Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακας κατανομής δαπανών


aithilenio

Recommended Posts

Κάποια στιγμή να μας λυπηθείτε με τα μεγάλα κείμενα, είπαμε να βοηθήσουμε κανέναν ιδιώτη, να βοηθήσουμε κανένα Συνάδερφο αλλά τα ματάκια μας τι φταίνε να διαβάζουν τεράστια?

φιλε μου αν δεν μπορεις να διαβαζεις μεγαλα κειμενα μην το κανεις ... ετσι και αλλιως αυτα ειναι απο το 2013 ... εγω απλως εθεσα ενα νεο ερωτημα τωρα που φυσικα δεν διαβασες ... αν θες ξαναρηξε μια ματια και αν εχεις αποψη ή ξερεις κατι παραπανω γραψτειν εδω αν θες πραγματη να βοηθησεις ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα καλά τι λες, αν κατάλαβα τι λες όμως 5 θέλουν να έχουν πετρέλαιο και 2 δεν θέλουν, το πάγιο βαρύνει όλους όμως ακόμα τα κλειστά διαμερίσματα πρέπει να πληρώνουν...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 5 οροφοδιαμερισματα με αυτονομια θερμανσης ... οι 3 θελουν να βαλουν πετρελαιο ... οι αλλοι δυο, δεν εχει σημασια με τι, αλλα θερμαινουν τα διαμερισμα τους με αλλο τροπο ... πρεπει να πληρωσουν παγιο .;;;

εγω πιστευω πως οχι,  γιατι τα διαμερισματα τους θερμαινονται και οτι κερδος εχουν αυτοι, εχουν και οι αλλοι, απο την δικη τους θερμανση αρα ποιος ο λογος να πληρωνουν παγιο ... δηλαδη οταν οι αλλοι 2 αναβαν τα κλιματιστικα για να ζεσταθουν και οι αλλοι δεν ειχαν λεφτα να βαλουν πετρελαιο τους ζητησαν λεφτα για το ρευμα ;;;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 5 οροφοδιαμερισματα με αυτονομια θερμανσης ... οι 3 θελουν να βαλουν πετρελαιο ... οι αλλοι δυο, δεν εχει σημασια με τι, αλλα θερμαινουν τα διαμερισμα τους με αλλο τροπο ... πρεπει να πληρωσουν παγιο .;;;

εγω πιστευω πως οχι,  γιατι τα διαμερισματα τους θερμαινονται και οτι κερδος εχουν αυτοι, εχουν και οι αλλοι, απο την δικη τους θερμανση αρα ποιος ο λογος να πληρωνουν παγιο ... δηλαδη οταν οι αλλοι 2 αναβαν τα κλιματιστικα για να ζεσταθουν και οι αλλοι δεν ειχαν λεφτα να βαλουν πετρελαιο τους ζητησαν λεφτα για το ρευμα ;;;

 

Με βάση την λογική έχεις  δίκιο συνάδελφε, αλλά νομοθετικά τα πράγματα είναι ίσως λίγο διαφορετικά.

 

Ο κανονισμός κατανομής δαπανών (ΦΕΚ 631/Δ/1985) παρ 3.3.1 γράφει:

 

3.3. Κατανομή δαπανών σε ειδικές περιπτώσεις

3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της

οικοδομής, η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου

και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας

ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

Οι συντελεστές εi των υπολοίπων ιδιοκτησιών θα αναμορφώνονται σε :

εi = εi . 1/1-Σεα

όπου α οι ιδιοκτησίες που θα αποσυνδεθούν μόνιμα και θερμαίνονται με ανεξάρτητη εγκατάσταση

θέρμανσης.

Τα ποσοστά κατανομής π των έκτακτων δαπανών και των δαπανών λειτουργίας στις ιδιοκτησίες i

που θα παραμείνουν σε σύνδεση με το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης υπολογίζονται πάντοτε με τις

σχέσεις των παραγράφων 3.1.1., 3.1.2. και 3.2. αλλά με τους αναμορφωμένους συντελεστές εi στη

θέση των εi.

Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο της

κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που

διέρχονται από την ιδιοκτησία τους. Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων καθώς και οι

έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.

Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή

περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν

πριν από την αποσύνδεση.

