Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Κάνουμε το ίδιο λάθος όλοι και βλέπουμε μόνο το άμεσο χρόνικό διάστημα που διανύουμε και όχι μακριά Δυστυχώς αυτές οι κοντόφθαλμες νοτροπίες οδηγούν να μικραίνει η πίτα και όχι να μεγαλώνει για όλους γιατί βλέπουμε μόνο το σήμερα και μόνο τον ευατό μας και όχι το σύνολο Αν κάναμε αυτό που έπρεπε και που για μένα επιβάλουν και οι οικονομικές καταστάσεις σύντομα και η πίτα θα μεγάλωνε και μαζί και οι αμοιβές μας

Και για το ανάγω και στο θέμα του θρέντ , αν τα προηγούμενα χρόνια των παχών αγγελάδων φορολογούμασταν φυσιολογικά με τον φόρο που έπρεπε δηλαδή να μην υπήρχαν τόσες φοροαπαλλαγές και τόσο μεγάλα αφορολόγητα όρια τώρα δεν θα συζητούσαμε για τόσο μεγάλα εξωπραγματικά ποσοστά φορολόγισης όπως το 26 % από το πρώτο ευρώ που μαζί με τους έκτατους φόρους είναι για σήμερα μη βιώσιμο για έναν σωστό και τίμιο επαγγελματία

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε GRTOPO τα υπεραλπουστεύεις αφού η δουλειά ενός τεχνικού γραφείου δεν είναι μόνο τα τοπογραφικά διαγράμματα και μάλιστα τα τοπογραφικά των 850 τ.μ. εκτός σχεδίου Ποτέ δεν περίμενα να ζήσω μόνο από τα τοπογραφικά διαγράμματα , άλλωστε δεν σπούδασα μόνο αυτό το αντικειμενο σαν Αγρονόμος τοπογραφος μηχανικός Και έγραψα αν αυτό το τοπογραφικό βρίσκεται στην περιοχή του συναδέλφου Και φυσικά γνωρίζω ότι οι τιμές αυτές σημαίνουν πρόβλημα όπως συμβαίνει για όλους τους συναθρώπους μας που δυστυχώς όμως δεν ειναι όλοι Μονο έτσι θα οδηγηθούμε σε άυξηση των τιμών στο μέλλον με υγιείς κανόνες και όχι με εικονική πραγματικότητα (δηλαδή να αυθηθεί με ανάπτυξη η δυνατότητα του κόσμου να πληρώνει στις τιμές που πρέπει και που θα μας ικανοποιούν) Γιατί αν συνεχίσουμε με αυτό το τρόπο σκέψης σε λίγο δεν θα μπορεί ο λαός να δώσει ούτε αυτό το 200 Ε και θα φυγουμε όλοι για άλλες πολιτείες ή θα έρθουν άλλοι να μας διαφεντέψουν (φράγκοι ή οθωμανοί) όπως στο παρελθόν

Υσ φυσικά το Τσμεδε πρέπει να μειωθεί αυτήν την χρονική στιγμή που ζούμε ισχύει και για αυτό τα ίδια που αναφέρω και αφορούν τις αμοιβές μας

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο καθένας ξέρει το ζόρι που τραβάει. Αλλά και οι δουλειές είναι περιορισμένες σε αριθμό. Δεν πρόκειται να αυξηθούν αν όλοι κάνουμε μικρότερες τιμές. Απλώς αυτός που μπορεί να τις <<χτυπάει>> θα πάρει τις περισσότερες. Είναι δεοντολογικό αυτό; Ο καθένας μπορεί να πει ότι δεν τον νοιάζει αυτό, τον ενδιαφέρει να επιβιώσει.

 

Αν όμως έρχονται πελάτες και μου λένε ότι βρήκανε μηχανικό που κάνει τα ΠΕΑ με 50 ευρώ, ο οποίος δε έχει οικογενειακές υποχρεώσεις κλπ, θα είμαι εγώ ο ανήθικος ή θα λειτουργήσω αντιδεοντολογικά αν αρχίσω να τα κάνω δωρεάν. Γιατί εκεί θα οδηγηθούμε. Σε κανιβαλισμό. <<Ούτε εγώ θα ζήσω αλλά ούτε κι αυτός>>.

Τέτοιο περιβάλλον δυστυχώς διαμορφώνεται με αυτές τις λογικές.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Γιώργη, ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΠΛΟΥΣΤΕΥΩ TI ΠΟ ΤΑ!!!

Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα!!!

