Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατιστικά στοιχεία εκδοθέντων Πιστοποιητ​ικών Ενεργειακή​ς Απόδοσης (ΠΕΑ)


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας όψεται το φιλαράκι και συνάδελφος που διατηρεί μεστικό με την μάνα του (γιατί και αυτός από δουλειά μηχανικού...τίποτα) και ξεσκαρτίσαμε όλους σχεδόν τους πελάτες του...Από δική μου καθαρά προσπάθεια...όχι πάνω από 10. Ολα είναι θέμα κύκλου, τύχης....

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω σε εκείνους τους μηχανικούς που (πρόλαβαν και) εκδώσανε ΠΕΑ σε αξιοπρεπείς τιμές. Μέσα στο 2012 και σε συνεργασία με άλλους 2 μηχανικούς, εκδώσαμε αρκετά ΠΕΑ, αρκετά πάνω από το μέσο όρο, μέσα απο καλή οργάνωση αλλά και τύχη.

Το χαρτί αυτό για τον ιδιοκτήτη είναι ένα χαράτσι και τίποτε άλλο. Απόλυτα κατανοητό, και στη θέση τους αν δεν ήμουνα μηχανικός πιθανότατα έτσι θα το έβλεπα.

Για μένα όμως αυτό ήταν δουλειά, και σαν δουλειά την τιμώ μέχρι κεραίας, εφαρμόζοντας τα όσα ζητά η διαδικασία, και κυρίως κάνοντας μετρήσεις.

 

Είμαι θυμωμένος. Η απαξίωση του ΠΕΑ που ανεδείχθη σε κουρελόχαρτο, μπορεί να έχει ηθικό αυτουργό κράτος-ΤΕΕ, αλλά οι φυσικοί αυτουργοί είμαστε εμείς. Προφανώς όταν μπαίνουν στη μάχη πολλοί μηχανικοί, ο νόμος προσφοράς-ζήτησης, ωθεί τις τιμές προς τα κάτω. Υπάρχει όμως ένα όριο, κάτω από το οποίο εκείνος που κάνει τη δουλειά σωστά, απλά δε μπορεί να πάει, διότι μπαίνει μέσα.

 

Τελευταία στα ΠΕΑ που πηγαίνω, συναντώ κάποιους τίμιους ιδιοκτήτες, οι οποίοι προτιμούν ένα κανονικό χαρτί παρά να πληρώσουν φθηνότερα και να πάρουν ένα copy paste ΠΕΑ. Δύο ενδεικτικά περιστατικά:

 

1) Είμαι σε διαμέρισμα, και πηγαινοέρχομαι μπρος πίσω φτιάχνοντας κάτοψη, σημειώνοντας σκιάσεις κλπ. Με ρωτάει ο ιδιοκτήτης: "Συγνώμη που σας ρωτώ, είναι υποχρεωτικό να τις κάνετε όλες αυτές τις διαδικασίες ή τις κάνετε προαιρετικά;". Προφανώς, απαντώ, αλλιώς τί ακριβώς θα επεξεργαστώ; "Κοιτάξτε, πήρα εσάς διότι με τον προηγούμενο μηχανικό εκτίμησα - σωστά με βάση την απάντησή σας - ότι κάναμε τσαπαλοδουλειά: βγάλαμε ΠΕΑ για το 2ο όροφο, μου έδωσε ραντεβού έξω, το φωτογράφισε, με ρώτησε πόσα δωμάτια βλέπουν στον ακάλυπτο και έφυγε. 2 ώρες αργότερα με πήρε και μου το είχε έτοιμο.

2) Κυρία 70+, για ΠΕΑ στο Βύρωνα, συνομιλία στο τηλέφωνο: "Κοιτάξτε θα το κάνουμε μαζί, αν και είστε ακριβότερος, διότι μου δίνετε απόδειξη. Έχω μιλήσει με 2 μηχανικούς, και οι 2 μου είπανε μια χαμηλή τιμή χωρίς να μου δώσουν απόδειξη."

 

Τα περιστατικά είναι ενδεικτικά - και όχι τα μόνα - τα οποία αντικατοπτρίζουν τον τρόπο που εκδίδονται πλέον τα ΠΕΑ: Χωρίς αυτοψία, και χωρίς απόδειξη (προφανώς κόβουν μια απόδειξη 10 € ώστε να μπει στο buildingcert).

Δε διαφωνώ με την απελευθέρωση των τιμών, είμαστε μια ελεύθερη αγορά. Και ΟΚ κακό το κράτος που δεν κάνει εντατικούς ελέγχους ώστε οι παραπάνω τυχάρπαστοι να εκλείψουν. Αλλά όταν βγάζουμε εμείς τα ίδια μας τα μάτια, δε θα πρέπει να μας φταίει κανείς. Αδυνατούμε να καταλάβουμε ότι ο εξευτελισμός της δουλειάς μας θα δικαιώσει αύριο κανα πρόεδρο ΠΟΜΙΔΑ με κατάργηση της έκδοσής τους (όταν στο εξωτερικό υπάρχει χρόνια πριν απο μας, και θα συνεχίσει για χρόνια μετά από μας, διότι οι άνθρωποι ακολουθουν τις διαδικασίες).

 

Δε μπορώ να αντικαταστήσω τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του κράτους. Αυτό που μπορώ να κάνω, είναι να δίνω στεγνά όποιον μαθαίνω ότι κόβει αέρα τα ΠΕΑ σα φωτοτυπίες χωρίς αυτοψίες και σχέδια, και όποιον ανακοινώνει τιμές χωρίς να δίνει απόδειξη. Έχω και ένα τριάρι να νοικιάσω, βγαίνει αγγελία την Κυριακή, θα μαζεύω sms και θα τηλεφωνώ.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ απο photoshop εχεις ακουσει συναδελφε?

