Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτσε βρε συ TomA, γιατί σε βλέπω και πετάγεσαι μόνο για εξετάσεις κάθε φορά και μάλιστα μιλάς και για βαρβάτες...Ωπα! Να σε ρωτήσω έχεις ασχοληθεί με τα ΠΕΑ ή έτσι απλά τα λες για να τα πεις... Δεν σε είδα να λες το ίδιο για τους ελεγκτές δόμησης, ούτε σε είδα να ζητάς το ίδιο για κάθε δραστηριότητα μηχανικού...

Δηλαδή μας λες να πιστοποιούμαστε για το κάθε τι μέσα από σεμινάρια, εξετάσεις για να αποδείξουμε τι? Οτι το δίπλωμα-πτυχίο ή η εργασιακή εμπειρία είναι άχρηστη? Στην τελική αν εσύ έχείς όρεξη και χρήμα να δίνεις σε σεμινάρια εδώ και εκεί, δεν σημαίνει ότι και ο άλλος τα έχει ή έτσι πρέπει να γίνει...

  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν παντως να μη διδονται σε δημοσια θεα links τετοιου ειδους...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την έκρυψα.

Αν και η επίσκεψη στη σελίδα μου έβγαλε κανά δυο απορίες.

Τι ακριβώς εννοεί ''φύλλο ελέγχου'' και ''μελέτη θερμομόνωσης'' <<προαιρετικά>>;

Ισως ένα τηλέφωνο αύριο στην ΕΥΕΠΕΝ μας λύσει τις απορίες.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει συγκεκριμένες ιστοσελίδες <<με ονοματεπώνυμο>>, ας τις στείλει αν θέλει μέσω pm σε μένα.

Κάνω <<συλλογή>> :smile:

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα καλά πιστοποιητικά: **************

 

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σας έχω νέα, όχι καλά…

  • Το αυτοκίνητό μας δεν κάνει πια 15.000 €. Ίσα που πιάνει τις 5-6 χιλιάδες.
  • Το σπίτι μας έκανε κάποτε 200.000 €. Σήμερα δεν πουλιέται ούτε 120.000 €.
  • Ο μισθός σε μια μεγάλη τεχνική εταιρεία έπαψε να είναι 3-4 χιλιάδες Ευρώ. Αν προσλαμβάνει πια κάποιος μηχανικούς με 1.500 €, είναι ζήτημα.
  • Οι άδειες οικοδομής που κάποτε υπήρχαν και έκαναν 5.000 €, σήμερα χτυπιόνται και με 2-3 χιλιάδες.

 

Έτσι λοιπόν και το δύστυχο το ΠΕΑ, από τότε που σταμάτησε να είναι «προστατευόμενο είδος», έπαψε να κάνει 150 € + ΦΠΑ στην βασική του έκδοση. Κάνει 99 Ευρώ.

 

Γιατί πυροβολείτε λοιπόν το συνάδελφο; Έχετε στοιχεία ότι τα ΠΕΑ του είναι αναξιόπιστα, πλαστά ή μαϊμού; Αν ναι, τότε σαφώς και πρέπει να τον καταγγείλετε και εδώ και στην ΕΥΕΠΕΝ.

Αν όμως όχι, τότε σεβαστείτε το τεκμήριο της αθωότητας. Αν ο άνθρωπος κάνει τα ΠΕΑ του σωστά και έντιμα, με αυτοψία και αναλυτικούς υπολογισμούς, καλά κάνει και τα χρεώνει τόσο όσο αυτός κοστολογεί τον χρόνο του.

Και στο κάτω-κάτω, αν καταφέρνει και μαζεύει 15 εύκολα ΠΕΑ το μήνα (που είναι ένα εφικτό νούμερο για πλήρη απασχόληση και χωρίς θυσίες στην ποιότητα), μαγκιά του. Πόσοι μηχανικοί κάνουν σήμερα σταθερά 2.000 € τζίρο το μήνα;

 

Αρκεί, επαναλαμβάνω και τονίζω, να τα κάνει σωστά και έντιμα. Αλλιώς δεν είναι συνάδελφος αλλά « συνάδελφος», και τότε καλά κάνετε και τον πυροβολείτε (με αποδείξεις όμως …)!

