Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΚΜ σε τριτογενή τομέα


manospan

Recommended Posts

Πάνο,

Το θέμα με τις ΚΚΜ που ζήτησα τη γνώμη σας ήταν ένα μέρος από την όλη πραγματικότητα που έχει ως εξής:

Μιλάμε για αναθεώρηση Μ.Ε.Α. λόγω αλλαγών στα αρχιτεκτονικά του κτηρίου αλλά και των Μηχανολογικών. Η αρχική μελέτη είχε υπόγειο λεβητοστάσιο με λέβητα πετρελαίου για θέρμανση και για Ζ.Ν.Χ. Το κατασκευασθέν κτήριο δεν έχει υπόγειο, ο λέβητας πετρελαίου δεν επιλέχθηκε και αντ’ αυτού χρησιμοποιήθηκαν διάφορες αντλίες θερμότητας (θα εξηγήσω παρακάτω). Στο ισόγειο  υπάρχει ένας Μ.Θ.Χ. 14,17 τ.μ. όπου τοποθετήθηκε ένας λέβητας φυσικού αερίου 24,8 ΚW για το Ζ.Ν.Χ. Το κλιμακοστάσιο στο ισόγειο και τον 1ο όροφο είναι Μ.Θ.Χ. Το κτήριο αποτελείται από ισόγειο και 1ο όροφο. Στον 1ο όροφο είναι τα Γραφεία και έχει και μία αίθουσα συνεδριάσεων 47 τ.μ. Το ισόγειο έχει ένα χώρο εστιατορίου 94,87 τ.μ. και ο υπόλοιπος είναι αποδυτήρια, ντουσιέρες, W.C. και διάδρομοι.

Στην στέγη υπάρχουν εγκατεστημένα τα εξής:

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΟΦΟ:

A) Για τον κλιματισμό

 

Α1)  Ένα σύστημα VRV 61,5/69KW, το οποίο μέσω 10 κασετών κλιματίζει τον εν μέρει τον όροφο (γραφεία) και τους Διαδρόμους και βοηθητικούς χώρους τους ισογείου.

Α2) Μία Α.Θ. 14/16KW, η οποία μέσω στομίων κλιματίζει την αίθουσα συνεδριάσεων.

Α3) Δύο όμοιες Α.Θ. 7,1/8 KW, που μέσω κασετών κλιματίζουν το computer room.

 

ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ

Β) Για τον κλιματισμό

Β1) Το ίδιο σύστημα που περιγράφεται στο (Α1) δίνει σε 2 κασέτες και 11 στόμια.

Β2) Δύο όμοιες Α.Θ. 10/11,2KW, που μέσω κασετών κλιματίζουν το χώρο του εστιατορίου.

 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΟΦΟ:

Γ) Για τον εξαερισμό

 

Γ1)  Μία ΚΚΜ1 η οποία προσάγει συνολικά 3305 m3/h και απάγει 2205 m3/h . Από τα 3305 τα 1550 αφορούν στον όροφο γραφεία και WC ορόφου. Αυτή η ΚΚΜ έχει και μονάδα προκλιματισμού 25/28KW.

Η ίδια ΚΚΜ1 απάγει από τον όροφο (γραφεία) (όχι από τα WC ορόφου) 1150 m3/h

 

Γ2) Μία ΚΚΜ2 η οποία προσάγει και απάγει 800 m3/h στην αίθουσα συνεδριάσεων(47m2).

.

Γ3) Ένα φυγοκεντρικό ανεμιστήρα 1100 m3/h ο οποίος απάγει 400m3/h από τα WC ορόφου(25,5m2).

 

ΓΙΑ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ

Δ) Για τον εξαερισμό

Δ1) Την ΚΚΜ1 η οποία προσάγει 1755m3/h στους Διαδρόμους κ.λ. βοηθ. Χώρους καθώς και στα WC ισογείου.

Η ίδια ΚΚΜ1 απάγει από το ισόγειο (όχι από τα WC ισογείου) 1055 m3/h

Δ2) Μία ΚΚΜ3 η οποία προσάγει και απάγει 1500 m3/h στην αίθουσα του εστιατορίου(94,67m2).

Δ3) Ο ίδιος φυγοκεντρικός ανεμιστήρας (Γ3) ο οποίος απάγει 700m3/h από τα WC ισογείου(38.37m2).

 

Ε) 8 τ.μ. ηλιακοί συλλέκτες

 

Με βάση τα παραπάνω έκανα το xml που επισυνάπτω, όπου φαίνονται οι επιλογές που έκανα.

Χώρισα το κτήριο σε 3 ζώνες με δύο Μ.Θ.Χ. και 4 διαχωριστικές επιφάνειες. (Η αρχική μελέτη είχε μία ζώνη: Γραφεία)

 

 

 

test.xml

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος για ένα ΠΕΑ ….