 

και βάσει του μεταγενέστερου νόμου 3175/2003 γίνεται:

 

Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι

διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από

το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του

Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων

- ΠΡΟΣΘ. ΕΔΑΦΙΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡ. 11 ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 30 ΤΟΥ Ν. 3175/03, ΦΕΚ-207 Α'

 

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω λοιπόν, αν οι εν λόγω συνιδιοκτήτες αποσυνδέθηκαν μόνιμα (όπως ορίζεται παραπάνω) από την κ. θέρμανση με την συγκατάθεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών π.χ. παρακτικό γενικής συνέλευσης που να αποφασίζει ομόφωνα την μόνιμη αποσύνδεση τους και τη χρήση ατομικής θέρμανσης για τις ιδιοκτησίες τους, τότε δεν επιβαρύνονται με δαπάνες λειτουργίας και έκτακτες δαπάνες κ. θέρμανσης. Δηλαδή δεν θα πρέπει να πληρώνουν πάγιο. Αν όμως το έκαναν αυτό από μόνοι τους χωρίς την συγκατάθεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών, τότε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα και κάποιος από αυτούς να απαιτήσει να πληρώνεται το πάγιο και τρέχα γύρευε.

 

Στην περίπτωση (και μόνο) της χρήσης φ. αερίου για την ατομική θέρμανση, τότε το ποσοστό συμφωνίας των συνιδιοκτητών θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το 50%+1 των ψήφων και επίσης δεν χρειάζεται να προβλέπεται δυνατότητα μόνιμης αποσύνδεσης στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Edited by akaliak
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να θεσω ενα προβληματισμο ...

σε πολυκατοικια με οροφοδιαμερισματα και μονοσωληνιο συστημα με αυτονομια εχει 5 διαμερισματα .. οι 3 θελουν να βαλουν πετρελαιο ο ενας εχει λεβητα ξυλου και δεν ενδιαφερεται και ο αλλος κλιματιστικα ... αυτοι που θελουν να βαλουν πετρελαιο επιμενουν να πληρωσουν και το παγαιο και οι αλλοι ... το εβγαλαν μονοι τους 20% δια του 5 ο καθενας .... εγω πιστευω οτι αφου τα αλλα δυο διαμερισματα θερμενονται με αλλο τροπο δεν χρειαζεται να πληρωσουν τιποτα γιατι δεν εχουμε κανενα κερδος για κανεναν και καμια απωλεια για κανεναν αφου και τα 5 διαμερισματα θερμαινονται .... τι λετε..;

 

Επίσης, τι σημαίνει ότι το πάγιο το έβγαλαν μόνοι τους; Δεν υπάρχεί πίνακας κατανομής δαπανών που να δίνει του συντελεστές εi και fi για κάθε ιδιοκτησία;  Από ότι κατάλαβα η πολυκατοικία πρέπει να είναι μετά το 1985, αφού υπάρχουν αυτονομίες και μονοσωλήνιο, άρα και μελέτη κατανομής δαπανών. Το  πάγιο καθορίζεται από το γινόμενο εi x fi για κάθε διαμέρισμα και το συνολικό πάγιο από το άθροισμα Σ εi x fi.

 

Στην περίπτωση μόνιμης αποσύνδεσης κάποιων ιδιοκτησίων, οι υπόλοιποι συντελεστές εi τροποποιούνται, όπως έγραψα στο προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

είναι μια πεπατημένη, σε πολυκατοικία που μένω εγώ έχω ακούσει ότι τα κλειστά πληρώνουν και από μια άλλη που ξέρω, τα κλειστά πάντα πληρώνουν. Είναι μια πεπατημένη τακτική ότι, εγώ με το φτωχό μου μυαλό καταλαβαίνω ότι μελετήθηκε σύστημα να ζεσταίνουν 5 διαμερίσματα με πετρέλαιο.

Αν πει κάποιος, κάποιος, ότι εγώ δεν θέλω, οι άλλοι λένε ότι θέλουνε. Λογικά όσοι καίνε πρέπει να πληρώνουν, όμως το σύστημα σχεδιάστηκε κοινόχρηστο, θα ήθελα όσοι δεν χρησιμοποιούνε, αδυνατούνε σήμερα να μην πληρώνουν, όμως η γνωστή τακτική, λέει πλήρωνε. Θα ήθελα να μελετήσει κάποιος το καθεστώς. Και να πει αν με νόμο θα έπρεπε να πληρώνουν. Διαφορετικά το δίκαιο είναι όποιος καίει να πληρώνει.

Και τι κάνουνόμως αν κάποιοι δεν θέλουν να θερμανθούν, θα πρέπει να υπάρξει αυτόνομο σύστημα με θερμιδομετρητές, που να υπολογίζει τι καίει ο καθένας και να τον χρεώνει.

