Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχικός Εξοπλισμός


Recommended Posts

@Kane τα τριγωνομετρικα των διανομων που εγιναν με τριγωνισμους δεν εχουν σφαλμα ή εχουν σφαλμα όσο η βάση που εξαρτηθηκαν. Η κατασκευη των αγροκτηματων εγινε με θεοδολιχο και μετροταινια. Τα οροσημα που μπηκαν στις γωνιες των χωραφιων μπηκαν σωστα συμφωνα με το χαρτη αλλα μετρηθηκαν λαθος απο το δευτερο συνεργειο που πηγε και τα αποτυπωσε με σταδια χτυπωντας τα στα 400+ μετρα (Χ2 νημα που λεμε). Γι'αυτο οι συντεταγμενες των τριγωνομετρικων που εχει καθε τοπογραφικη υπηρεσια ειναι σωστα (ή σχετικα σωστα, δεν εχει σημασια) ενω αυτες των οροσημων ειναι τελειως λαθος. Εμεις που δουλευουμε σε συγκεκριμενες περιοχες λυνουμε τα αγροκτηματα συνολικα και εχουμε νεες τιμες συντεταγμενων για καθε οροσημο (που σκαβεις και ειναι απο κατω...) επειδη δεν κανουμε το λαθος των οδευσεων που εκανε ο καθε τρελος χτυπωντας τα απο 400+ μετρα μακρια. Για να λυσεις ομως ενα αγροκτημα στο συνολο του χωρις GPS απλα δε γινεται. Πρακτικα, οχι θεωρητικα. Απλα δεν γινεται.

Για τους αναδασμους ετσι ειναι. Περπατας και πετας. :P

 

Οπως και να'χει επειδη εχουμε ξεφυγει..... συναδελφε τοπογραφε μη κανεις μεγαλες αγορες με τη μια. Σταδιακα θα δεις τι σου χρειαζεται. Εγω αγορασα εργαλεια και λογισμικο που δε τα χρησιμοποιησα ποτε (κυριολεκτικα). Με τον καιρο, το ειδος της δουλειας που θα κανεις θα σε ''αναγκασει'' να αγορασεις αυτα που οντως χρειαζεσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...

Οπως και να'χει επειδη εχουμε ξεφυγει..... συναδελφε τοπογραφε μη κανεις μεγαλες αγορες με τη μια. Σταδιακα θα δεις τι σου χρειαζεται. Εγω αγορασα εργαλεια και λογισμικο που δε τα χρησιμοποιησα ποτε (κυριολεκτικα). Με τον καιρο, το ειδος της δουλειας που θα κανεις θα σε ''αναγκασει'' να αγορασεις αυτα που οντως χρειαζεσαι.

 

Πολύ μεγάλη αλήθεια...!

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να'χει επειδη εχουμε ξεφυγει..... συναδελφε τοπογραφε μη κανεις μεγαλες αγορες με τη μια. Σταδιακα θα δεις τι σου χρειαζεται. Εγω αγορασα εργαλεια και λογισμικο που δε τα χρησιμοποιησα ποτε (κυριολεκτικα). Με τον καιρο, το ειδος της δουλειας που θα κανεις θα σε ''αναγκασει'' να αγορασεις αυτα που οντως χρειαζεσαι.

 

+1 και από εμένα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειναι απλά τα πράγματα για εμένα ! Πάρε ένα rover l1/l2 με συνδρομή σε κάποιο απο τα δίκτυα που έχεις την καλυτερη κάλυψη είς την περιοχή σου ! Απο εκεί και έπειτα χρειάζεσαι ένα απλό non prism ( εννοείται ) γεωδετικό , όχι όμως φτηνιάρικο . Οσο να ναι μπορείς ποιο εύκολα να διορθώσεις ένα σφάλμα που θα κανείς με το GPS ( μιλάμε για χονδροειδες ) παρά με τον γεωδετικό ! Μπορώ να σου πώ πολυ καλά μοντέλα και σχεδόν στα μισά λεφτά απο τα 15.000€ γιατί έκανα πρόσφατα έρευνα αγοράς εκ μέρους δυο φίλων μου που άνοιξαν γραφείο επαρχεία . Απο εκεί και έπειτα θα ήθελα να σου πω κάτι πάρα μα πάρα πολυ βασικό ΠΡΟΣΟΧΗ στους αντιπροσώπους , οι περισσότεροι απο αυτούς δέν έχουν ιδέα τι τους γίνεται , ζητά σε κάθε σου επαφή να έχεις ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ με ΜηΧανικο και κατα προτίμηση Τοπογράφο , κλείσε τους το τηλ στη μαπα αν δεν έχουν να σου δώσουν ! Είμαι παθών και ξέρω , σκέψου αγόρασα όργανα απο πρωτοκλασάτη ΕΤΑΙΡΕΙΑ ( μιλάμε top3 ) και μου έστειλαν γεωδετικό windows station 9500€ ( + ΦΠΑ ) ασεταριστο να μετράει με ακρίβεια 2 δεκαδικών την slope distance και όταν τους πήρα τηλ να τους ξεφτιλησω μου είπαν << μα έτσι δεν μετριέται η απόσταση ;;;>> ! Καλή επιτηχεία ότι και αν κανείς και σιδεροκεφαλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς είναι γεωδαιτικός και όχι γεωδετικός.