Έχω σε κατάστημα για ψύξη – θέρμανση τρείς ΚΚΜ = 12,5kw +12,5Kw +7.1Kw, και εσωτερικά μόνο στόμια. Τα υπόλοιπα στοιχεία μπορώ να τα βρω από το PDF του τύπου τον μονάδων.

1) πως συμπληρώνω τις καρτέλες ? 

2) μπορεί π.χ. η μια ΚΚΜ να είναι μόνο για θέρμανση?  

3) για τις βοηθητικές μονάδες δεν έχω στοιχεία … τι μπορώ να βάλω κατά προσέγγιση

4) Ο εξαερισμός είναι στην ψευδοροφή που δεν έχω πρόσβαση …. Αν βάλω θεωρητικό?

Δεν έχω κάνει ξανά κάτι παρόμοιο … ελπίζω να με βοηθήσετε για να ξέρω τι κάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το αμέσως προηγούμενο μήνυμα (του emnikol) με το συννημένο, δεν σε βοηθά;

 

Στην ύλη των σεμιναρίων στην ΔΚ-3 σελίδα 28, λέει πως <<σε περίπτωση που δεν υπάρχουν διαθέσιμα τα απαραίτητα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να προσδιοριστούν τα δεδομένα για τον υπολογισμό της ενεργειακής απόδοσης του κτηρίου, ο επιθεωρητής θα θεωρήσει ότι το κτήριο διαθέτει ένα θεωρητικό σύστημα αερισμού, το οποίο δεν θα διαθέτει σύστημα ανάκτησης θερμότητας (εναλλάκτη) και η παροχή αέρα στο κτήριο θα είναι ίση με τον απαιτούμενο νωπό αέρα (m3/h/m2) όπως αυτός ορίζεται στον πίνακα 2.3. (ενότητα 2.4.3.) στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1/2010>>.

Επίσης στο θεωρητικό σύστημα δεν τικάρεις τα κελιά "Τμ. Θέρμ." και "Τμ. Ψύξ.".

 

Ωστόσο πρέπει να δεις και αν οι ΚΚΜ παίρνουν και νωπό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που βρήκα είναι το παρακάτω pdf και πραγματικά κόλλησα τελείως ...

 

http://www.daikintech.co.uk/Data/Split-Sky-Air-Outdoor/REQ-B/2005/REQ-B7W1B/REQ-B7W1B_Databook.PDF

 

Το κατάστημα έχει μια Α.Θ REQ71B7W1B και δύο REQ125B7W1B…. Ούτε τι ισχύ θα βάλω σε θέρμανση και ψύξη ΔΕΝ έχω καταλάβει ούτε β.α δε βρίσκω ... :)

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν έχω κάνει ΠΕΑ σε τριτογενή κτίρια και τα έχω ξεχάσει. 

 

Όμως από αυτά που ξέρω :

 

1. Τα μηχανήματα αυτά δεν είναι ΚΚΜ αλλά αερόψυκτες Α.Θ. (μεγάλα σπλιτάκια :???: )

 

2. Βοηθητικά συστήματα δεν υπάρχουν

 

3. Μάλλον δεν κάνουν εξαερισμό αλλά μόνο ανακυκλοφορία.

 

4. Αποδόσεις των μηχανημάτων (με συμβολισμό TC), θα βρείς στο συνημμένο προσπέκτους ανάλογα το συνδυασμό μηχανημάτων (μέσα-έξω) που έχεις.

 

5. Στους ίδιους πίνακες θα βρείς το ΡΙ που είναι η προσδιδόμενη ισχύς στο μηχάνημα. Με διαίρεση TC/PI βρίσκεις το COP και EER.

 

Eλπίζω να βοήθησα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά σε αυτά που είπε ο antloukidis, οι τύποι των εσωτερικών μονάδων που μπορούν να συνεργαστούν οι εξωτερικές REQ-B7 είναι:

FCQ -> κασέτες ψευδοροφής (μόνο ανακυκλοφορία, σαν τις συνήθεις επίτοιχες α/θ)

FHQ -> οροφής (παρομοίως)

FΒQ -> καναλάτες (οπότε μπορούν να δεχθούν και νωπό)

FDEQ -> επίσης καναλάτες (παρομοίως).

 

Οπότε βλέπεις τι υπάρχουν εγκατεστημένα και πορεύεσαι ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Κατάλαβα πως βρίσκω τα COP και EER.

Εσωτερικές μονάδες δε ξέρω τι έχει γιατί είναι κάτω από την ψευδοροφή.

 

τοπική η κεντρικη Α.Θ βάζω?

 

δίκτυο διανομής έχω μόνο αεραγογούς? (όχι θερμού μέσου?)

 

στις τερματικές μονάδες πως βρήσκς β.α ? πότε Βάζω "Μόνο στόμια" με β.α =0 ?