Με θερμιδομετρητές, οχι με ωρομετρητές, γιατί, μετράμε πόσες θερμίδες καίει το κάθε διαμέρισμα. Θα έπρεπε δηλαδή να υπάρχει ένα σύστημα που ένα διαμέρισμα με 5 σώματα 1 μέτρο το καθένα, να υπολογίζει τι καίει. Και να υπολογίζει την διαφορά με ένα σύστημα με 3 σώματα με μήκος 1 μέτρο το καθένα.

Αυτό βέβαια θέλει βαλβίδα σε κάθε σώμα, ώστε αν κάποιος κλείσει κάποιο να μην υπολογίζεται οι θερμίδες αυτού.

Η δικαιοσύνη και το σωστό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΔ για τη κατανομή δαπανών λύνονται όλες οι ερωτήσεις σου. Γενικά ο νομοθέτης ορίζει όπως λες ότι η θέρμανση όταν είναι κοινόχρηστη αφορά το σύνολο των ιδιοκτησιών. Πρακτικά είναι δύσκολο να συνεννοηθουν ιδιοκτήτες. Αλλά πρέπει να υπάρχει απόφαση για την αποκοπή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εσείς γράφετε κάποιο διευκρινιστικό σχόλιο για τα χιλιοστά της στήλης θέρμανσης ως παρατήρηση στον πίνακα;

Το παρακάτω, για παράδειγμα, βγάζει νόημα; Πρόκειται για σύγχρονη πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα αερίου:

 

"Η αναγραφόμενη αναλογία δαπάνης θέρμανσης αφορά τη συμμετοχή στα έξοδα συντήρησης, αντικατάστασης κλπ του κεντρικού συστήματος θέρμανσης. Οι δαπάνες κατανάλωσης καυσίμου προκύπτουν από τον αντίστοιχο μετρητή κάθε θερμαινόμενης ιδιοκτησίας και σύμφωνα με την εγκεκριμένη μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης."

 

Το παραπάνω το γράφει ο υπάρχων πίνακας κατανομής χιλιοστών που βρήκα στην σύσταση. Τα χιλιοστά θέρμανσης που αναφέρει είναι τα ίδια σε όλους μιας και τα διαμερίσματα έχουν σχεδόν ίδιες επιφάνειες. Επειδή είναι να τροποποιηθεί η σύσταση, να αφήσω την παρατήρηση ως έχει;

 

ΥΓ: Υπάρχει μελέτη κατανομής δαπανών στο φάκελο της άδειας αλλά λόγω τροποποιήσεων στις επιφάνειες και κατ' επέκταση τους όγκους θα χρειαστεί κάποια στιγμή νέα και γι'αυτό δεν θέλω να βάλω συντελεστές για τη θέρμανση από αυτήν. Προς το παρόν βολεύονται με την υπάρχουσα μελέτη μιας και οι αλλαγές είναι σχετικά παρεμφερείς σε όλους.

Σκέφτομαι να διατηρήσω την παρατήρηση του παλιού συναδέλφου και είτε να το πάω με τους όγκους και να δώσω συντελεστές βαρύτητας σε πρώτο πάνω από πυλωτή και τελευταίο όροφο ή να καταργήσω τελείως τη στήλη χιλιοστών θέρμανσης και να γίνει μνεία στον κανονισμό ότι τυχόν επισκευές κλπ θα χρεώνονται με τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφοροποιήσεις μεταξύ των διαμερισμάτων, άφησε τα ποσοστά και την παρατήρηση ως έχουν. 

Η οποιαδήποτε αλλαγή μπορεί να δημιουργήσει προστριβές μεταξύ τους

Το σωστό βέβαια είναι, να υπήρχε διαφορετική κατανομή εξ αρχής (με αύξηση των ποσοστών καθ ύψος), αλλά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ευτυχώς δεν υπάρχει θέμα προστριβών, οπότε κάνουμε ό,τι θέλουμε! Τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας αυξάνουν καθ' ύψος (λίγο πάνω από 5% επομένως κατ' αξία επί των ολικών όγκων το πάει), όπως και αυτά του ανελκυστήρα (αναλογικά με το μήκος της διαδρομής). Τα χιλιοστά της θέρμανσης είναι 125% στο καθένα από 8 διαμερίσματα, γι' αυτό έλεγα μήπως τα αλλάξω λίγο. Με βάση την παρατήρηση, μόνο αν κάνουν ποτέ καμιά επισκευή στο λέβητα-καυστήρα ή τις σωληνώσεις θα κατανεμηθούν τα έξοδα κατ' αυτό τον τρόπο. Γι' αυτό λέω μήπως δε είναι σωστό αυτό και θα έπρεπε να πάνε με τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας όπως οι γενικές δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.