Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω μία περίπτωση οικοπέδου εξ΄ αδιαιρέτου στο οποίο θέλω να κάνω προσθήκη καθ'  ύψος. Στο τμήμα στο οποίο θέλω να κάνω την προσθήκη αναλογούν τα 500/1000 και έχει ένα ακίνητο (μία ισόγεια κατοικία). Στο άλλο τμήμα υπάρχουν τρείς κατοικίες και περιθώριο συναίνεσης (συνεννόησης...) με τους "γείτονες" δεν υπάρχουν. Θέλω λοιπόν να προχωρήσω στην άδεια χωρίς την δική τους εμπλοκή. Το ακίνητο στο οποίο θέλω να κάνω την προσθήκη, αναφέρεται στο συμβόλαιο του ιδιοκτήτη για το οποίο εργάζομαι, ως "αυτοτελή και ανεξάρτητη, διαιρεμένη και διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του αστικού κώδικα, στις οποίες έχει υπαχθεί σύμφωνα με το συμβόλαιο ………/1971..." μεταφέρω ακριβώς το κείμενο από το συμβόλαιο. Το ερώτημα λοιπόν είναι, μπορεί να εκδοθεί η άδεια χωρίς συναίνεση ; Και ποια η διαδικασία ; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Sandro said:

...Το ερώτημα λοιπόν είναι, μπορεί να εκδοθεί η άδεια χωρίς συναίνεση ; Και ποια η διαδικασία ; Ευχαριστώ.

Θέτεις το ερώτημα στον συμβολαιογράφο του ιδιοκτήτη αν ο τίτλος που έχει και η σύσταση διηρήμενης ιδιοκτησίας που έχει το γεωτεμάχιο νοείται ως κάθετη συνιδιοκτησία ή όχι. Τσέκ και στο ΚΑΕΚ (άν έχει) ως τι το έχουν δηλώσει.

Αν ναι κάθετη, τότε προχωράς για άδεια Δόμησης άνευ συναίνεσης. Αν όχι συναίνεση και θα ελέγξει και το όλο της Δόμησης, Κάλυψης και όγκου του ακινήτου για να δείς τι έχει υπόλοιπο εχεις.

Η διαδικασία  ότι προβλέπει και ο 4030 για άδειες, και ο ΝΟΚ και τα σχετικά άρθρα που αφορά τις άδειες στον 4495 ανάλογα με τα υπόλοιπα δεδομένα του ακινήτου σου.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Didonis said:

Θέτεις το ερώτημα στον συμβολαιογράφο του ιδιοκτήτη αν ο τίτλος που έχει και η σύσταση διηρήμενης ιδιοκτησίας που έχει το γεωτεμάχιο νοείται ως κάθετη συνιδιοκτησία ή όχι. Τσέκ και στο ΚΑΕΚ (άν έχει) ως τι το έχουν δηλώσει.

Αν ναι κάθετη, τότε προχωράς για άδεια Δόμησης άνευ συναίνεσης. Αν όχι συναίνεση και θα ελέγξει και το όλο της Δόμησης, Κάλυψης και όγκου του ακινήτου για να δείς τι έχει υπόλοιπο εχεις.

Η διαδικασία  ότι προβλέπει και ο 4030 για άδειες, και ο ΝΟΚ και τα σχετικά άρθρα που αφορά τις άδειες στον 4495 ανάλογα με τα υπόλοιπα δεδομένα του ακινήτου σου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και για την ταχύτητα ! Στο κτηματογραφικό φύλλο αναφέρεται ως "ΚΑΘΕΤΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ" παρακάτω όμως στον πίνακα κυριότητας, ως αιτία κτήσης του συμβολαιογραφικού εγγράφου του 1971΄ αναφέρεται ΔΙΑΝΟΜΗ. Στο αντίστοιχο κτηματογραφικό φύλλο του γείτονα, στο ίδιο συμβόλαιο η αιτία είναι ΣΥΣΤΑΣΗ ΔΙΗΡΗΜΕΝΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Θα ρωτήσω και τον συμβολαιογράφο (μόλις τον βρω) ωστόσο με αυτά τα δεδομένα μήπως λήγει το θέμα ; Επίσης, εάν τελικά είναι κάθετη δεν πρέπει και πάλι να ελεγχθεί όλο το ακίνητο, μαζί και των γειτόνων ; Τέλος, με τυχόν αυθαιρεσίες τους, τι γίνεται ; Τις λαμβάνουμε υπ' όψιν, τις αγνοούμε, τις αναφέρουμε απλά ; Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Sandro said:

... Θα ρωτήσω και τον συμβολαιογράφο (μόλις τον βρω) ωστόσο με αυτά τα δεδομένα μήπως λήγει το θέμα ;..