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε κατάστημα του τριτογενούς τομέα για την ψύξη και την θέρμανση έχω 2 αερόψυκτες Α.Θ.Τις εισάγω στις καρτέλες θέρμανσης και ψύξης ως Α/Θ και από τα δεδομένα τους (ταμπελάκια) υπολογίζω ισχύ και βαθμούς COP και EER. Το δίκτυο διανομής είναι αεραγωγοί που αποδίδουν τον θερμό και τον ψυχρό αέρα στην αίθουσα απευθείας από στόμια στην οροφή.Με βάση τον πίνακα 4.11 σελ 105 υπολογίζω τις απώλειες του δ.δ.κατά τα γνωστά..Φλασιά:γιατί δεν είναι ενεργή η επιλογή "αεραγωγοί" στο λογισμικό του τεε κενακ???θέλω να πώ σε αυτή την γραμμή δεν θα έπρεπε να συμπληρώσω τα δεδομένα του δ.δ.μου?

Ως τερματικές μονάδες θα συμπληρώσω "στόμια θυρίδων" με β.α.=1(μηδενικές απώλειες),είναι αυτό σωστό?

Σε ότι αφορά τον αερισμό του καταστήματος τώρα, υπάρχει ξέχωρη μονάδα την οποία δεν μπόρεσα να δω (πατάρι που δεν είναι εύκολα προσβάσιμο.)Από τον ιδιοκτήτη που μου την περιέγραψε ως "το βερντιλατέρ" μαθαίνω ότι: δεν έχουμε ανακυκλοφορία αέρα (μόνο νωπό).Εικάζω λοιπόν ότι:

1. η κκμ δεν έχει θερμαντικό και ψυκτικό στοιχείο (άρα δεν τσεκάρω την θέρμανση και την ψύξη), αφού όπως μου είπε την χρησιμοποιεί μόνο για "αερισμό"...

2. R_h και R_c=0, αφού έχουμε μόνο νωπό αέρα μόνο.

3. Q_r_h και Q_r_c = 0 γιατί δεν έχει ανάκτηση θερμότητας και ψύξης.

4. παροχή αέρα F_h και F_c, βαζω την ελάχιστη από πίνακα 2.3 της ΤΟΤΕΕ,

5. Ύγρανση και φίλτρα δεν υπάρχουν.

Συγγνώμη αν τα λέω λίγο μπερδεμένα, αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Α). Παρόλο που στη βοήθεια του λογισμικού γράφει πως <<Τα δεδομένα για τους αεραγωγούς συμπληρώνονται ΜΟΝΟ σε περίπτωση που κυκλοφορεί αέρας (νωπός ή μη) ο οποίος είναι θερμαινόμενος ή ψυχόμενος, δηλαδή χρησιμοποιείται για την κάλυψη θερμικών ή/και ψυκτικών φορτίων>>, στην πράξη δεν καταχωρείς δεδομένα και σε αυτή την γραμμή (στο δίκτυο διανομής) αν δεν έχεις ΚΚΜ, όπου ΚΚΜ εννοείται μονάδα που κάνει πλήρη (ή έστω και μερική) διαχείριση του αέρα του χώρου, αλλά πάντως διαχειρίζεται οποιοσδήποτε και υποχρεωτικά και νωπό αέρα. Αν δεν, τότε το ξεχνάς και παρομοίως ξεχνάς και τα στόμια σαν τερματικές μονάδες.

 

Β). Δεν έχεις ΚΚΜ αλλά σκέτο αερισμό μόνο (περίεργο), κατά τα λεγόμενα του μαγαζάτορα. Ψάξτο μόνος σου γιατί θα χρειαστείς και στοιχεία για την παροχή και τον υπολογισμό της ειδικής ηλεκτρικής ισχύος.

Αν όντως είναι έτσι όπως στα είπε κι αυτός, τότε:

1), 2), 3), 5) όπως τα λες ενώ για το 4) και την E_vent έγραψα πριν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε ξανασυζητήσει και παλιότερα panos-vicious σε μία δική μου περίπτωση με αντλία θερμότητας και καναλάτο (σαν μεγάλο fan coil) με σύστημα αεραγωγών, αλλά χωρίς προσαγωγή νωπού και μόνο ανακυκλοφορία για θέρμανση και ψύξη και καταλήξαμε ότι αγνοούμε τους αεραγωγούς και θεωρούμε τερματική μονάδα το καναλάτο με β.α. π.χ. 0.93.

 

Στον αερισμό επειδή δεν υπήρχε βάλαμε θεωρητικό σύστημα με 100% νωπό. Στην περίπτωση του pirsogiannis θα βάλει αερισμό με 100% νωπό, χωρίς στοιχείο θέρμανσης-ψύξης, χωρίς ανακυκλοφορία και με παροχή την παροχή του μηχανήματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.