Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aναδρομικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ – Τι ισχύει


rse

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι είναι μνημονιακή υποχρέωση.Δε γλιτώνει κανείς!Αve τρόικα!Οι μελλοθάνατοι σε χαιρετούν!

 

Μιλάω χωρίς να ξέρω, αλλά το ποσό που πληρώνουμε δεν νομίζω να το καθορίζει η τρόικα, αλλά το ίδιο το ταμείο. Εάν το καθορίζει η τρόικα, τότε γιατί όλοι να μην πληρώνουμε τα ίδια? Και όταν λέω όλοι, εννοώ ΟΛΟΙ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά πήγα τη περασμένη εβδομάδα στο ΤΕΕ να πληρώσω το τελευταίο εξάμηνο που ήταν 1500€ λόγω πενταετίας...Και αντί για 1500€ έπρεπε να δώσω σχεδόν 3500€ !!!!!!!Λόγω των αναδρομικών!!!!!!Γιατί λέει έπρεπε να εφαρμοστεί από πέρσι και επειδή είχαν απόφαση να μη το βάλουν για να πάρουμε ''ανάσα'' το έβαλαν φέτος!!!!!!!!Αναδρομικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ για να πάρουμε ανάσα το 2011 είπαν να το βάλουν φέτος που είναι πιο ...ανθηρά τα πράγματα ε?? σωστά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα τη περασμένη εβδομάδα στο ΤΕΕ να πληρώσω το τελευταίο εξάμηνο που ήταν 1500€ λόγω πενταετίας...Και αντί για 1500€ έπρεπε να δώσω σχεδόν 3500€ !!!!!!!Λόγω των αναδρομικών!!!!!!Γιατί λέει έπρεπε να εφαρμοστεί από πέρσι και επειδή είχαν απόφαση να μη το βάλουν για να πάρουμε ''ανάσα'' το έβαλαν φέτος!!!!!!!!Αναδρομικά!!!!!

ΤΣΜΕΔΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ποίο εξάμηνο πήγες και πλήρωσες ? Τα αναδρομικά ήταν μέσα στο ειδοποιητήριο ή στα ζήτησαν οι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ επειδή πήγες εκεί ?

Στην ειδοποίηση του Β' εξαμήνου 2012 δεν είχε αναδρομικά και η ειδοποίηση του Α' εξαμήνου 2013 κάθε χρόνο έρχεται Φεβρουάριο - Μάρτιο αν θυμάμαι καλά. Σε διαφορετικούς χρόνους έρχεται στον καθένα μας ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...

Έχω απλήρωτο ΤΣΜΕΔΕ και όπως πάει η κατάσταση θα συνεχίσω να έχω... Οτί έχω χρειαστεί το έχω πληρώσει κανονικά από την τσέπη μου. Όταν με το καλο έρθει η ανάπτυξη και κάνω κάποιο διακανονισμό με το ΤΣΜΕΔΕ, δεν θα πρέπει να μου αφαιρέσουν τον κλάδο υγείας από τα χρόνια που δεν με κάλυπταν αφού δεν είχα πληρώσει και δεν είχα θεωρημένο βιβλιάριο?

Η ερώτηση είναι μάλλον ρητορική, αλλά έχω βαρεθεί να πληρώνω το κάθε γραμμάτιο που σκάει μύτη στο γραμματοκιβώτιο μου χωρίς να μου εξασφαλίζονται τα ανάλογα... Μάλλον τον καιρό που ήταν παχιές οι αγελάδες δεν μας πολυαπασχολουσαν κάποια πράγματα, κακώς, αλλά έτσι είναι. Τώρα όμως βλέπω όλα τα κακός κείμενα και θέλω τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ θα ήταν η επιλογή ιατρικής περίθαλψης, ακόμη και στη βάση της, δηλαδή εάν κάποιος δεν επιθυμεί να έχει ιατρική κάλυψη, ας μην έχει. Τουλάχιστον όμως, θα έπρεπε να δέχονται οποιαδήποτε ιατρική κάλυψη, χωρίς να είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε κλάδο υγείας... ο οποίος δεν μας παρέχει τα απαιτούμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να σου αφαιρέσουν τα λεφτά για τον κλαδο υγείας και ας μην έχεις πάρει ούτε ασπιρίνη όλα αυτά τα χρόνια...Το "πακετάκι" είναι φίξ...

Τι θέμα είναι ότι και να το χρειαστείς, πληρώνεις περισσότερα από τον ΙΚΑτζή για τις ίδιες παροχές υγείας... Καλά, γενικότερα είσαι σε πολύ χειρότερη μοίρα....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.