μίλα με τον συμβολαιογράφο .... όπως τα δικά μας έχουν 500 μπιχλιμπίδια έτσι και τα δικά τους.... 

Και δεν ρωτάς τον συμβολαιογράφο. Πρέπει να έχει όλο το συμβόλαιο στα χέρια του και πιο σωστά αυτή την διαδικασία να την κάνει ο ιδιοκτήτη και όχι εσυ.

Να έχεις δεδομένο απο τον πελάτη σου συμβολαιογράφο του (δηλαδή όχι ευθύνη δική σου, στην τελική εσύ είσαι ο μηχανικός και όχι δια πάσα νόσο παλικάρι) να σου δώσουν δεδομένα και με βάση αυτά θα προχωρήσεις.

Κι άν κάνουν λάθος.... δικό τους ζήτημα και ξανά χρέωση αν πρέπει να γίνουν όλα εξ αρχής.

 

αυτά και καλή καραντίνα .... 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Didonis said:

μίλα με τον συμβολαιογράφο .... όπως τα δικά μας έχουν 500 μπιχλιμπίδια έτσι και τα δικά τους.... 

Και δεν ρωτάς τον συμβολαιογράφο. Πρέπει να έχει όλο το συμβόλαιο στα χέρια του και πιο σωστά αυτή την διαδικασία να την κάνει ο ιδιοκτήτη και όχι εσυ.

Να έχεις δεδομένο απο τον πελάτη σου συμβολαιογράφο του (δηλαδή όχι ευθύνη δική σου, στην τελική εσύ είσαι ο μηχανικός και όχι δια πάσα νόσο παλικάρι) να σου δώσουν δεδομένα και με βάση αυτά θα προχωρήσεις.

Κι άν κάνουν λάθος.... δικό τους ζήτημα και ξανά χρέωση αν πρέπει να γίνουν όλα εξ αρχής.

 

αυτά και καλή καραντίνα .... 

Ναι, έτσι όπως τος λες είναι, έλα που με τους συμβολαιογράφους όμως (πολλές φορές) δε βγάζεις άκρη... πιστεύω πιο πολύ στους μηχανικούς ακόμα και για τέτοια θέματα ! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως με βοήθησες πολύ, για άλλη μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, 

έχω την εξής απορία. 

Σε μια οικοδομή του 1960 ( με προσθήκες μέχρι το 1976) είχε γίνει σύσταση οριζοντίων το 1992. Στην ιδιοκτησία του αέρα αναλογούσε ένα ποσοστό 40% περίπου (το οποίο ήταν και το υπόλοιπο δόμησης επί του οικοπέδου).

Τώρα οι ιδιοκτήτες θέλουν να ακυρώσουν την παλιά οριζόντια και να κάνουν νέα. Σε αυτή την νέα θέλουν να δημιουργήσουν μια κάθετη με το υπόλοιπο του Σ.Δ. που είχε ο αέρας (40%) για να μπορέσουν στον μέλλον να βγάλουν άδεια για να οικοδομήσουν. 

Τώρα ο Σ.Δ. σε σχέση με το 1992 έχει αλλάξει με συνέπεια να μένει 30% περίπου στην νέα κάθετη. 

Στον νέο πίνακα που θα κάνουμε , θα βάλουμε τα σημερινά εμβαδά (και ποσοστά)  που αναλογούν ή τα παλιά; 

Σύμφωνα με το άρθρο 11 του ΝΟΚ , όταν θέλει να βγάλει άδεια , θα χρησιμοποιήσει τον Σ.Δ. του τότε ή του τώρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Αφού έχω ψάξει κι εχω διαβάσει όλα τα σχετικα με κάθετες και τακτοποιήσεις ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω περίπτωση οικοπέδου που είχε συσταθεί κάθετη το 1983. Και οι δύο κάθετες είχαν μέσα αυθαίρετα παλιά κτίσματα (προ 1975) κατά τη σύσταση.

