Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Και εγώ αυτό πιστεύω τελικά αν και διαφωνούσα μέχρι πρότινος. Αν δεν υπήρχαν οι ελάχιστες αμοιβές θα είχε διαμορφωθεί εξ΄αρχής μια τιμή για τα ΠΕΑ από την ελεύθερη αγορά και όλοι πάνω κάτω θα συνδιαμόρφωναν το κοστολογιό τους σε αυτά τα επίπεδα. Αντί αυτού είχαμε αρκετά τσιμπιμένες τιμές και με το που καταργήθηκαν οι ελάχιστες έπεσαν πολύ και όσο περνάει ο καιρός πέφτουν όλο και περισσότερο στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις τιμες εφταιξε το ΤΕΕ-ΥΠΕΚΑ που αρχικα εκανε μονο 2000 επιθεωρητες.....με το ρουσφετι δεκαετιας....αν ηθελε(που για μενα δεν επρεπε καθολου) εμπειρους επρεπε να θεσει ορο 4 ετια-πενταετια απο την αρχη.........

αυτοι εβγαλαν καλα λεφτα ,πολλες φορες υπερβολικα για εξοικονομω,(περυσι  ακουγα με εκπληξη ,ποσα εξτρα επαιρναν για  την συμπληρωση παραρτηματος),απεκτησαν δικτυο ,και πιτσιρικαδες να τους βοηθαν......

μετα μπηκαμε περυσι 7000......ενω περιμενε καποιος οι νεοι να χαμηλωσουν τιμες , οι παλιοτεροι επειδη χαναν μεριδιο ξαφνικα ,αρχισαν οι ιδιοι τις μεγαλες εκπτωσεις αφου λογο δικτυου -ποσοτητας ειχαν κερδος παλι μεγαλο..........ειναι  αστειο αλλα τις εκπτωσεις τις κανουν οι παλιοι ακομα και τωρα...εγω αυτο βλεπω , αν εχετε διαφορετικη θεωρηση  ειμαι ανοιχτος στον διαλογο........

ενω και τα τηλεφωνα που διαλυσαν τελειως την υποθεση ΠΕΑ, τα κανουν γραμματεις τους συνηθως...

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, μόνο στο γεγονός της εμπειρίας... Καθόλου από την αρχή μιας και όλοι μπορούν ΜΕΑ... Τα 10 έτη μπορεί για κάποιον να είναι λίγα ή πολλά, τα 5 έτη μπορεί να είναι για κάποιον λίγα ή πολλά....Καθόλου και όλοι όσοι έχουν δικαίωμα για ΜΕΑ μέσα. (Είχα λογαριασμό από την αρχή των ΠΕΑ για να μην πει κάποιος ότι κάνω τον έξυπνο με τα 10 και έχω 3ψήφιο αριθμό ΠΕΑ)

Θυμάμαι επίσης όταν το ΤΕΕ είχε καθορίσει τις ελάχιστες-νόμιμες για ΠΕΑ (2ε/τμ, 150 κτλ) κανείς δεν είχε διαμαρτυρηθεί....Αρα να υποθέσω ότι συμφωνούσαμε, ή θέλαμε έναν μπούσουλα?

Εκπτώσεις έχω δει και από "νεότερους" δυστυχώς που χαίρονται όταν παίρνουν τις πρώτες τους δουλειές....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ με ενδιαφέρον την συζήτηση περί ΠΕΑ εδώ και αρκετό καιρό ως ένας από τους ενεργειακούς επιθεωρητές 2ης γενιάς. Θεωρώ ότι ο τίτλος δεν θα πρέπει να είναι απαξίωση του ΠΕΑ αλλά απαξίωση του μηχανικού. Πρέπει να αντιληφθούμε κάτι ότι ο μηχανικός της γειτονιάς με το γραφείο έχει πλέον πεθάνει. Είναι λάθος να συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με τους γιατρούς καθότι οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι ασυζητητί πιο σημαντικές. Οσον αφορά τους δικηγόρους, επειδή έχω αρκετούς γνωστούς και εκεί αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα με εμάς. Πολλές φορές μάλιστα αναγκάζονται να πληρώνουν προκαταβολικά έξοδα δικών και τα λοιπά με την ελπίδα ότι θα πάρουν τα χρήματα στο μέλλον από τους πελάτες τους.

