Μετάβαση στο περιεχόμενο

θεώρηση γραμμών αιγιαλού-παραλίας


Recommended Posts

Χαιρετώ!

Συνέταξα ένα τοπογραφικό για υπαγωγή στον 4014 ακινήτου σε εκτός σχεδίου περιοχή με καθορισμένο αιγιαλό.

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος ποια υπηρεσία είναι αρμόδια για τη θεώρηση των γραμμών παλαιού-νέου αιγιαλού και παραλίας επί του τοπογραφικού μου? Η Κτηματική Υπηρεσία ή η ΥΔΟΜ ?

Δεν με ενδιαφέρει η βεβαίωση άρτιου-οικοδομήσιμου, ενδιαφέρομαι για τη θεώρηση ως προς την υλοποίηση των γραμμών του αιγιαλού και της παραλίας στο τοπογραφικό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

η κτηματική υπηρεσία διαθέτει τα στοιχεία για τους αιγιαλούς και παραλίες Αλλά όμως θεώρηση τοπογραφικού διαγράμματος για την ακρίβεια σύνταξης πιστεύω ότι μπορεί να γίνει και από τις δυο υπηρεσίες Στην ΥΔΟΜ βέβαια θα συμπεριλάβει και την βεβαίωση αρτιότητας - οικοδομησιμότητας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Όντως τα στοιχεία για την εφαρμογή των γραμμών τα πήρα από τη Κτηματική που την θεωρώ και πλέον "αρμόδια" υπηρεσία για τη θεώρηση της ακρίβεια της υλοποίησης.

Από την άλλη μεριά, η ΥΔΟΜ για να προχωρήσει σε θεώρηση την τελευταία φορά, μου είχε ζητήσει βεβαίωση 4014 ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε εκκρεμότητα. Εφόσον το τοπογραφικό είναι για υπαγωγή στον 4014, δημιουργείται φαύλος κύκλος.

 

Να υποθέσω πως και στη Κτηματική είναι απαραίτητη η κατάθεση αμοιβών και κρατήσεων, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ με πρόλαβες, μόλις το διάβαζα.

 

Στο άρθρο 5 όντως περιγράφεται η διαδικασία καθορισμού και θεώρησης επί τοπογραφικού ιδιώτη μηχανικού.

Φοβάμαι όμως πως αναφέρεται σε μη καθορισμένο αιγιαλό και στις διαδικασίες καθορισμού του, όχι σε θέωρηση ως προς την ορθότητα της χάραξης με βάσει τα υπάρχοντα διαγράμματα της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

...και ποια "υπηρεσία" εφτιαξε αυτα τα "υπαρχοντα διαγραμματα"???

 

Αρα, αυτή δεν μπορεί να "θεωρήσει"???

 

[ρωτω για να μαθω....]...

 

καλημερα

ΚΑΝΑ και γιαν

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM Καλημέρα!Τα διαγράμματα είναι θεωρημένα από τη Κτηματική Υπηρεσία και φυλάσσονται στο αρχείο της.

 

Σε ανεπίσημη ερώτηση περί θεώρησης του τοπογραφικού μου, είχα λάβει προφορική απάντηση ότι η Κτηματική μου παραχωρεί τα διαγράμματά της για να κάνω τη δουλειά μου (όντως τα έλαβα και έκανα δουλειά) αλλά δεν μπορεί να μου θεωρήσει το τελικό αποτέλεσμα επί δικού μου τοπογραφικού.

Το τελευταίο μου κάνει και εμένα εντύπωση..

 

Περισσότερα από Δευτέρα πρωί με έγγραφο αίτημα και βλέπουμε.

Εάν κάποιος έχει ίδια εμπειρία, καλοδεχούμενη!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, για να καταλαβω, θέλεις θεωρημένα τα διαγράμματα σου ως προς την ορθότητα της εφαρμογής των γραμμών αιγιαλού και παραλίας, για να είσαι καθησυχασμένος εσύ ή επειδή κάποιος στα ζήτησε? Γιατί, εάν τα διαγράμματα είναι σχετικά πρόσφατα και καλής κλίμακας, οι γραμμές εφαρμόζονται εύκολα και χωρίς ασάφειες...

