Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά στο ελληνικό Πολυτεχνείο, MSc ή ΜEng;


Recommended Posts

Για το πιστοποιητικό ισοδυναμίας που χορηγεί το ΔΠΘ δεν ζητάει παράβολο! Στο στέλνει με courier και πληρώνεις μόνο την αποστολή...

Πάντως συμφωνώ με όσα λες geostefanou και ότι τελικά το πιστοποιητικό ισοδυναμίας είναι άχρηστο...Πιθανόν μόνο για να αποδείξεις έξω σε κάποιον δύσπιστο ότι όντως έχεις κάνει "κάτι περισσότερο" από BSc ή για να "ηχεί" πιο όμορφα στο βιογραφικό σου (Άλλο Meng άλλο Βeng...)

Link to comment
Share on other sites

Στο Γεωπονικό το βάζουν σε ένα ντοσιέ έξω από την γραμματεία και το παίρνεις από εκεί . Το θέμα είναι ΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Γεωπονικό το βάζουν σε ένα ντοσιέ έξω από την γραμματεία και το παίρνεις από εκεί . Το θέμα είναι ΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ?

Ότι κάνεις με το Msc ή το Διδακτορικό. Άλλο είναι να ανοίγεις Γαλαρίες σαν Δόκτορας και άλλο σαν MEng. Επίσης παίζει ρόλο στην σκυροδέτηση. Άλλη η σκυροδέτηση με Phd και άλλη με BEng.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα , νομίζω ότι η λογική της Μπολώνιας είναι ότι η εργοδοσία ζητάει κάθε φορά έναν επαγγελματία η επιστήμονα που να κάνει μιά συγκεκριμένη δουλειά και να ταιριάζει στο προφίλ της επιχείρησης .

 

Ετσι βλέπουμε πολλές φορές μηχανολόγους με ΜΒΑ σε θέσεις που κανονικά θα ήταν οικονομολόγοι .

 

Εδώ που έχουμε μείνει στην λογική του 23χρονου , πανεπιστήμονα που παίρνει μιά ροή , αλλά υπογράφει τα πάντα , ακόμα και έξω από το πτυχίο του , οι μεταπτυχιακές σπουδές και η εμπειρία είναι προφανώς χωρίς αντίκρυσμα .

 

Αν αυτό δεν αλλάξει τότε θα γίνουμε ακόμα γραφικότεροι με τα χαρτάκια τα μαστεριούχα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει BAS! Πανεπιστημιακός τίτλος, για Πανεπιστημιακή καριέρα και έρευνα το Διδακτορικό, έχει γίνει επαγγελματικός τίτλος. Και που; Για την επίβλεψη μιας γέφυρας άνω διάβασης δευτερεύοντος δικτύου αυτοκινητοδρόμου. Ή μάστερ στην υδρολογία, να είναι προσόν για κατασκευή έργων αντιστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορούν να ζητηθούν από την αγορά εργασίας ?

 

Και μην τα βλέπεις σε σχέση με την δικιά μας ηλικία . Δες τα με την λογική των σημερινών 25άρηδων .

 

Οι χιλιάδες γιατροί που έχουν διδακτορικό , κάνουν όλοι ακαδημαική καρριέρα ? Οχι βέβαια .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Με λίγα λόγια το πτυχίο από μια πολυτεχνική σχολή μεταφράζεται σε Beng, Meng, Msc???

Μπορεί η τωρινή κυβέρνηση να υποστηρίζει ότι θα ισχύσουν ως Msc με την ψήφιση του σχετικού πολυνομοσχεδίου αλλά αυτή τη στιγμή που μιλάμε μεταφράζεται ως τί???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ nikoscivil για την ενημέρωση.

Θέλω να το γράψω στο βιογραφικό μου.

Θα μπορούσες ωστόσο να μου πεις την πηγή από όπου πήρες τη σχετική πληροφορία?

Link to comment
Share on other sites

Επισήμως, είναι από το ευρωπαϊκό πλαίσιο. Το integrated Master (5 χρόνια) είναι επίπεδο 7. Επίπεδο 8 είναι το Διδακτορικό.

 

Προσωπικά, όταν επέτυχα στο Master στο εξωτερικό, θεώρησαν το Δίπλωμά μου επισήμως ως M.Eng.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.