Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος Τοιχωμάτων Φρεάτιου Ανελκυστήρα


 

Recommended Posts

Χαίρεται,

 

οι τοίχοι του φρατίου του ανελκυστήρα παραλαμβάνουν καθόλου από το βάρος του? Σε κάποια αρχιτεκτονικά που έχω υπάρχουν τοιχώματα φρεατίου πάχους 0,20m είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

To πάχος των τοιχίων και καλό και πρακτικό είναι να είναι 0,25.

 

0,20 έχουμε πάχος όταν λύνουμε με q=1,50 και μόνο. Αυτό θα στο πει ο στατικός. Γενικά πάντως ξεκινάμε από τα 0,25 σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι τοίχοι του φρέατος μπορούν να είναι και από ένα όρθιο τούβλο, ή απλή γυψοσανίδα, ή από λαμαρίνα, ή άλλα υλικά, και δεν είναι αναγκαίο να είναι φέροντες.

 

Οπότε μπορεί να δεις οποιοδήποτε πάχος να φαίνεται στα σχέδια, και να είναι σωστό.

 

Όταν κανένας τοίχος δεν είναι φέρων, ή όταν δεν έχει καταφανώς επαρκή αντοχή, χρειάζεται υπολογισμός και ενδεχομένως σκελετός για τις ράγες.

 

Αντιστοίχως υπολογίζεται το στοιχείο που δέχεται το φορτίο των συρματοσχοίνων, είτε είναι η πλάκα οροφής, είτε είναι ο πυθμένας, είτε κάποια άλλη κατασκευή.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι από Ω/Σ μπορούν ανεξαρτήτως q να έχουν ελάχιστο πάχος 15cm. ΕΚΩΣ §18.5.1 και Σχόλια ΕΚΩΣ σχήμα Σ18.19.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Νικ, μπορεις να αναφερεις διαταξη σχετικα με το παχος 20εκ και το q=1.5??

 

Αν ο άλλος βάζει τούβλα είναι άλλο θέμα.

 

Μην εισαι αρνητικος σε αυτο.

Αν πχ το κτηριο ηταν μεταλλικο τι θα εκανες?

Εκτος του οτι οι κλασσικοι ανελκυστηρες (ειχα μια περιπτωση και το εψαξα) μεταφερουν σχεδον ολα τα φορτια στη βαση της μπουκαλας.

Στην ουσια λοιπον για αλλο λογο κατασκευαζουμε τους πυρηνες των ανελκυστηρων απο ΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αρνητικός. Λέω ότι γενικά τοιχία από Ο.Σ. είτε είναι φράτια είτε είναι οτιδήποτε άλλο βάσει ΕΚΩΣ 2000 :

 

18.5.1. ".....πάχος b τουλάχιστον 250μμ ή 200μμ για τοιχώματα με ή χωρίς Α.Α.Π. )

 

6.1.3. Χ.Α.Α.Π. => q=1.50

 

Και να ο άλλος κάνει 20αρι τοιχίο από Ο.Σ. που θα βρει μανδύες, θα κάνει και τα δοκάρια 20αρια, που θα μπούνε α σίδερα από τα δοκάρια.... και άλλα πρακτικά προβλήματα.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει, nik, 20άρια, και δεν είχα πρόβλημα ούτε με τον εγκάρσιο, ούτε με τον διαμήκη οπλισμό.

 

Πάντως, εδώ και ώρα, έχουμε βγει εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

οι τοίχοι του φρατίου του ανελκυστήρα παραλαμβάνουν καθόλου από το βάρος του?

 

Παραλαμβάνουν κατακόρυφες δυνάμεις μόνο σε περίπτωση που λειτουργήσει η αρπάγη.

 

Παραλαμβάνουν όμως συνεχώς οριζόντιες δυνάμεις στη θέση που βρίσκεται κάθε φορά ο ανελκυστήρας, καθώς ο άξονας του εμβόλου δεν περνά από το κέντρο βάρος αυτού. Ομοίως κατά τη λειτουργία της αρπάγης.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή για εμένα πολλά από αυτά είναι δυσνόητα πείτε μου: Ο εικοσάρης τοίχος μπορεί να διαλυθεί αν έχω ανελκυστήρα 8 ατόμων σε ελεύθερη πτώση και λειτουργήσουν οι αρπάγες?Οι αρπάγες στηρίζονται αποκλειστικά στον τοίχο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.