Γίνονται οι σχετικές τακτοποιήσεις με το 4178/2013 και στις δύο κάθετες. 

Το 2014 στη μία κάθετη βγαίνει άδεια προσθήκης και κατά την κατασκευή γίνονται και νεες αυθαιρεσίες και η άδεια δεν έχει κλείσει μέχρι τώρα...

Εγώ καλούμαι να βγάλω άδεια πρόσθήκης στην άλλη κάθετη.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το διάγραμμα δόμησης . Στην αποτύπωση προφανώς φαίνεται ό,τι υπάρχει σήμερα σε όλο το οικόπεδο. Όμως όσον αφορά την άλλη κάθετη ποιες τιμές ( τετραγωνικα κτλ) πρέπει να καταγράψω? Αυτα για τα οποία βγήκε η άδεια το 2014 ή θα δείξω το άθροισμα με τα τακτοποιημένα με τον 4178. Εξηπακούεται ότι με τις νέες αυθαιρεσίες δεν ασχολούμαι αφού έχω παλιά σύσταση

Link to comment
Share on other sites

"Το 2014 στη μία κάθετη βγαίνει άδεια προσθήκης "

[σωστα διοτι αυτη η καθετη ειχε υπολοιπα σδ]

"και κατά την κατασκευή γίνονται και νεες αυθαιρεσίες και η άδεια δεν έχει κλείσει μέχρι τώρα... "

[και τι εκανε ο ΕΔ???]

Αν εχει και η δικη σου καθετη υπολοιπα σδ, θα κανεις το ίδιο

[εκτός  απο τις νεες αυθαιρεσίες...]:-)

Υπαρχει και η εξης γενικη ερώτηση:

 Πώς εβγαλε αδεια "προσθηκης",  εάν  ειχε και τακτοποιημενα στην ίδια οικοδομη...

δες το αρθρο 106

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε ρωτάω για το δικό μου υπόλοιπο δόμησης . Είναι προφανές αυτό.

Αναφέρομαι στο Διάγραμμα. Επειδή ο νόμος λέει σε δύο κάθετες(συσταση πριν 2011) όταν ένας έχει κάνει αυθαιρεσίες, τον άλλο δεν τον νοιάζει και μετράει μόνο τι έχει κάνει ο άλλος στην άδειά του. 

Στη δική μου περίπτωση όπως είπα, όλα όσα προυπήρχαν τακτοποιήθηκαν ως προ του 75 ( και στις δυο κάθετες) και η μοναδική άδεια που υπάρχει είναι αυτή του 2014 της άλλης κάθετης. 

Αυτό που προβληματίζομαι λοιπόν είναι ΤΙ πρέπει να δείξω στους υπολογισμούς μου στην άλλη κάθετη, πέρα από το ότι η αποτύπωση θα τα δειχνει όλα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Πώς εβγαλε αδεια "προσθηκης",  εάν  ειχε και τακτοποιημενα στην ίδια οικοδομη...

δες το αρθρο 106

  1. Προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο επιτρέπεται στις ακόλουθες περιπτώσεις :

    1. α)  Κατ' επέκταση ή και καθ' ύψος σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος νόμου και σύμφωνα με τις ειδικές πολεοδομικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή. Η συνολική εκμετάλλευση δεν μπορεί να υπερβαίνει τον ισχύοντα, κατά το χρόνο χορήγησης της άδειας δόμησης προσθήκης, συντελεστή δόμησης της περιοχής με την επιφύλαξη των προβλεπομένων στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 25 του ν.4178/2013 (Α'174).

    2. β)  Ειδικότερα, η επέκταση καθ' ύψος επιτρέπεται να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου, όπως αυτά καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή. Ειδικά για τα κτίρια της παραγράφου 1.δ. του άρθρου 23 του παρόντος νόμου η επέκταση καθ' ύψος επιτρέπεται να εκτείνεται έως το νόμιμο περίγραμμα αυτών όπου αυτό ορίζεται ως το τμήμα εκείνο το οποίο δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, εάν αυτές είναι ευμενέστερες.

α) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 :

Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975 :
Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες είχαν ολοκληρωθεί πριν από τις 9.6.1975

 

 

εγκ.2/31-5-19

Αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες και ως εκ τούτου για τυχόν εκτέλεση εργασιών ακολουθούνται οι γενικές πολεοδομικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.