτριωσης" ή της υπαρξης των "περισσοτερων" δρομων...

Θα δεις τι εχει γινει...

αλλά, οπως φαινεται, τετοια "επισημη" διαδικασια δεν εχει γινει...Ουτε...διεθνης, ουτε εθνικος ουτε επαρχιακος δρομος ειναι, ουτε αγροτικος, αποτυπωμενος σε καποια διανομή...

αρα,

αν ησουν αρτιος και οικοδομησιμος, πριν την ατυπη "διανοιξη" μη χαρακτηρισμενου δρομου...

παραμένεις

και εχεις ολο το χωραφι δικο σου

Link to comment
Share on other sites

από ότι βλέπω οι απόψεις όλων σας συγκλίνουν στο ότι ο δρόμος αυτός δεν υφίσταται νομικά,

 

αυτό σημαίνει ότι δείχνω το γήπεδο ενιαίο και προ υφιστάμενο του χωματόδρομου αυτού, από την άλλη όμως δε μπορώ να μη δείξω το δρόμο αφού υπάρχει, επίσης υπάρχει περίπτωση ο ιδιοκτήτης να περιφράξει το δρόμο δημιουργώντας πρόβλημα στις γειτονικές ιδιοκτησίες, την αντίδραση αυτών και ενδεχομένως και του δήμου, και δε θέλω σε καμία περίπτωση να βρεθώ εν μέσω μιας τέτοιας διαμάχης, γι αυτό το λόγο δε ξέρω πως να χαρακτηρίσω το δρόμο

 

σε ερώτημα βέβαια που έκανα στο τεχνικό επιμελητήριο η απάντηση ήταν αντίθετη, ο συνάδελφος με τον οποίο μίλησα υποστήριξε ότι εφόσον ο δρόμος έχει παραχωρηθεί σε κοινή χρήση και έχουν παρέλθει κάποια έτη, θέωρήτε δρόμος ο οποίος αν και δε μπορεί να μου προσδώσει αρτιότητα λόγο του ότι δε χαρακτηρίζετε κοινόχρηστος, υπάρχει κανονικά και τεμαχίζει το αρχικό, και κερατάς και δαρμένος δηλαδή!!! αυτή η άποψη είναι που με προβλη,άτησε και περισσότερο απο όλα

 

σε συνδιασμό και με όσα αναφέρει η 1256/2005 απόφαση

 

Κοινόχρηστοι δρόμοι για την εφαρμογή της διάταξης του αρθ-1 παρ.1α του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85), όπως ισχύει μετά την τροποποίηση του από το αρθ-10 παρ.1 του Ν-3212/03, είναι οι δρόμοι που έχουν διαμορφωθεί ως κοινόχρηστοι με τη βούληση της πολιτείας ή έχουν καταστεί κοινόχρηστοι

 

και αυτός ο δρόμος για τον οποίο συζητάμε έχει δημιουργηθεί με τη βούληση της πολιτείας και όχι από τους παρόδιους...

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη:

 

Μονο εάν ο Δήμος κάνει την διαδικασία που ξεκίνησε πρόσφατα περί ¨κύρωσης δικτύων κοινοχρήστων χώρων" .

Ψάξε εδώ ή στο ΥΠΕΚA είχε βγεί κάποια εγκύκλιος

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία αίτηση στην πολεοδομία του Δήμου με το τοπογραφικό σου και να ζητάς να σου βεβαιώσουν-δηλώσουν το χαρακτήρα το δρόμου,Για να είναι όμως τώρα κοινόχρηστος θα πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη απόφαση.Μην προχωρήσεις εσύ σε τοπογραφικό για τον πελάτη σου χωρίς αυτή τη βεβαίωση από την πολεοδομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Moderators συμφωνώ μαζί σου στο να μη προχωρήσω στη σύνταξη του τοπογραφικού έαν δεν μου βεβαιώσει κάποια υπηρεσία τον χαρκτηρα του δρόμου, όμως δεν είμαι σήγουρη αν είναι αρμόδια η πολεοδομία για αυτό,

Μια βεβαίωση από το δήμο που θα συνοδέυει το τοπογραφικό για το συμβόλαιο ίσως μου έλυνε τα χέρια αν και κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι οι βέβαιώσεις των δήμων δεν έχουν νομική ισχύ για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν σου ειπε ο υπαλληλος στο ΤΕΕ

ειναι οτι η κοινοχρησια του δρομου απαιτει να ειναι σε κοινη χρηση για δυο γενιες

δηλ. πανω απο 60 χρονια...

 

Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι,

Θα δεις αν υπαρχει "χαρακτηρισμος" του δρομου...

Μεχρι να αποδειχθει κατι τετοιο

εχεις απλα μια "δουλεια" διελευσης δια μεσω του χωριαφιου σου, προς εξυπηρετηση παροδιων.."που εγινε μάλλον το 2004...." οπως είπες...

ουτε πολεοδομικα σε "κατατμεί"

ουτε σου αφαιρει σδ.

απλα ...αν τον εβαλαν στη μεση του χωραφιου...σε παρεμποδιζει να ανοικοδομησεις...

υγ

ολα αυτα τα χωραφια ειναι "πατρογονικά" ή "κλήροι"???

καλημερα σε όλους

και καλη εβδομαδα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε ερώτημα βέβαια που έκανα στο τεχνικό επιμελητήριο η απάντηση ήταν αντίθετη, ο συνάδελφος με τον οποίο μίλησα υποστήριξε ότι εφόσον ο δρόμος έχει παραχωρηθεί σε κοινή χρήση και έχουν παρέλθει κάποια έτη, θέωρήτε δρόμος ο οποίος αν και δε μπορεί να μου προσδώσει αρτιότητα λόγο του ότι δε χαρακτηρίζετε κοινόχρηστος, υπάρχει κανονικά και τεμαχίζει το αρχικό...

 

...και αυτός ο δρόμος για τον οποίο συζητάμε έχει δημιουργηθεί με τη βούληση της πολιτείας και όχι από τους παρόδιους...

 

Ένα λεπτό. Ο συνάδελφος του ΤΕΕ έχει δίκιο αν νομίζει ότι ο δρόμος έχει παραχωρηθεί σε κοινή χρήση, εφόσον έτσι του είπες.

 

Είσαι απόλυτα σίγουρος πρώτα-πρώτα ότι δεν υπάρχει κάποια παραχώρηση σε κοινή χρήση, ή κάποια δουλεία διόδου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.