Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζαχαροπλαστείο - εργαστήριο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θα χρειαστώ την εμπειρία σας! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Κατάστημα που ασχολούνταν με πώληση τυροκομικών προϊόντων ( είχε χώρο λιανικής με ψυγεία,ταμείο κτλ, χώρο αποθήκης με διάδρομο και δύο μεγάλους ψυκτικούς θαλάμους(ιδιοκατασκευή) και τέλος μία τουαλέτα).Το κατάστημα έχει κλείσει εδώ και 2-3 χρόνια. Πρίν μία βδομάδα πελάτης μου το νοίκιασε για να το κάνει ζαχαροπλαστείο με χώρο εργαστηρίου(το εργαστήριο θα είναι με τζάμι για να τον βλέπει ο κόσμος όταν θα φτιάχνει γλυκά). Πήρε προέγκριση από τον Δήμο και θα προχωρήσουμε στα υπόλοιπα. Γνωρίζει κάποιος να μου πεί για άδειες λειτουργίας??? Τι ισχύει πλέον??? Επιπλέον μέσα στο χώρο θα γίνουν κάποια χωρίσματα (γυψοσανίδα ή τούβλο) για την οριοθέτηση των χώρων,θα αλλαχτούν πατώματα,επενδύσεις στους τοίχους,αλλαγή κουφωμάτων,δημιουργία καινούριων WC κτλ. Θα ήταν καλό να βγάλω μία άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ή δεν χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται...εχεις απο καιρο αρχισει τις εργασιες

πλην σε...προλαβαν νεες ρυθμισεις

αρα,

 

θα πρέπει να δεις στο τοπικ "καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος"

 

το ΦΕΚ B 2718/12 που κατεβασε σημερα ο σουανης.

καλο διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

για την συγκροτηση υπαρχει μια περιοδος 5 μηνων οπου μπορεις να πας με τα παλια. βασικα με τα παλια θα πας γιατι περιμενουν ολοι διευκρινιστικες για το πως θα λειτουργει το νεο συστημα.

 

η μικρη κλιμακα δεν ισχυει, υπαρχει αυτο με τις 48 ωρες. καντο . καλο κανει, κακο δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι διαφορετικό το εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, από το ζαχαροπλαστείο με/χωρίς παρασκευαστήριο. Τόσο σε επίπεδο οικοδομικής άδειας, όσο και σε επίπεδο άδειας λειτουργίας.

 

(Ελπίζω να εννοείς το 2ο, γιατί αλλιώς θέλεις γενναία άδεια αλλαγής χρήσης, αν επιτρέπεται η χρήση στην περιοχή).

 

Δώσε λεπτομέρειες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.