 

 

Δεν τέλειωσα, μην βιάζεστε ( :smile: ).

 

Τα θέμα μας εδώ είναι η απαξίωση του ΠΕΑ, όπως πολύ εύστοχα το βάφτισε ο hkamp.

Απαξίωση, σύμφωνα με το Βικιλεξικό σημαίνει δύο πράγματα:

  1. η απώλεια ή η μείωση της αξίας, της τιμής ενός αγαθού
  2. η απώλεια της αξίας, του σεβασμού των άλλων ανθρώπων

 

Την πρώτη ερμηνεία την εξετάσαμε αρκετά καλά μέχρι στιγμής. Είπαμε για τα πλαστά και ψεύτικα ΠΕΑ των 50 €, αναλύσαμε την αγορά, διαπιστώσαμε που κινούνται οι τιμές κλπ. (καμιά καταγγελία προς ΕΥΕΠΕΝ δεν «βγάλαμε» ακόμα, αλλά ελπίζω σύντομα να φτάσουμε και σε αυτό).

 

Μήπως όμως το πρόβλημα των ΠΕΑ και η πηγή του κακού δεν είναι η πρώτη ερμηνεία της λέξης «απαξίωση», αλλά η δεύτερη;

 

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ τι «αξία» έχει το ΠΕΑ για τον πελάτη σας;

Τι «σεβασμό» του εμπνέει αυτό το πολύχρωμο Α4 που του κάτσανε στο σβέρκο μαζί με όλα τα άλλα χαράτσια;

 

Και μην αρχίσετε να μου λέτε για τη σημαντικότητα της ενεργειακής απόδοσης και για τον χρόνο και την προσπάθεια που κάνει ένας μηχανικός για να εκδώσει ένα σωστό ΠΕΑ. Εγώ σας ρωτάω το εξής απλό: ποια η Εμπορική Αξία των ΠΕΑ σήμερα – για τον Πελάτη, όχι για εμάς.

 

Ποιος φουκαράς ιδιοκτήτης, ενοικιαστής ή αγοραστής ενδιαφέρθηκε ποτέ πραγματικά για το τι κατηγορία βγήκε το σπίτι που μένει;

Ή, σας ζήτησε ποτέ κανείς να του εξηγήσετε τι είναι όλα αυτά τα παράξενα νουμεράκια και κουτάκια;

Δε νομίζω…

 

Και αν πάρετε πρωτοβουλία και το κάνετε από μόνοι σας, δε σας κοιτάνε λίγο … περίεργα (το γνωστό «τι μας λες τώρα ρε φίλε» look);

Εμένα μόνο μια κυρία μου έτυχε κάποτε, που αναρωτήθηκε – διαμαρτυρόμενη και ωρυόμενη – γιατί το διαμέρισμα της, καλής κατασκευής του 1993, βγήκε Γ ενώ το διπλανό της διαμέρισμα το είχε βγάλει παλαιότερα κάποιο άλλο «αστέρι», γκουρού των ΠΕΑ, Β+ (!).

 

Να εξαιρέσω βέβαια από τα παραπάνω «απαξιωτικά» σχόλια, τα ΠΕΑ που αφορούν την Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον. Είναι και τα μόνα ΠΕΑ που έχουν πραγματική και ουσιαστική αξία, και για μας αλλά και για τον πελάτη.

