Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΠΥ και επίδομα τοκετού


Polant

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Γνωριζει κανεις αν ειχε καποια εξελιξη το σχετικο αιτημα απο το συνηγορο του πολιτη; Η γυναικα μου γεννησε μια βδομαδα πριν τη δημοσιευση του ΦΕΚ για τα 800 ευρω επιδομα, και γι' αυτο η δικη μας αιτηση απορριφθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Ετοιμαζόμαστε για παιδί και εγώ είμαι Μηχανικός και η γυναίκα ΤΣΑΥ. Μήπως γνωρίζεται ποιο είναι καλύτερο σαν ταμείο (κλάδο υγείας γιατί είμαστε ΕΤΑΑ και οι δύο) στο κομάτι του τοκετού ή και στο μετέπειτα? Που δλδ να γράψουμε το παιδί, στο ΤΣΑΥ ή ΤΣΜΕΔΕ ή δεν έχει διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

50% είναι και «εμάς» δε μας ενδιαφέρει για την ώρα, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα 800. Η γέννηση έγινε τον Ιανουάριο και η αίτηση επίσης. Το θέμα είναι πως η σύζυγος θέλει να κάνει διακοπή μέσα στον Μάρτιο, τι θα γίνει με τα 800; Γνωρίζει κανείς; 

Δεν θα τα δικαιούσαι αν κάνεις διακοπή, και εγώ το ίδιο έπαθα. Όταν έκανα την αίτηση ήμουν ενεργή και μετά από λίγο καιρό έκανα διακοπή όταν βγήκε η απόφαση πληρωμής μου είπαν ότι επειδή δεν είμαι τώρα γραμμένη δεν δικαιούμαι τίποτα αν είναι δυνατόν...!!!!!!!!!!!!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. Εχει περάσει ένας χρόνος από τότε που έχω γεννήσει και και 11 μήνες από τότε που έκανα την αίτηση και τίποτα ακόμα, έλεος!!!! Τι επίδομα μητρότητας 800 Ε .., στο ΙΚΑ- ΟΑΕΔ μια χαρα το παιρνουν άμεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι μισθωτη μηχανικός ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ. Ειδα στο site οτι δινεται επιδομα τοκετου για γεννα σε ιδιωτικο νοσοκομείο 2.500 ευρω.


 


Αυτο ισχύει για εμενα που ειμαι μισθωτη μηχανικός?


 


Τα χρηματα τα παίρνουμε μετά τη γεννα? Η πληρώνεται το νοσοκομειο απευθείας?

Edited by EleniZaggana
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον το ποσό των 2500 Ε εφόσον γεννήσεις σε νοσοκομείο. Πληρώνει το τσμεδε κατευθείαν ε΄να ποσό. Εσύ ρωτάς στο μαιευτήριο πόσο είναι η συμμετοχή σου (νομίζω σε δημόσιο είναι ελάχιστη) ενώ σε ιδιωτικό είναι κάποιο σημοντικό ποσο. Μόλις γεννήσεις με το καλό, πας στο ΤΣΜΕΔΕ και κάνεις αίτηση για το επίδομα μητρότητας να πάρεις 800 Ε ( υπολόγιζε μετά από 1 + χρόνο ). Αυτά! Α, κανονικά γίνονται οι εξετάσεις σε συμβεβλημένα ιατρεία , με μικρή συμμετοχή

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον το ποσό των 2500 Ε εφόσον γεννήσεις σε νοσοκομείο. Πληρώνει το τσμεδε κατευθείαν ε΄να ποσό. Εσύ ρωτάς στο μαιευτήριο πόσο είναι η συμμετοχή σου (νομίζω σε δημόσιο είναι ελάχιστη) ενώ σε ιδιωτικό είναι κάποιο σημοντικό ποσο. Μόλις γεννήσεις με το καλό, πας στο ΤΣΜΕΔΕ και κάνεις αίτηση για το επίδομα μητρότητας να πάρεις 800 Ε ( υπολόγιζε μετά από 1 + χρόνο ). Αυτά! Α, κανονικά γίνονται οι εξετάσεις σε συμβεβλημένα ιατρεία , με μικρή συμμετοχή

 

Αυτα τα 800 ευρώ ειναι επιδομα μητρότητας ή επίδομα τοκετού? Γιατι απο το ΤΣΜΕΔΕ μου ειπαν οτι επιδομα μητροτητας δεν δικαιουμαι επειδη ειμαι μισθωτη μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα στο ΙΚΑ (όταν η σύζυγος γέννησε και ήταν μισθωτή από εκεί πήραμε λεφτά και όχι από το ΤΣΜΕΔΕ) έχουν περάσει βέβαια και 3 χρόνια οπότε μπορεί να άλλαξε κάτι ΠΑΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.