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 10 χρόνια και βάλε τα διαγράμματα για χάραξη αιγιαλού - παραλίας τα προσκομίζαμε στην ΤΥΔΚ για αρχική θεώρηση εξαρτημένα από το κρατικό τριγωνομετρικό σύστημα ( εγώ τουλάχιστον με συν/νες HATT και ΕΓΣΑ.) εν συνεχεία υπήρεσιακά πήγαιναν στην κτηματική υπηρεσία όπου συγκροτούταν επιτροπή αυτοψίας (συμμετείχε από την κτηματική , από την εφορία και απ το ΓΕΝ αν δεν κάνω λάθος) όπου επί εδάφους χάραζαν τις κορυφές αιγιαλου - παραλίας σε συνεργασία με τον μελετητή μηχανικό. έπειτα δίνονταν συν/νες στις κορυφές αιγιαλού - παραλίας απ τον μελετητή και προσκομίζονταν στην κτηματική υπηρεσία ωστε να προχωρήσει το ΦΕΚ. Συνεπώς κάνεις τριγωνισμό και εφαρμόζεις επί εδάφους τις κορυφές αιγιαλού παραλίας όπου το γράφεις και στη δήλωσή σου και δεν θες θεώρηση από καμιά υπηρεσία στο τοπογραφικό σου. Τώρα αν είναι παλιότερο όπυ η αποτύπωση γινόταν σε αυθαίρετο σύστημα αναφορας κάνεις εφαρμογή με γραφικές συν/νες χρησιμοποιόντας ότι στοιχεία έχεις (εξασφαλίσεις , τεχνικά , μόνιμες κατασκευές) το περιγράφεις και σε τεχνική έκθεση οπότε και πάλι δεν θες καμιά θεωρηση για να παραδώσεις την μελέτη σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, για να καταλαβω, θέλεις θεωρημένα τα διαγράμματα σου ως προς την ορθότητα της εφαρμογής των γραμμών αιγιαλού και παραλίας, για να είσαι καθησυχασμένος εσύ ή επειδή κάποιος στα ζήτησε? Γιατί, εάν τα διαγράμματα είναι σχετικά πρόσφατα και καλής κλίμακας, οι γραμμές εφαρμόζονται εύκολα και χωρίς ασάφειες...

Τα διαγράμματα είναι του 1980 και έπειτα από συζήτηση με την Κτηματική, ο μόνος τρόπος να δείξω τις γραμμές στο διάγραμμά μου είναι η γραφική προσέγγιση των γραμμών. Ορόσημα στην περιοχή δεν υπάρχουν..

Την θεώρηση την θέλω τόσο εγώ (για να είμαι καλυμένος ως προς τη τακτοποίηση που θα ακολουθήσει) αλλά και ο ιδιοκτήτης μιας και από το 1999 έχουν συνταχθεί τρία τοπογραφικά είτε με λάθη ως προς τις γραμμές αιγιαλού είτε με ελλέιψεις και είναι επφυλακτικός.

 

Τα τελευταία 10 χρόνια και βάλε τα διαγράμματα για χάραξη αιγιαλού - παραλίας τα προσκομίζαμε στην ΤΥΔΚ για αρχική θεώρηση εξαρτημένα από το κρατικό τριγωνομετρικό σύστημα ( εγώ τουλάχιστον με συν/νες HATT και ΕΓΣΑ.) εν συνεχεία υπήρεσιακά πήγαιναν στην κτηματική υπηρεσία όπου συγκροτούταν επιτροπή αυτοψίας (συμμετείχε από την κτηματική , από την εφορία και απ το ΓΕΝ αν δεν κάνω λάθος) όπου επί εδάφους χάραζαν τις κορυφές αιγιαλου - παραλίας σε συνεργασία με τον μελετητή μηχανικό. έπειτα δίνονταν συν/νες στις κορυφές αιγιαλού - παραλίας απ τον μελετητή και προσκομίζονταν στην κτηματική υπηρεσία ωστε να προχωρήσει το ΦΕΚ. Συνεπώς κάνεις τριγωνισμό και εφαρμόζεις επί εδάφους τις κορυφές αιγιαλού παραλίας όπου το γράφεις και στη δήλωσή σου και δεν θες θεώρηση από καμιά υπηρεσία στο τοπογραφικό σου. Τώρα αν είναι παλιότερο όπυ η αποτύπωση γινόταν σε αυθαίρετο σύστημα αναφορας κάνεις εφαρμογή με γραφικές συν/νες χρησιμοποιόντας ότι στοιχεία έχεις (εξασφαλίσεις , τεχνικά , μόνιμες κατασκευές) το περιγράφεις και σε τεχνική έκθεση οπότε και πάλι δεν θες καμιά θεωρηση για να παραδώσεις την μελέτη σου.

Αυτή ακριβώς τη διαδικασία ακολούθησα....Το αρχικό διάγραμμα είναι σε αυθαίρετο σύστημα συντεταγμένων.

Μέτρησα σε ΕΓΣΑ από κάποια σταθερά σημεία (ακμές κτιρίων) που φαίνονται στα διαγράμματα της Κτηματικής και υπάρχουν και στο πεδίο (3-4 σημεία), και ακολούθησαν τριγωνισμοί με αποστάσεις και γωνίες γραφικά πλέον από τα αρχικά σταθερά έως τα όρια της ιδιοκτησίας μου. Έτσι έγινε η χάραξη των γραμμών.

Όλα αύτά σε ένα τεύχος υπολογισμών που συνοδεύουν το διάγραμμά μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.