Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεπτομερής σχεδίαση αρχιτεκτονικών για οικοδομική άδεια


erling

Recommended Posts

Συν. κατέθεσα μία οικοδομική άδεια και έχω κάνει την σχεδίαση με αρκετή λεπτομέρεια λόγω του ότι ο πελάτης ήταν πολύ απαιτητικός.

Εχω σχεδιάσει την μόνωση των στύλων και τα επιχρίσματα, όπως και διάφορες άλλες λεπτομέρειες όπου απαιτούνταν (γυψοσανίδες, σώματα καλοριφέρ, τύποι δαπέδων κλπ)

Στην πολεοδομία λοιπόν μου λένε να μην φαίνεται η μόνωση των στύλων και τα επιχρίσματα.

Εγώ έχω μετρήσει στην δόμηση την τελικά επιχρισμένη επιφάνεια.

Μπορεί η πολεοδομία να μην δεχθεί το σχέδιο μου?

Αντίκειται στην νομοθεσία?

 

Ευχαριστώ.

 

υ.γ. ξέρω ότι η εύκολη λύση είναι να κάνω αυτό που θέλουν αλλά δεν θέλω ρε παιδί μου να τους κάνω το χατίρι όπως επίσης δεν θέλει ούτε ο πελάτης μου.

post-437-131887210086_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω και θυμάμαι στα αρχιτεκτονικά πέρα από το WC/μπάνιο δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Επίσης αυτό με την επικάλυψη δεν έπρεπε να το δεχτείς από τον πελάτη και να του εξηγούσες οτι κάτι τέτοιο δεν γίνεται.

Δες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Pappos, το γνωρίζω ότι έχω μελετήσει και σχεδιάσει παραπάνω πράγματα από ότι απαιτεί η εγκύκλιος, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν είναι αποδεκτή?

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι το από πότε τα παραπάνω από τα απαιτούμενα είναι μη αποδεκτά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι προδιαγραφές των μελετών ορίζουν τις ελάχιστες απαιτήσεις, όχι τις μέγιστες. Αν εσύ καλύπτεις τις ελάχιστες απαιτήσεις των προδιαγραφών τότε είσαι ΟΚ κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν επιστρέψει σχέδια γιατί ήταν ...έγχρωμα, και κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τις προδιαγραφές.

Ερώτηση κρίσεως: όλοι σχεδιάζουμε χωρίς τα επιχρίσματα, εξωτ. μονώσεις στύλων-δοκών κλπ. Εχω έτσι π.χ. ένα πλάτος κτιρίου 10 μ.

Οταν σε μια πιθανή καταγγελία έρθουν για έλεγχο, και το κτίριο είναι πια πλάτους 10,10 -10,15 μ. λόγω των ανωτέρω που δεν σχεδίασα, θα έχω πρόβλημα ή όχι? Αυτό δεν μπορούν να το καταλάβουν?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ συγνώμη αλλά όταν ακούω τέτοια από υπαλλήλους της πολεοδομίας υποψιάζομαι άλλα πράγματα...... Αν με αντιλαμβάνεστε.....

Link to comment
Share on other sites

Οι προδιαγραφές των μελετών ορίζουν τις ελάχιστες απαιτήσεις, όχι τις μέγιστες. Αν εσύ καλύπτεις τις ελάχιστες απαιτήσεις των προδιαγραφών τότε είσαι ΟΚ κατά τη γνώμη μου.

 

+1000

 

Και τσαμπουκά.

 

Σήμερα πήγα να φάω ελεγκτή από τα νεύρα μου που ζήταγε σεντόνι ενώ είχα τα πάντα σε Α4.......και μάλιστα από το απέναντι φωτοτυπάδικο που τα έχει 2€ !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Άρχισα να φωνάζω "ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΑΥΡΟ ΤΖΙΡΟ ΡΕ ΤΟΥ ΜΑΚΑΚΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ? ΝΑ ΠΑΣ ΕΣΥ"

 

Και μετά όλα μέλι γάλα !!

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: όλοι σχεδιάζουμε χωρίς τα επιχρίσματα, εξωτ. μονώσεις στύλων-δοκών κλπ. Εχω έτσι π.χ. ένα πλάτος κτιρίου 10 μ.

Οταν σε μια πιθανή καταγγελία έρθουν για έλεγχο, και το κτίριο είναι πια πλάτους 10,10 -10,15 μ. λόγω των ανωτέρω που δεν σχεδίασα, θα έχω πρόβλημα ή όχι? Αυτό δεν μπορούν να το καταλάβουν?

φυσικά και θα έχεις

αν ήταν μόνο 10,06 ίσως όχι γιατί 3 πόντοι σοβάς είναι λογικό αλλά τα υπόλοιπα 10εκ τι είναι;;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά όταν βάζεις τη διάσταση θα πρέπει να περιλαμβάνεις και τον σοβά

γι' αυτό το λόγο θα έπρεπε να ακολουθεί και μελέτη εφαρμογής

οπότε σε αυτήν κάνεις κατασκευαστικά σχέδια οπού εντοπίζεις αυτές τις αποκλίσεις και φρονίζεις να τηρείς τις απαιτούμενες διαστάσεις

 

επιπλέον όταν σχεδιάζουμε πχ στην κλίμακα 1/50 κάνουμε ορισμένες απλουστεύσεις (χωρίς να είναι λάθος) πχ έναν δρομικο τοίχο τον σχεδιάζουμε 10 εκ. ενώ το τούβλο είναι 9 εκ και στη συνέχεια σοβατίζεται οπότε γίνεται 11-12 εκ

 

αλλά όταν παλέυουμε (κάποιοι από εμάς το κάνουν, όχι όλοι) να κατεβάσουμε την ελάχιστη νομιμη αμοιβή μας

για να μην δυσαρεστήσουμε τον πελάτη κάνοντας του οικονομία στη μελέτη

και όχι στα έπιπλα

αυτά που συζητάμε για μελέτη εφαρμογής είναι ψιλά γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.