Επανερχόμενος στο θέμα των μηχανικών θα πω κάτι που το έχω συζητήσει πολλάκις με καλούς φίλους και συναδέλφους. Ως μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες δεν έχουμε μέλλον. Εκεί που η γνώση μας, η εκπαίδευση μας και οι ικανότητες μας παίζουν σημαντικό ρόλο είναι σε μεγάλα έργα είτε με την μορφή της μελέτης είτε στο στάδιο της κατασκευής. Τώρα όσον αφορά τα ΠΕΑ...τι πραγματικά προσφέρει σε έναν ιδιοκτήτη ενός διαμερίσματος, ειδικά όταν είναι παλιό. Λες και δεν ξέρει ότι πρέπει να αλλάξει κουφώματα ή να τοποθετήσει πρόσθετη μόνωση για να μειώσει τις ενεργειακές του καταναλώσεις. Ενας συνάδελφος ανέφερε παραπάνω ότι το ΠΕΑ δεν είναι επέμβαση ανοιχτής καρδιάς αλλά αιματολογικές εξετάσεις. Εγώ θα συμφωνήσω σε αυτό, προσθέτοντας επιπλέον ότι οι αιματολογικές εξετάσεις έχουν 100% το στοιχείο των μετρήσεων. Εμείς βγάζουμε ΠΕΑ βασιζόμενοι σε παραδοχές, σε εκτιμήσεις, σε ΤΟΤΕΕ και σε σχετικές οδηγίες...Αν θέλαμε να έχουμε αντικειμενικότερη εκτίμηση θα έπρεπε το Πιστοποιητικό να βγαίνει βάσει μετρήσεων. Μετρήσεις καταναλώσεων, μετρήσεις απωλειών θερμότητας κ.λ.π. Εδώ έχει απαξιωθεί εκ νέου το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου που γίνεται με μετρήσεις και έχει άμεση σχέση με την επικινδυνότητα μιας εγκατάστασης δεν θα απαξιωθεί το ΠΕΑ..; Φυσικά αυτή είναι η δική μου άποψη ...

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο maestro...

Δυστυχώς συμφωνώ απόλυτα.

Όσοι είμαστε έξω από το «μαντρί» αργοπεθαίνουμε...

 

Κάποτε όλοι ήθελαν να γίνουν ελεύθεροι επαγγελματίες.

Γύρισε όμως ο τροχός…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα τι να κανουμε;;;

εταιριες που κανουν μεγαλα εργα ειναι λιγες και προτιμουν φθηνους με μπλοκακι.....

μικροτερες εταιρειες παλι μονο με μπλοκακι και μονο 600 ευρω δινουν....

οι αλλοι 100 000 τι να κανουμε;;;

 

να κλαιμε με δακρυ για να ξεσκασουμε;;;

να παμε στις συναυλιες συμπαραστασης της ΕΡΤ,;;

να παμε οπως αλλοι χιλιαδες στο εξωτερικο;;;

να ανοιξουμε γυραδικα;;

εγω προτιμω να προσπαθησουμε τουλαχιστον να επιβιωσουμε επαγγελματικα,εστω με μικρα και ΄΄ασημαντα΄΄ χαρτια οπως πυρασφαλειες ,πεα,μικρες αδειες ΚΤΛΠ....δεν περιμενω να γινω εκατομυριουχος απο το μηχανιλικι, να ειμαι αξιοπρεπης θελω...ουτε εχω ορεξη να ξενιτευτω για να βγαλω μερικα χιλιαρικα σε αραβικες χωρες......

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

......... Είναι λάθος να συγκρίνουμε τους εαυτούς μας με τους γιατρούς καθότι οι υπηρεσίες που προσφέρουν είναι ασυζητητί πιο σημαντικές.........

 

 

γενικα συμφωνω αν και δεν το διαβασα με πολυ προσοχη, λιγο βιαστηκα θα λεγα

με αυτο πιο πανω διαφωνω καθετα

 

πρεπει να φυγω ομως θα επανελθω λολ :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι πλέον δεν μπορεί να σταθεί ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός, κυρίως μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος. Οπότε μάγκες στείλτε βιογραφικά πάντού....Μα παντού λέμε, και ότι κάτσει.... Καλύτερα 600 παρά κουλούργια (0, zero). Δεν είναι και το πιο ευκολο, αλλά εκεί ποντάρω πριν πάω στο plan Β, αλλαγή πορείας....

Αμα είσαι πισσιρικάς σε παίρνει κάπως. Αμα περάσεις τα 35, αρχίζουν και ζορίζουν τα πράγματα. Οπότε δεν με πα'ίρνει πότε θα ανακάμψει ο ελ.επαγγελματίας μηχανικός...Θα έχω φτάσει 50 και θα ζω με ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να τα βγάλει πέρα ένας Ελ.Επ σήμερα και απορώ ποιός δεν θα κάνει διακοπή εργασιών πλέον με τον φόρο 20% χωρίς αφορολόγητο που θα επιβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.