Για μένα το μεγαλύτερο μέρος του κύκλου εργασιών ως τεχνικού γραφείου είναι τα τοπογραφικά. Στην επαρχία βέβαια οι συνάδελφοι τοπογράφοι ασχολούνται και με άδειες. Εγώ όχι!!! άλλωστε υπάρχουν τόσοι άλλοι συνάδελφοι πολιτικοί ή αρχιτέκτονες που ασχολούνται με αυτά.....

Άρα το ευτελισμένο τοπογραφικό των 200€ δεν είναι επιλογή!!! Εσύ μπορεί να ρίξεις τη τιμή του τοπογραφικού επειδή μπορεί να υπολογίζεις μια τακτοποίηση ή μια άδεια στο μέλλον.

Επίσης... βλέπεις να υπάρχουν άδειες προς έκδοση??? ή αυθαίρετα προς τακτοποίηση???

Και φυσικά είναι διαφορετικά να έχεις να κάνεις με μια περιοχή με 2~4 διαφορετικές περιπτώσεις κι άλλο σε μια περιοχή όπου οι όροι δόμησης αλλάζουν από Ο.Τ σε Ο.Τ του ίδιου Δήμου.

ΑΝ θές να εργάζεσαι ίσα ίσα για λες ότι υπάρχεις ως μηχανικός... τι να πω!!!!

Εγώ πάντως θέλω και να τρώω και να ντύνομαι και να διαβιώ ΟΣΟ καλύτερα γίνεται τηρουμένων των οικονομικών αναλογιών.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνομαι κατανοητός Γράφω ότι πρέπει να βλέπουμε μακριά Καλώς ή κακώς οδηγήθηκε η χωρα και ο κόσμος σε αυτήν την οικονομική κατάσταση για πολλούς λόγους Αυτό δεν μπορεί να μας οδηγεί στο μικρόκοσμό μας και να μην βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας Αυτό θέλω να τονίσω Ο καθένα ξέρει τι τιμές τον οδηγούν σε επιβίωση και αυτές θα πρέπει να ορίζει Δεν έιμαι εγώ αυτός που θα βάλει τιμοκατάλογο

Οταν ήρθα στην περιοχή μου η οικονομική κατάσταση ήταν χειροτερη από ότι σήμερα για το τόπο που ζώ και φυσικά για να συμβάλω στην αλλαγή αυτήν έκανα και τσάμπα τοπογραφικά Μέσα σε μια δεκαετία από την στιγμή που ήρθα το 1990 άυξησα τις αμοιβές μου κατά 70 % και πολύ παραπάνω από σήμερα σαν επίπεδο και δημιουργηθηκε πίτα για δουλειά για πάνω από ακόμα 11 μηχανικούς Γιατί η προηγούμενη πολιτική μου έφερε ανάπτυξη Βέβαια όλα αυτά και από την δουλειά και άλλων σαν και εμένα μηχανικών στην περιοχή Αλλά και πάλι οι αμοιβές μου ήταν στην δυνατότητα που μπορούσε ο συντοπίτης μου να δώσει άνετα Σήμερα που δεν μπορεί όπως τότε , πρέπει να είμαι σε ένα επίπεδο πιο χαμηλά για να μπορεί και πάλι και να υπάρχει εκκίνηση στην ανάπτυξη

 

Υσ Αγρονόμος τοπογραφός μηχανικός για μένα θα πρέπει να σημαίνει αυτόματα επαρχία όπως για παράδειγμα γεωπόνος = επαρχία και αντικέιμενο αποτελεί ή άδεια για κτηνοτροφικό κτηριο η αγροτική κατοικία , φωτογραμετρία , οδοποιία , υδραυλικά έργα Όχι μόνο το τοπογραφικό διάγραμμα ή η άδεια οικοδομής όπως την εννοούν οι πολιτικοί μηχανικοί αφού στην αγροτική κατοικία έχουμε εξειδικευμένες γνώσεις σαν Αγρονόμοι (και αποτελεί αντικειμενό μας επίσης εντός του ορισμού Αγρονόμου)

Θέλω να δουλέυω σήμερα , αλλά θέλω και αύριο και βέβαια θέλω να ζω και να ντύνομαι όπως ακριβώς το μεγαλύτερο ποσοστό των εργαζόμενων συνπατριωτών μου ούτε πιο πάνω ούτε πιο κάτω .

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕ διαφωνώ μαζί σου.... Συμφωνώ ότι πρέπει να προσαρμοστούμε όσο το δυνατό γίνεται. Όμως σε γενικές γραμμές νομίζω ότι σου στοιχειοθέτησα με τη λογική των αριθμών οι οποίοι είναι ΑΜΙΛΗΚΤΟΙ πως το ποσό των 200€ για τοπογραφικό ΔΕ θα σε αφήσει ούτε ΚΑΝ να επιβιώσεις όχι ως μηχανικό αλλά ως άνθρωπο πρώτα.

