Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό Antivirus - Firewall - Spyware


myri

Recommended Posts

@CVENG ,Theo: Για πείτε ρε παιδιά περισσότερα για το Panda. Δηλαδή τι είδους ιος, worm, trojan, rootkit? Μεγάλη ζημιά?

 

ps. Μέχρι στιγμής εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@CVENG ,Theo: Για πείτε ρε παιδιά περισσότερα για το Panda. Δηλαδή τι είδους ιος, worm, trojan, rootkit? Μεγάλη ζημιά?

 

ps. Μέχρι στιγμής εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

 

trojan. Δεν θυμάμαι όνομα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Όντως...είναι πολύ χαμηλά το PANDA, οπότε μάλλον πάμε για αλλαγή με την επόμενη ετήσια ανανέωση...Tον ρώσο παντως τον έχω αποκλείσει. Για να δούμε τι θα πάρουμε... To ΝΟD το χρησιμοποιεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αν και σχετικά παλιό δείτε και μερικές συμβουλές για την ασφάλεια του pc σας:

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350

 

Μη διαβάσετε μόνο το πρώτο post (απευθύνεται σε μάλλον "ψαγμένους" χρήστες) ενώ υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις όπως θα δείτε.

 

@iovo

 

Αφού κάνεις backup, ένα σαββατοκύριακο που θα έχεις χρόνο κατέβασε trials των antivirus που θέλεις και εγκατέστησε τα ένα ένα να τα δεις. Έτσι μόνο θα δεις για τα πιθανά conflicts. Με τον ρώσο, μπορείς να δοκιμάσεις και την καινούρια έκδοση, ίσως να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

......... To ΝΟD το χρησιμοποιεί κανείς?

Το χρησιμοποιούσα μέχρι και πριν το καλοκαίρι. Πολύ ελαφρύ πρόγραμμα, δεν το καταλαβαίνεις και μου άρεσε πολύ ώσπου........άρχισαν να μαυρίζουν οι οθόνες και να σβήνει μόνος του ο υπολογιστής ---> trojan από ένα φάκελο με fotos που το σκάναρα κιόλας και το NOD32 δεν πήρε μυρώδιά!!!

Παίρνω το F-Secure και μου βρίσκει 9 ιους παρακαλώ.

Βέβαια το format δεν το γλίτωσα.

Το F-Secure χρησιμοποιεί τρεις μηχανες αναζήτησης ιών εκ των οποίων οι δυο, η Οrion και η Libra είναι κατασκευασμένες από την ίδια την εταιρεία και η τρίτη είναι η μηχανή αναζήτησης του Kaspersky. Οι πληροφορίες είναι από Μηχανογράφο Τράπεζας που χρησιμοποιούν F-Secure. Μου είπε ότι υπερέχει έναντι και του Ρώσου ακριβώς για τα παραπάνω χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ακούγονται καλά λόγια και για το Norton Antivirus. Πάντως το θέμα είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει το απόλυτο πρόγραμμα καταπολέμησης ιών. Επίσης για τα προβλήματα του nod που αναφέρεις ilias έχει να κάνει με τα heuristics (μια μεθοδολογία προστασίας έναντι νέων ιών). Ο ρώσος πχ από default έχει ρυθμισμένη την συγκεκριμένη μεθοδολογία πολύ ψηλά με αποτέλεσμα μέχρι και αρχεία rar να του μοιάζουν για trojan (οι ιοί trojan είναι συνήθως προγραμματάκια εντός ενός βασικού αρχείου exe, κάτι δηλαδή σαν συμπιεσμένο αρχείο που εμπεριέχει πολλά αρχεία). Πάντως το F-Secure είναι από τα ελαφρύτερα προγράμματα - καλό για όσους έχουν μνήμη λιγότερη από 1GB.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ακούγονται καλά λόγια και για το Norton Antivirus. Πάντως το θέμα είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει το απόλυτο πρόγραμμα καταπολέμησης ιών. Επίσης για τα προβλήματα του nod που αναφέρεις ilias έχει να κάνει με τα heuristics (μια μεθοδολογία προστασίας έναντι νέων ιών). Ο ρώσος πχ από default έχει ρυθμισμένη την συγκεκριμένη μεθοδολογία πολύ ψηλά με αποτέλεσμα μέχρι και αρχεία rar να του μοιάζουν για trojan (οι ιοί trojan είναι συνήθως προγραμματάκια εντός ενός βασικού αρχείου exe, κάτι δηλαδή σαν συμπιεσμένο αρχείο που εμπεριέχει πολλά αρχεία). Πάντως το F-Secure είναι από τα ελαφρύτερα προγράμματα - καλό για όσους έχουν μνήμη λιγότερη από 1GB.

 

1) Νορτον ..........από τότε που τον είχα (1995-99) και με $#@%$^....ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ !!! Και ασήκωτος ο τύπος.

 

2)Ρώσος----> και που να σηκώσεις τα πάντα ψηλά.....χτυπάει για το οτιδήποτε....αλλά τουλάχιστον εδώ και 2 χρόνια κανένα format !!

Link to comment
Share on other sites

Theo με ανθρωπιστικές ρυθμίσεις ο ρώσος και κάνει την δουλειά του και δεν χτυπάει όπου βρει. Στην αρχή χτυπούσε μέχρι και για το winrar μέχρι που ανακάλυψα ότι έρχεται ρυθμισμένος έτσι ώστε να θεωρεί πιθανώς επιβλαβή τα συμπιεσμένα αρχεία και τα προγράμματα που τα διαχειρίζονται. Πάντως το άριστο μέτρο προστασίας είναι να μην βάζουμε στον υπολογιστή μας προγράμματα και αρχεία αγνώστου προελεύσεως.

Link to comment
Share on other sites

@CVENG ,Theo: Για πείτε ρε παιδιά περισσότερα για το Panda. Δηλαδή τι είδους ιος, worm, trojan, rootkit? Μεγάλη ζημιά?

 

ps. Μέχρι στιγμής εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

 

Συναδελφε Iovo, παλαιοτερα (2005 ή 06, δεν θυμαμαι ακριβως) αγορασα το Panda Platinum το οποιο με κρεμασε δυο φορες. Την δευτερη και φαρμακερη εφτασε στο σημειο να μου καταστρεψει Adobe Acrobat και Autocad. Το scan του δεν τους εβρισκε (Trojan Horses) και με το ανοιξε κλεισε αρχισε να πεφτει η αποδοση του pc. To προγραμμα που πραγματικα με εσωσε ηταν το AVG που ακομα κραταω και δεν με εχει προδωσει ποτε, αν και το ζοριζω αρκετα.

 

Παντως ακουω τα καλυτερα για τον Κaspersky !

 

Προσωπικη γνωμη, η χειροτερη επιλογη που θα μπορουσε να κανει καποιος ειναι Windows Vista + Norton anti-virus (εδω γελαμε) !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.