Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Θα ήταν πάντως καλή φάση να μπορούσαμε να πληρωθούμε με κάρτες. Και τα λεφτά μας θα πέρναμε στην ώρα μας και ενδεχομένως να μπορούσε να πετύχει δόσεις ο πελάτης. Αλλά που...εδω ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ μου έκανε παζάρι για τοπογραφικό (εκτός σχεδίου, 800τμ με αυθαίρετο μεσα) να της το κάνω με 200€. Φυσικά την έστειλα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όπως τους υποχρέωσαν όλους να πάρουν POS για να μας "χρεώνουν" την φοροκάρτα...

Μεγάλη επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω διαβάσει το νέο φορολογικό νομοσχέδιο,αυτό που λέγαν για ελάχιστο φόρο 1000 ευρώ ισχύει η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πάντως καλή φάση να μπορούσαμε να πληρωθούμε με κάρτες. Και τα λεφτά μας θα πέρναμε στην ώρα μας και ενδεχομένως να μπορούσε να πετύχει δόσεις ο πελάτης. Αλλά που...εδω ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΣ μου έκανε παζάρι για τοπογραφικό (εκτός σχεδίου, 800τμ με αυθαίρετο μεσα) να της το κάνω με 200€. Φυσικά την έστειλα...

Συνάδελφε όταν κόβονται μισθοί και ο κόσμος δυνοπαθεί από τα χαράτσια , δεν μπορούν οι αμοιβές μας να είναι αυτές που ήταν πριν πέντε χρόνια Για μένα 200 Ε συν ΦΠΑ ήταν μια καλή τιμή για αυτήν την εποχή αν το τοπογραφικό ήταν στην περιοχή σου Και τονίζω για αυτήν την χρονική στιγμή της οικονομικής κατάστασης που ζούμε Δεν μπορεί να κλεινουμε τα μάτια μας στο τι γίνεται γύρω μας και να ζούμε εμείς σε εικονική πραγματικότητα Βέβαια αυτό θα πρέπει να ισχύει για όλες τις κατηγορίες των επαγγελματιών και φυσικά και για τους φαρμακοποιούς που δεν το βλέπω Αν οι τιμές των αγαθών και των υπηρεσιών ήταν αυτές που έπρεπε να είναι βάση της οικονομικής κατάστασης που βρισκόμαστε και το κοινωνικό κράτος υπήρχε τότε ακόμα και τα λεφτά που λαμβάνουνε οι εργαζόμενοι σήμερα θα φτάνανε για μια αξιοπρεπή διαβίωση.

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για μένα 200 Ε συν ΦΠΑ ήταν μια καλή τιμή για αυτήν την εποχή αν το τοπογραφικό ήταν στην περιοχή σου

 

Εγω θα ελεγα να το κανει και τζαμπα.

Τοπογραφικο?

Σιγα τη δουλεια.

Καντο δωρο, γιορτες ειναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυ εύκολο να έχουμε ειρωνική διάθεση για τέτοια θέματα Αλλά γύρω μας αυτοκτονούν συνάνθρωποί μας γιατί δεν μπορούν να προσφέρουν στην οικογένεια τους αξιοπρεπή διαβίωση Και σε αυτην την κατάσταση συμβάλουμε όλοι μας με τον τρόπο μας , αφού ανάπτυξη για να γίνει απαιτεί θυσίες από όλους και όχι από λίγους και εννοώ τους μισθωτούς και συνταξιούχους Εγώ προσωπικά εξοργίζομαι όταν βλέπω γιατρούς , δικηγόρους αλλα δυστυχώς και μηχανικους να ζητούν αμοιβές σε επίπεδα προ πενταετίας και μάλιστα πολλοί και περισσότερα μην βλέποντας πως δυνοπαθεί ο κόσμος γύρω μας

 

ΥΣ Αν ήξερα ότι από αυτό το τοπογραφικό , μπορούσε μακροπρόθεσμα να οδηγήσει σε δουλείες 5 ή και περισσότερα ατομα μεταξύ των οποίων και εγώ τότε ναι και τσάμπα θα το έκανα Δεν κοστολογούνται όλα με το άμεσο χρήμα και κάθε χρονική στιγμή έχει τις ιδιαιτερότητες της Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα κρασια Γιωργο.

 

Εμενα ποιος θα με προστατεψει απο την αυτοκτονια??

Ο πελατης που θελει να δουλευω τσαμπα και να του κανω τη δουλεια ομορφα, ωραια και ΦΤΗΝΑ??

 

Δεν ξερω τι κανουν στην Καρυστο, αλλα εδω ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει σκοντο. Μιλαω για εμπορικα, ελ. επαγγελματιες, εστιαση κτλ.

Προσφορες κανουν οσοι δουλευουν με 300% και βαλλε κερδος (βλ εμποριο ρουχων)

 

 

Ο καθενας κοστολογει τη δουλεια του.

Αν εσυ μπορεις να την κανεις με 50Ε μπραβο σου.

Αλλα δεν θα μου πεις εσυ, οτι ζηταω και πολλα και πρεπει να σκεφτω αυτους που πεινανε.

 

ΥΓ. Σου εχω κανει 50 παρατηρησεις. Το κουμπι "παραθεση" εξυπηρετει συγκεκριμενο σκοπο. ΜΗΝ το πατας διχως λογο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το να μειώσει ένας επαγγελματίας την αμοιβή του δεν σημαίνει και μειωση των αποδοχών του ή και εξαθλίωση και κατά συνέπεια αυτοκτονία Μπορεί να καλύψει το κενό με περισσότερη ώρα εργασίας ειδικά όταν υπάρχει ανέχεια στην κοινωνία και μάλιστα με αύξηση της ποιότητας της υπηρεσίας Ο επιμερισμός των οικονομικών προβλημάτων πρέπει να έιναι ισομερώς κατανεμημένος σε όλους Δεν λέω να εξαθλιωθούμε , αλλά να πάρουμε και το φορτίο που μας αναλογεί Τότε η κοινωνία θα ανακάμψει πιο γρήγορα Αλλα αυτά με το πολιτικό και κοινωνικό σύστημα που έχουμε είναι ψηλά γράμματα

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κατέληξαν τα ΠΕΑ και οι ΥΔΕ με 50€. Κι εμείς δεινοπαθούμε συνάδελφε. Και έχουμε περισσότερη φορολογία από τους μισθωτούς και θα έχουμε ακόμα μεγαλύτερη και χωρίς ούτε καν αυτό το χαμηλό αλλά σταθερό μισθό/σύνταξη. Το φορτίο που μας αναλογεί το έχουμε πάρει και με το παραπάνω (και αναμένεται ακόμα βαρύτερο). Ποιες περισσότερες ώρες εργασίας; Είναι τόσο περιορισμένο πλέον το αντικείμενο εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχει σκεφτει το 26% φορολογηση, το ΤΣΜΕΔΕ, τις αυξησεις στους λογαρισμους, στο πετρελαιο κτλ κτλ.

Αν εσυ μπορεις να μειωσεις τις αμοιβες σου και να ζησεις, μαλλον πρεπει να σου τρεχουν οι δουλειες απο τα μπατζακια.

 

Μπορεί να καλύψει το κενό με περισσότερη ώρα εργασίας ειδικά όταν υπάρχει ανέχεια στην κοινωνία

 

Δουλευουμε ηδη 15 ωρες τη μερα, χωρις αργιες ( εγω στο γραφειο ειμαι και σημερα και θα ειμαι και αυριο) να της κανουμε 20 ε????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.