Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν σε ειρωνευτηκα, ξεκαθαρα στο ειπα.

 

Οταν σε καλεσουν σε ελεγχο να τους πεις "Μου το ειπε εκεινος που καθοταν οπως μπαινεις δεξια στο τριτο γραφειο"

Ποσο σιγουρος εισαι οτι δεν ειρωνευτηκες?

 

Οσον αφορα την εγκυροτητα της πληροφοριας, εξαρταται σε ΜΕΓΙΣΤΟ βαθμο και απο το προσωπο που την παρεχει και τη θεση που κατεχει....

Δεν μετεφερα πληροφορια καφενειακης συζητησης για να αντιδρασεις ετσι....

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi....

 

Τα γραπτά μένουν..... τα πρόσωπα αλλάζουν και οι προφορικές απαντήσεις χαλαρά αμφισβητούνται (ακόμα και από τους ίδιους που τις έδωσαν) όταν δεν στηρίζονται στα γραπτά.....

 

Αν ζητούσες από αυτόν που σου απάντησε προφορικά να δώσει γραπτά την απάντησή του.... να είσαι σίγουρος ότι θα το σκεφτόταν περισσότερο....

 

Αυτό προσπάθησε να σου πει ο terry με πιο... γλαφυρό (και όχι ειρωνικό) τρόπο.....

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που αν απαντηθεί θα δώσει και την απάντηση στο θέμα μας είναι.

"Παίζει ρόλο το πότε κατατέθηκε ο ΦΕΜ ή το ποια ΑΠΥ αφορά; Τι ρόλο παίζει η αναφορά του οικονομικού έτους επάνω στο έντυπο του ΦΕΜ;"

 

Και επειδή τα μόνα δεδομένα που έχουμε είναι

1. Ο ΦΕΜ πρέπει να αποδοθεί πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Δημόσιου

2. Η ΑΠΥ πρέπει να κοπεί το αργότερο μέχρι την παράδοση της υπηρεσίας μας.

3. Ο ΦΕΜ χρησιμοποιείται στην φορολογική δήλωση που αφορά το οικονομικό έτος που παραδώσαμε την υπηρεσία μας.

4. Η παρακράτηση φόρου (όχι ο ΦΕΜ) για υπηρεσία που τιμολογήθηκε το τελευταίο 3μηνο του 2012 μπορεί να αποδοθεί μέχρι 20.01.2013

 

Θεωρώ πως μπορούμε να αποδώσουμε και τον ΦΕΜ μέχρι 20.01.2013

 

Επίσης ένα νέο θέμα είναι πως υπάρχει πρόβλημα στο taxisnet αν ο συνολικός ΦΕΜ που δηλώνουμε με την δήλωση, είναι μεγαλύτερος από το 20% των δηλωθέντων εισοδημάτων μας...(αυτό θέλει διερεύνηση αφού δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά)

 

Τέλος, σας παραπέμπω σε ένα αντίστοιχο θέμα που έχουν οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν κόψω ΑΠΥ στο 2012 για αυθαίρετο που η δήλωση στο σύστημα έγινε στο 2013? Έχω πάρει την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη με θεώρηση από ΚΕΠ με ημερομηνία εντός του 2012. Σκέφτομαι ότι αν στο συμφωνητικό γράψω ότι με την εξουσιοδότηση θα εισπράξω και όλο το ποσό της αμοιβής, καλύπτομαι. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι σημασία έχει η ημερομηνία του συμφωνητικού, το οποίο μάλιστα δεν θέλει υπογραφή σε ΚΕΠ.

Οπότε εάν έχεις συμφωνητικό μέσα στο 2012, τότε μπορείς να πεις ότι "με εξόφλησε την επόμενη μέρα και ας μη είχα ολοκληρώσει τη δουλειά".

Link to comment
Share on other sites

....ας μην ξεχνάμε βεβαίως ότι, ο χρόνος και ο τρόπος εξόφλησης πρέπει ν' αναφέρονται στη σύμβαση!

Link to comment
Share on other sites

Απο 1/1 θα πρέπει όλες οι συναλλαγές πάνω απο 500€ να περνάνε απο τράπεζα; Συγκεκριμένα την ΕΤΕ ή οποιαδήποτε απλά να υπάρχει σαν παραστατικο;

Link to comment
Share on other sites

....ας μην ξεχνάμε βεβαίως ότι, ο χρόνος και ο τρόπος εξόφλησης πρέπει ν' αναφέρονται στη σύμβαση!

 

Αυτό ποιος το απαιτεί ΙΑΣΟΝΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.