Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ


Recommended Posts

Επειδή έχω χάσει επεισόδια σχετικά με τη βεβαίωση του χρόνου αυθαιρεσίας και τις περίφημες αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ κτλ . Τι ακριβώς ισχύει αυτή τη στιγμή ? Έχω ακούσει διάφορες απόψεις και 2 φορές που έχω πάει στον ΟΚΧΕ για να τυπώσω αεροφωτογραφίες προσπαθώντας από τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη να προσδιορίσω τη χρονιά περαίωσης της αυθαίρετης κατασκευής δυστυχώς δε βγήκε άκρη, καθώς οι φωτό δεν έδειξαν κάτι. Υπάρχει βεβαιότητα πάντως για τέλεση της κατασκευής μεταξύ 1983-2003. Νομίζω στη βάση δεδομένων έχω βρει άλλη μια φώτο έγχρωμη το 2001 σε καλή κλίμακα αλλά βέβαια πρέπει πάλι να πληρώσεις. Μας καλύπτει απλά η ΥΔ του ιδιοκτήτη για τη περίοδο τέλεσης της αυθαιρεσίας ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δλδ

έχτισε πριν 10-12 χρονια...αυτο που έχτισε...

τιμολογια δεν πηρε? νερο, φως δεν πηρε? στο Ε9 τι εγραφε? στο Ε2 επίσης τι εγραφε...Στην ακινητη περιουσια επίσης...

 

"ο ιδιοκτητης κανει την δηλωση και την "υποστηριζει" ο μηχανικός"..

.[ο οποιος οπωσδήποτε πρεπει να ζητησει και καποια χαρτιά....σαν τα παραπανω....].

 

υγ

και βεβαια πρεπει να εχεις α/φ...αφου λες οτι υπαρχει...

θα του ξεκαθαρισεις οτι ο νομος απαιτει α/φ....την οποία πρεπει να εχεις στο αρχειο σου "δια παν ενδεχομενο"

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμάς αεροφωτογραφίες σε ψηφιακή μορφή.

Πολύ "μεγάλα" αρχεία και δύσχρηστα, αλλά μπορείς να "ζουμάρεις" αρκετά.

Βεβαίως πάντα εξαρτάται από το "είδος" της αυθαιρεσίας, αν θα σε διευκολύνουν οι αεροφωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δικό σου θέμα η απόδειξη παλαιότητας. Όσο για την απόδειξη της παλαιότητας προς το παρών κανείς δεν ξέρει τίποτα μέχρι να αποφανθεί το ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο νόμος 4014 και οι συμπληρώσεις - τροποποιήσεις αυτού εν ισχύ!!!

Όταν κι αν αποφασίσει η ολομέλεια του ΣΤΕ, τότε η απόφασή της δεν θα είναι νόμος αλλά "γνωμοδότηση". Συνήθως τέτοιου είδους "γνωμοδοτήσεις" βγαίνουν αφού έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια ισχύος του νόμου (εκ των υστέρων).

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα το ΣτΕ θα κρίνει τη συνταγματικότητα της διάταξης! Αν προκύψει ότι είναι αντισυνταγματική είναι δυνατόν το Υ.Π.Ε. Κ.Α. να τη διατηρήσει σε ισχύ?

Edited by Dim84
Link to comment
Share on other sites

Αμέ γιατί όχι! Π.χ. πως "συνταγματικά" θ' αποδειχτεί η αλλαγή χρήσης υπογείου σε διαμέρισμα, τριώροφης πολυκατοικίας;;;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εκεί δεν μπορεί να γίνει με α/φ. Αλλά σε αυθαίρετες προσθήκες και κυρίως κατ' επέκταση ή εξ ολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Π.χ.2. Τι θα γίνει στην περίπτωση που έχεις αυθαίρετη προσθήκη κατ΄ επέκταση και αρνητικές απαντήσεις περί μη ύπαρξης αεροφωτογραφιών από ΟΚΧΕ και ΓΥΣ;;;;;

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι, δεν πρόκειται να αντιμετωπιστούν από την απόφαση του ΣΤΕ άπειρες τέτοιου είδους περιπτώσεις..... Οπότε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.