Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

στο 1 όχι πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης (έγγραφο 8231/15-2-12 ΥΠΕΚΑ)

στο 2 ναι (εφόσον στο αυτοτελές κατάστημα δεν τακτ/σες χώρους)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα συνάδελφοι

 

μία βοήθεια θέλω αν είναι δυνατόν..

 

σε κατάστημα που ήδη λειτουργεί ως ΚΥΕ και θέλει να νομιμοποιήσει το πατάρι το οποίο σημειοτέον έχει ύψος 2.05μ

 

1. θα πρέπει να προσκομίσει στο Δήμο εκ νέου τις κατόψεις και μαζί και αυτή του παταριού και θα αναγκαστεί να βγάλει νέα άδεια λειτοργίας ή προσθετικά στην παλαιά?

 

και

 

2.το πατάρι θέλει να το χρησιμοποιεί ως βοηθητικό χώρο αποθήκευσης (μόνο αποθήκευση χαρτικών , καθισμάτων κτλ)

και όχι ως κύριο χώρο (ούτε παρασκευή ούτε τουαλέτες ούτε ψυγεία , )

θα μου ζητήσουν στο Δήμο το πατάρι να έχει ύψος 2.20μ ή καλύπτομαι από τη νομιμοποιήση του αυθαιρέτου και απο τη βεβαίωση κύριας χρήσης που θα δώσω για το ισόγειο και δεν απαιτείται τίποτα επιπλέον?

 

 

έχει κανείς καμία ιδεά? γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί...

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση "κύριου χώρου" απο ΥΔΟΜ (επειδή έχεις και τους τακτ/νους χώρους-άσχετα αν το πατάρι είναι "βοηθητικός" χώρος και όχι "κύριος")

δες την εγκ 7 2012 είναι εδώ http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=777& amp;language=el-GR

 

Υπάρχει φυσικά μιά αντίφαση μέσα στην παρ Β παρ 3

Δηλ αναφέρεται σε βεβαίωση "κύριου χώρου" ενώ εσύ αναφέρεσαι σε "βοηθητικό"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα έχω την παρακάτω περίπτωση και θα εκτιμούσα οποία τίποτα γνώμη γιατί έχω πελάγωσει και δεν βρίσκω άκρη

Σε κατάστημα με άδεια ανέγερσης πριν το 83 υπάρχει εσωτερικός εξώστης με Ε μικρότερο του 50% ο οποίος δε μέτρησε στην δόμηση .Στο παραπάνω καταστημα το 2008 εκδόθηκε άδεια αλλαγής χρήσεως σε ΚΥΕ (πιτσαρία) και παράλληλα νομιμοποιηθηκε σκάλα εσωτερική που οδηγεί στο πατάρι διότι η αρχική άδεια έδειχνε την επικοινωνία εισογειου και παταριου με καταπακτη. Το πατάρι και στις δυο άδειες φαίνεται με ελεύθερο ύψος 2.20 ενώ το εισογειο 3.5 στην πραγματικότητα όμως το πατάρι έχει ύψος 2.50 και το εισογειο 3.20

Το καταστημα αυτό είναι πλέον να λειτουργήσει ως ψητόπωλειο και ο ιδιοκτήτης μου ζητά να κάνουμε ότι χρειάζεται ώστε το πατάρι να λειτουργήσει ως Χώρος κυρίας χρήσης για ανάπτυξη τραπεζοκαθισματων. Έχω δυο σΚεψεις περί αυτού και θα ήθελα την γνώμη σας

1) Να δηλώσω με αναλυτικό την διαφοροποίηση του ύψους του παταριου και εισογειου έτσι ώστε με αυτή τη δήλωση ο χώρος του παταριου να αποκτήσει τις προϋποθέσεις χώρου κυρίας χρήσης λόγω ύψους που θα είναι πλέον πάνω από 2.40 και μετά μέσω πολεοδομίας να πάρω βχκχ για το πατάρι. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν ξέρω αν γίνεται αυτό διότι το πατάρι λόγω του ότι είναι με γοκ 73 δε μέτρησε στη δόμηση

2) να δηλώσω τη διαφοροποίηση των υψών με αναλυτικο και μετά να δηλώσω τα τ.μ. του παταριου με υπέρβαση δόμησης , αλλά πως ως βχ με αλλαγή χρήσης , ως κχ με αλλαγή χρήσης, μόνο ως βχ η μονο ως κχ ; Θέλω να το δηλώσω με σωστό τροπο ώστε να μπορώ να πάρω από την πολεοδομία βχκχ για το πατάρι ώστε να λειτουργήσει ως ΚΥΕ και αυτο όπως το εισογειο

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι η εξής. Δηλώνεις με τον 4014:

  1. πατάρι ως αλλαγή χρήσης + υπέρβαση ύψους < 20%
  2. ισόγειο υπέρβαση ύψους ύψους < 20%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά γιατί να δηλώσω υπέρβαση ύψους το αρχικό ολική ύψος του καταστήματος ήτανε 5.8 και παραμένει 5.8 απλά το πατάρι (πλάκα από μπετόν είναι χαμηλότερα) οπότε γι αυτο και το ελεύθερο ύψους του παταριου είναι > απο 2.40 . Νομίζω ότι μονο με αναλυτικο παράβαση 13 μπορώ να διόρθωση αυτή την παράβαση

Το θέμα είναι αν πρέπει να βάλω αλλαγή χρήσης εφόσον το πατάρι είναι παρακολούθημα του εισογειου αφού είναι λειτουργικά εξαρτημένο απο αυτο και το εισογειο έχει νόμιμη χρήση ως ΚΥΕ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα, θα ηθελα τη γνωμη σας σε μια διαφωνια που εχω με την Πολεοδομια Αθηνας

Έχω αναδιαρρυθμίσεις στο ισόγειο σε γωνιακό 4οροφο. Αντί να γίνει είσοδος από τον ένα δρόμο έγινε από τον άλλο και αναδιαταχτήκανε οι κοινόχρηστοι με το κατάστημα. Όλα στο νόμιμο περίγραμμα χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Ερώτηση: Έχω κάνει δήλωση Ν. 4014 και ζητώ βεβαίωση κυρίας χρήσης από την Πολεοδομία αλλά μου ζητάει να βγάλω άδεια για να τη δώσει.

Είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την περίπτωση όπου το ακίνητο είχε αυθαιρεσίες και εντάχθηκε στον 4014/11, όπου εκεί χρειάζεται η δήλωση του συστήματος μαζί με σχέδια στην οικία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.