 

Μην ψάχνετε λοιπόν την Απαξίωση μόνο στα sites των συναδέλφων και στα Ευρώ. Σαφώς και έχουμε υποχρέωση και συμφέρον να κυνηγήσουμε τα ψευτο-ΠΕΑ (πλαστά, μαϊμού και copy-paste των 50 €), αλλά δυστυχώς η απαξίωση έχει να κάνει (και εκεί ίσως είναι οι ρίζες της) με το πώς αντιμετωπίζει ο πελάτης κι εμάς και τα ΠΕΑ μας…

 

Αυτά. Δυστυχώς πάνω σε αυτό δεν έχω κάτι ουσιαστικό να προτείνω.

Food for thought, που λένε και οι «ξένοι»…

 

Καλό βράδυ σε όλους.

 

Υ.Γ. : Διαφωνείστε όσο θέλετε με τα παραπάνω, ευγενικά. Μην «πυροβολείτε» μόνο, γιατί είμαι και νέος στα forum (δυστυχώς όχι τόσο και στην ηλικία) και τα παίρνω κατάκαρδα…

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

πανος ικαρος ιντζακι βαγκομ +1

 

toma εσυ δωσε και ecdl αμα θες......

 

αντε θα κανω κ την υπερβαση........... +1 ηκαμπ..... σε πιασε βηχας? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

vagom το αυτοκίνητο και το σπίτι σου ΔΕΝ μπορείς να τα πουλήσεις στην τιμή που λες. Το προϊόν έχει ρίξει την τιμή. Στα ΠΕΑ οι μηχανικοί έχουν ρίξει την τιμή. Υπάρχει διαφορά.

 

Σχετικά με site που λέγαμε, εγώ ήθελα να τονίσω, όχι την χαμηλή τιμή, αλλά το γεγονός ότι τις αυτοψίες δεν τις κάνει ο ενεργειακός επιθεωρητής.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε μια παρεα μεγαλομηχανικων

που το ξυγκι εχει φτασει στο ζβερκο τους 2 δαχτυλα παχος απο την μασα

και καθομαστε και μιλαμε ακομα

 

αντι να παμε να παιξουμε μπουνιες

 

το προιον, πεα και γνωστικο αντικειμενο μηχανικου, απαξιωθηκε επειδη χασαμε την συλλογικοτητα μας

καβατζωθηκαμε και περιμενουμε τις μεγαλοδουλειες που θα μας τα ακουμπησουν τρελλα κρυφα κρυφα

απο τον συναδελφο μας

 

παραδωσαμε στις πατσοκοιλιες το μελλον μας

 

αραχτε και το πασχα θα ανοιξουν τα παραθυρα τους να μυρισουμε αρνι ψητο

και μπορει να μας πεταξουν κανα κοκκαλο

 

να αραξουμε και ολα θα ερθουν .... φεεεεεεεεεττττααααααααα

 

να νοιαζομαστε μονο αμα ειναι μπλε κοκκινος πρασινος η φουξια ο απεναντι μας

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνησω με το συναδελφο vagom

Το σπιτι και το αμαξι δε μπορεις να τα πουλησεις τοσο γιατι οι καιροι εχουν ριξει τις τιμες...

Οποιος ομως νομιζει οτι τις τιμες των ΠΕΑ τις εχουν ριξει οι μηχανικοι μονο, νομιζω πως εθελοτυφλει...

Μια αλληλουχια κοινωνικων ζυμωσεων των καιρων (αυτων που εριξαν τις τιμες στα σπιτια και στα αυτοκινητα) εχουν προκαλεσει τη μειωση της τιμης απο τους Μηχανικους.

Γιατι δε νομιζω πως σε μια καλη εποχη που ο κοσμος ειχε να πληρωσει, θα πεφταν οι τιμες, ουτε θα ενδιαφεροταν τοσο η συντροπτικη πλειοψηφια των πελατων για το κοστος ανεξαρτητου προσφορας και ποιοτητας.

Ουτε και επισης αντιστοιχως θα υπηρχαν τοσοι συναδελφοι στα ορια της πεινας να αναγκαστουν να ριξουν τις τιμες σε αυτα τα επιπεδα.

 

Αποψη μου παντα, σεβαστη καθε διαφορετικη γνωμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.