Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aναδρομικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ – Τι ισχύει


rse

Recommended Posts

Μετά θα αθροίζουν και το πρώτο το 2013 και τα προηγούμενα χρωστούμενα, και θα τρέχει το δεύτερο του 2013 το οποίο θα πρέπει να εξοφληθεί μέχρι οκτώβριο, και πάει λέγοντας. Χρειάζεται επειγόντως κούρεμα αλλά PSI στις εισφορές ή να πάμε εμείς να κουρευτούμε. Δεν υπάρχει σωτηρία συνάδελφοι. Α ξέχασα θα υπάρχουν επενδύσεις από αύριο, θα ανοίξουν οι δουλειές, θα γίνουμε όλοι ενεργειακοί επιθεωρητές, θα αρχίσουν να νοικιάζονται ή να πωλούνται ότι είναι σε αναμονή από το 2009. Τέλος. Έχω σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρω γω τι να πώ....Μπας και κερδίσουμε χρόνο και αρχίσει να κεφαλοποιείται το χρέος με μία αρχική προκαταβολή και το υπόλοιπο όσο βγει σε δόσεις....Μήπως και οι φωστήρες εκεί στο ΤΣΜΕΔΕ δουν ότι δεν βγαίνει το πράγμα με τους υπάρχον διακανονισμούς και εφαρμόσουν κάποιον ευνοικότερο....Λέω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Ντρέπομαι να το αναφέρω αλλά αυτή την στιγμή δουλεύω ως ωρομίσθιος πληρώνοντας μόνος μου τις εισφορές σαν ελεύθρος επαγγελματίας γιατί πληρώνομαι με λιγότερα από το κατώτερο όριο που υπάρχει για τους μισθωτούς!Σε αυτή την περίπτωση τι αναδρομικά αντιστοιχούν; Δεν διατηρώ βιβλία και μπλοκάκι αλλά πληρώνω μόνος μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας...Ξέρει κάποιος το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω για όσους πηγαίνουν για διακανονισμό ότι την προηγούμενη δευτέρα, με παρέμβαση συναδέλφων στην διοικούσα του ΤΣΜΕΔΕ, δεσμεύτηκαν ότι μέχρι να έρθει ειδοποιητήριο που να περιέχει τις αναδρομικές εισφορές μπορούμε να κάνουμε διακανονισμό μόνο για τα ποσά που μας έχουν έρθει μέχρι στιγμής. Πρέπει όμως να το ζητήσουμε (απαιτήσουμε) εμείς από τους υπαλλήλους. Σε περίπτωση που κάποιος υπάλληλος δεν το δεχτεί μπορούμε να μην προχωρήσουμε σε διακανονισμό και να ζητήσουμε να πάει το θέμα στο ΔΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ την οικοδομή την έχουν πεθάνει ουσιαστικά,

ενώ το ταμείο μας το έχουν καταληστέψει,

επιμένουν να τους πληρώνουμε για παροχές που δεν έχουμε.

Κανείς από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και κανείς του Τ.Ε.Ε. δεν ενδιαφέρθηκε πραγματικά για τους συναδέλφους, όλοι κάποιον σκοπό εξυπηρετούν.

Αυτά από την εμπειρία μου ως Αρχιτέκτων (Ελεύθερος Επαγγελματίας) 21 χρόνια στην Ελλάδα και 6 στην Βαυαρία.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Ντρέπομαι να το αναφέρω αλλά αυτή την στιγμή δουλεύω ως ωρομίσθιος πληρώνοντας μόνος μου τις εισφορές σαν ελεύθρος επαγγελματίας γιατί πληρώνομαι με λιγότερα από το κατώτερο όριο που υπάρχει για τους μισθωτούς!Σε αυτή την περίπτωση τι αναδρομικά αντιστοιχούν; Δεν διατηρώ βιβλία και μπλοκάκι αλλά πληρώνω μόνος μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας...Ξέρει κάποιος το θέμα;

 

Δες http://www.michanikos.gr/topic/28172-%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-630e/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι...