Κοβεις τη φωτογραφια, βαζεις αλλη, κοβεις τα στοιχεια, βαζεις αλλα, κρατας τους αριθμους πανω στη γωνια και αν ποτε γινει ελεγχος εγκυροτητας την πατησες...

Αλλα στα ενοικια δε γινεται ποτε οποτε... ΠΕΑ σε 10 λεπτακια...

 

ΠΕΑ σα σχεδιο ηλεκτρολογου εχεις ακουσει συναδελφε?

Εδω ο μηχανικος κανει δουλεια... Κανει κανονικη καταχωρηση στο buildingcert, με πληρη στοιχεια (και αυτο παιζεται βασικα) και πεταει μεσα ενα xml ενος τυχαιου διαμερισματος αλλαζοντας μονο το εμβαδον για να βγουν τα τετραγωνικα που θελει....

Κυκλοφορει στην πιατσα και ως "ΠΕΑ-τυφλοσουρτης"... Σε 1 ωριτσα μεγιστο εισαι αρχοντας...

 

Μετρα μ@λακα κουφωματα και μονωσεις σωληνων....

Με το συμπαθιο κιολας, ο χαρακτηρισμος πηγαινε ΚΑΙ σε μενα που κανω τη δουλεια μου σωστα, ακολουθωντας οσο μπορω τις οδηγιες και τους κανονισμους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει να κάνει και το πόσο εκτιμά ο καθένας τη δουλειά του ή πόσο ενδιαφέρον τη βρίσκει. Προσωπικά μου αρέσουν τα ΠΕΑ..Ο τρόπος που υπολογίζεις την ενεργεική κατανάλωση και γενικά ή διαδικασία..Δεν το βλέπω σαν αγγαρία. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ενδιαφέρον.

Και επειδή με ξέρω, αν με κάποιο τρόπο, κάποτε απαξιώσω αυτό που κάνω, αρχίσω να το βλέπω βαρετά και το κάνω τσαπατσούλικα, θα το παρατήσω σύντομα στάνταρ...

Επειδή λοιπόν σκοπεύω να παραμείνω στη διαδικασία για όσο χρειαστεί (ότι και άλλο αν κάνω στη ζωή μου), θα κάνω τη δουλειά μου όσο μπορώ καλύτερα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι, πραγματικα, κριμα να βλεπεις να απαξιωνεται η δουλεια που τοσο σε ενδιαφερει και την κανεις με χαρα και μερακι, απο ανθρωπους που τη βλεπουνε τελειως διαφορετικα απο σενα...

Και μαζι με την απαξιωση της εργασιας αυτης καθεαυτης, ερχεται και η απαξιωση και της αμοιβης σου...

 

"Το ξερεις οτι πλεον με 50€ κανουν τα Πιστοποιητικα, Γιαννη?" μου λεει επιτακτικα αρχιλαμογιο μεσιτρια που συνεργαζομουν, με σκοπο να βγαζει οσο παραπανω μιζα μπορει απο καθε δουλεια....

 

Βρρρρε ουστ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εμένα πελάτης μου "στράβωσε" που του είπα

να κανονίσουμε ραντεβού για αυτοψία...!! :shock:

Μου λέει "με όλο το θάρρος, ένα - δυο γνωστοί μου που βγάλανε

μόνο την άδεια πήγαν στο μηχανικό τους και σε μία ώρα τους

το δώσανε και πήγανε στη ΔΟΥ. Δεν πήγαν να μετρήσουν τίποτα!

Είμαι σωστός εγώ, έχω βάλει μόνωση καλή!"

Η απάντησή μου ήταν, αν θέλει ένα απλό χαρτί με 20 και με 50 ευρώ,

ας πάει σ' αυτούς...

Αν θέλει να βγάλει Πιστοποιητικό για 10 χρόνια, ας μου κλείσει ραντεβού

για αυτοψία!!!

(αυτό και έκανε...)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω και να ελπιζω πως με τους μονιμους ενεργειακους, που θα εχουν επενδυσει χρηματα σε σεμιναρια, θα ειναι νεοτερης ηλικιας απο τους μηχανικους δεκαετιας 80-90 που κι αν δεν εχουνε φαει και θα σεβονται την υπογραφη τους, μη νοικιαζοντας υπογραφη αλλου, θα στρωσει λιγο η κατασταση...

 

Ρομαντικος?

Ρεαλιστης?

 

Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο να θεωρείται ότι την κατάντια στις αμοιβές και κατ' επέκταση στην ποιότητα των ΠΕΑ την έχουν προκαλέσει οι Μηχανικοί της δεκαετίας 80-90.....

Εγώ σαν Μηχανικός του 92 πιστεύω ότι οι νέοι Μηχανικοί είναι που κάνουν την ζημιά στις τιμές αλλά δεν παύει να είναι προσωπική μου άποψη..... Αλλος θα μπορούσε να πει ότι φταίνε οι Μηχανικοί συγκεκριμένων ειδικοτήτων που λόγω αναδουλειάς γίναν ξαφνικά ενεργειακοί ειδήμονες.... Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει....

Το γενικά αποδεκτό είναι όμως ότι ο Ε.Ε. του 50άρικου δεν οριοθετείται από τον χρόνο απόκτησης του πτυχίου....

Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει η καραμέλα των κακών παλιών μηχανικών....

Edited by pggiotas
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πάντως λίγο δύσκολο για νέο μηχανικό να έχει δικαίωμα υπογραφής ΠΕΑ και να έχει στην δούλεψή του 50άρηδες για 50ευρώ το ΠΕΑ.... ;)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.