Αν πάλι ζώντας στην επαρχία έχεις κι άλλες "αβάντες" όπως μισό στρέμμα "μπαχτσέ" για τα οπωροκηπευτικά σου, ένα κοτετσάκι για τα αυγουλάκια σου και 2~3 ζωντανά για το γάλα και το κρέας τους και ένα σπίτι στο οποίο δεν χρειάζεται να πληρώνεις για να ζεις... τότε μιλάμε για άνισα μεγέθη.

Εγώ ως αστός, δυστυχώς με τα νούμερα σου παρέθεσα.... δε μπορώ να υπάρξω ούτε ως οντότητα ούτε και ως επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο GRTOPO έθεσε το θέμα ακριβώς στις πραγματικές του διαστάσεις και έτσι το αντιλαμβάνεται η πλειονότητα των συναδέλφων τοπογράφων εδώ στην Αττική τουλάχιστον. Με τοπογραφικά διαγράμματα με 200 ευρώ, μόνο ως χόμπυ μπορεί κανείς να δει το επάγγελμα. Δυστυχώς, υπάρχουν συνάδελφοι που δε σκέφτονται καθόλου την επιβίωση του κλάδου και ρίχνουν τις τιμές ακόμα χαμηλότερα και από τα 200 ευρώ χωρίς να σκέφτονται ούτε ΤΣΜΕΔΕ, ούτε έξοδα μετακίνησης, ούτε συντήρηση γραφείου, ούτε τίποτα, απλώς για να μπορούν να επιβιώσουν όπως όπως μακροπρόθεσμα στην αγορά. Δηλαδή για να καταλαβαινόμαστε, πως μπορεί να συντηρηθεί ένα εμπορικό κατάστημα που από τον τζίρο του δεν βάζει ευρώ στην τσέπη του???

Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL η 2η αρνητική στο post #274 και η 1η στο #276 (που αναίρεσε τη θετική που πήρες ποιός ξέρει από ποιόν...), είναι δικές μου. Την αιτιολογία για αυτές μου τις ψήφους, την έδωσε ήδη ο GRTOPO στο post #282. Δε νομίζω ότι χρειάζεται και δε θα κάνω τον κόπο να πω τίποτα περισσότερο πέρα από το ότι, το δικαίωμά σου να δουλεύεις αν θες ...τσάμπα, σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να έρχεται σε σύγκρουση με την προσπάθειά μου και το δικό μου δικαίωμα να βγάζω το ψωμί μου.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι η αλήθεια , προκαλεί αντιδράσεις , αυτό δυστυχώς τόσα χρόνια μέτραγαν στην πολιτική ζωή της χώρας για να είναι αρεστοί και όχι τι επιβάλει το κοινό καλό Το λάθος που κάνουν όλοι οι επαγγελματικοί κλάδοι μεταξύ των οποίων αν και σε μικρότερο βαθμό από άλλους(ευτυχώς) και ο δικός μας , είναι ότι κοιτάνε μόνο το προσωπικό καλό Και εσεις κ tapnag αναφέρεστε στο δικαίωμα του δικου σας ψωμιού και όχι στο ψωμί όλων των εργαζομένων Και όταν δεν υπάρχει ψωμί στο γειτονα είναι αναμενόμενο με μαθηματική ακρίβεια ότι δεν θα υπάρχει και σε εσάς ακόμα και αν τιμολογειτε με όποιο ποσό θεωρείτε δόκιμο την δουλειά σας Και το χειρότερο είναι ότι με τέτοιες πρακτικές το ¨ψωμί ¨ συγκεντρώνεται σε λίγους δημιουργώντας ανισότητες , εγκληματικότητα κλπ Πρέπει να κάνουμε το φούρνο να βγάζει "ψωμιά" και μετά να ορίσουμε τις τιμές στα ύψη που να μας ικανοποιούν απόλυτα Και "ψωμιά" δεν παράγαμε ποτέ μέχρι τώρα ή αυτοί που παρήγαγαν ήταν λίγοι , γιατί για αυτό χρειαζόταν θυσίες και κόπο και ιδρώτα από όλους και γιατί υπήρχαν γύρω μας πολλά λαμόγια που δεν αφήνανε να γίνουν "φούρνοι"

Οι φόροι που ακουγονται για το νεο φορολογικό νομοσχέδιο είναι άδικοι και εξοντωντικοί , αλλά για να πείσουμε και να μην εφαρμοστούν πρέπει να αλλάξουμε στάση ζωής και προσωπικής και επαγγελματικής ολοι και όταν λεω όλοι εννοώ όλοι

Edited by terry
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.