Έχω απλήρωτο ΤΣΜΕΔΕ και όπως πάει η κατάσταση θα συνεχίσω να έχω... Οτί έχω χρειαστεί το έχω πληρώσει κανονικά από την τσέπη μου. Όταν με το καλο έρθει η ανάπτυξη και κάνω κάποιο διακανονισμό με το ΤΣΜΕΔΕ, δεν θα πρέπει να μου αφαιρέσουν τον κλάδο υγείας από τα χρόνια που δεν με κάλυπταν αφού δεν είχα πληρώσει και δεν είχα θεωρημένο βιβλιάριο?

Η ερώτηση είναι μάλλον ρητορική, αλλά έχω βαρεθεί να πληρώνω το κάθε γραμμάτιο που σκάει μύτη στο γραμματοκιβώτιο μου χωρίς να μου εξασφαλίζονται τα ανάλογα... Μάλλον τον καιρό που ήταν παχιές οι αγελάδες δεν μας πολυαπασχολουσαν κάποια πράγματα, κακώς, αλλά έτσι είναι. Τώρα όμως βλέπω όλα τα κακός κείμενα και θέλω τη γνώμη σας...

Κατ αρχας δεν εισαι ο μονος η μονη. Ειναι περιπου τα 2/3 των μηχανικων που βρισκονται σ αυτη την κατασταση. Η λογικη λεει οτι οι υπευθυνοι του ΤΣΜΕΔΕ θαπρεπε να λυνουν αυτοματα τετοιου ειδους προβληματα (μερος της δουλειας τους ειναι).

Εμενα προσωπικα μ ενοχλει το γεγονος οτι δεν μπορουμε να διακοψουμε την ασφαληση μας-ταυτοχρονα βεβαια με την δραστηριοτητα- για οσο διαστημα πιστευουμε οτι ειναι ανεφικτη η συνδρομη μας η εχουμε οτιδηποτε αλλο προβλημα.

Οταν οι πολιτικοι ειναι αυτοι που παντα εχουν το πανω χερι σε οποιοδηποτε κλαδο της οικονομιας, η χωρα δεν εχει ουτε μια ελπιδα στο εκατομυριο να εξυγιανθει.!!

Link to comment
Share on other sites

Μα το χειρότερο απ' όλα είναι ότι αυτό το καθεστώς είναι ΜΟΝΟ σε εμάς τους μηχανικούς (μάλλον, απ' όσο ξέρω!!!)

Δηλαδή... ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι ΜΟΝΟ σε εμάς τους μηχανικούς .. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!! Σταματάμε όλοι να πληρώνουμε το ΤΣΜΕΔΕ,τον χρεωκοπημένο ΕΟΠΥΥ...δεν μας προσφέρει απολύτως τίποτε...ούτε μας εξασφαλίζει μελλοντική σύνταξη...στοπ έως εδώ....

Link to comment
Share on other sites

είναι ΜΟΝΟ σε εμάς τους μηχανικούς .. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ!!!! Σταματάμε όλοι να πληρώνουμε το ΤΣΜΕΔΕ,τον χρεωκοπημένο ΕΟΠΥΥ...δεν μας προσφέρει απολύτως τίποτε...ούτε μας εξασφαλίζει μελλοντική σύνταξη...στοπ έως εδώ....

 

Είμαστε ίσως ο πιο χτυπημένος από την κρίση κλάδος, και μας αυξάνουν και τις εισφορές εξωφρενικά σε σχέση με όλους τους άλλους κλάδους, και τα θέλουν και αναδρομικά κιόλας.

Είναι να τρελαίνεσαι!

Όταν οι δημοσιογράφοι π.χ. κατάφεραν να αφήσουν το δικό τους ταμείο ανέγγιχτο, να μην μπουν καν ΕΟΠΠΥ, και να μην υποστούν σχεδόν καθόλου αυξήσεις στις εισφορές, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Το να μην πληρώνει κανείς μηχανικός πλέον εισφορές (που δεν μπορεί να πληρώνει στο κάτω-κάτω), μπας και λογικευτούν κάποτε, είναι η μόνη λύση που μας απέμεινε σε αυτό τον απόλυτο παραλογισμό που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.