Και το ότι το όργανο ήταν ρυθμισμένο να μετράει κεκλιμένη απόσταση αντί οριζόντια δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Ο κανόνας είναι να μετράει κεκλιμένη (ειδικά για εμάς μου κάνουμε επίλυση στο γραφείο και όχι απλά να παίρνουμε το dxf του οργάνου) αλλά είναι στην διακριτική ευχέρεια του χρήστη αν θα το ρυθμίσει να μετράει οριζόντια.

Είναι σαν να λες "οι βλάκες μου σετάρανε το όργανο να μετράει το πρίσμα με 30mm offset ενώ εγώ το έχω στο 0mm". Που να ξέρουν οι άνθρωποι πως χρησιμοποιείς εσύ τα όργανα σου. Ειδικά αν αγοράσεις εξ'αποστάσεως.

Για το μόνο που θα συμφωνήσω είναι η απάντηση που σου δώσανε η οποία προφανώς και προέρχεται από κάποιον που είναι άσχετος. Αυτά όμως συμβαίνουν όταν μεγάλες εταιρίες προσλαμβάνουν marketiστες αντί τεχνικούς..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ giorgosv αρχικά σε ευχαριστώ πολυ για την διόρθωση στο << γεωδαιτικός >> . Απ' ότι δείχνεις όμως με την απάντηση που μου έδωσες δεν κατάλαβες κουβέντα απ' ότι έγραψα . Μα φυσικά και το όργανο μετράει slope distance , και αυτήν την μέθοδο ακολουθώ κάνοντας μετέπειτα την επίλυση στο VERM5 ( άρα άκυρο το dxf , αυτά σε άλλους να τα πεις ) , αλλα όταν έβλεπα και παρατηρούσα τα αρχεία μου οι μετρήσεις ηταν στρογγυλοποιημένες σε 2 δεκαδικά και για εμένα συγνώμη η μέθοδος μου και ο τρόπος μετρήσεως στο πεδίο αυτό το θεωρεί αδιανόητο ( άρα καταλαβαίνεις οτι δεν είμαι μπακάλης στην δουλειά μου ) αυτή ήταν η ένσταση μου ! Καλό ειναι να μην κοιτάς τον τίτλο κάτω απο το profil μου και να γράφεις με σκοπό την απαξίωση μου , σε λίγα χρόνια θα έχω και την αποδοχή σου αφού έχω ήδη τελιώσει την σχολή σου . Μην μου απαντήσεις , μάλλον θα γράψεις << .... Τα λέμε τότε λοιπόν ....>> . Στο λέω λοιπόν εγω , << τα λέμε με χαρά και με την αποδοχή σου τότε λοιπόν >> !

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μην είσαι τόσο απότομος, δε τα χρειαζόμαστε αυτά τέτοιες εποχές...Κι ο γιώργος ήταν κι αυτός κάπως, αλλά ας πάει στα κομμάτια. Προφανώς δε κατάλαβε το περί 2 δεκαδικών που ήταν το πρόβλημα σου και οχι η κεκλιμένη.

 

Αν αρπαζόμαστε στα φόρουμ έτσι, φαντάσου τι γίνεται κι εξω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας! Εν τελει κατεληξα σε Promark και Νικον nivo c series sta 12 xil.. Πιστευω πως ειναι αξιολογα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας! Εν τελει κατεληξα σε Promark και Νικον nivo c series sta 12 xil.. Πιστευω πως ειναι αξιολογα!

Καλές δουλειές και καλή ευκολία συνάδελφε.

 

Υπομονή, διότι το επάγγελμα του τοπογράφου, αποδίδει μετά απο μερικά χρόνια που θα δημιουργήσεις το αρχείο σου.

 

Και φυσικά περιμένουμε εντυπώσεις απ'τα όργανα.

 

Υ.Γ. αν δεν κωλύεσαι, θα ήθελα να μας γράψεις τα μοντέλα επακριβώς όπως και το κόστους τους επίσης. Το nikon που πήρες είναι με τα win ή το dosικό περιβάλλον; (σκυλιά μαύρα τα νικον γενικότερα...).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.