Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Εμείς είμαστε έμποροι; (άσχετα αν η πολιτεία μας θεωρεί εμπόρους)

 

Το ΠΕΑ δεν είναι εγχείρηση ανοικτής καρδιάς. Είναι, αν θέλετε, μια τυπική αιματολογική εξέταση.

Όπως λοιπόν ο καταναλωτής θα ψάξει για ένα οικονομικό μικροβιολογικό εργαστήριο, έτσι θα ψάξει και για οικονομικό επιθεωρητή.

Άρα δυστυχώς το ΠΕΑ αντιμετωπίζεται σαν εμπορικό προϊόν, είτε το θέλουμε είτε όχι.

 

Τώρα, το γιατί ο μικροβιολόγος δεν κάνει copy-paste τα αποτελέσματα ενός μέσου 45χρονου σε άλλον 45χρονο πελάτη του (ελπίζω!), ενώ ο μηχανικός το κάνει ελαφρά τη καρδία, είναι ένα θέμα!

Edited by vagom
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως αυτό έχει ήδη απαντηθεί.

Διότι το χαρτί δεν το λαμβάνει κανένας υπόψη του ενώ τις αιματολογικές ναι και με βάση αυτές ο γιατρός θα δώσει την σωστή αγωγή....

Άσε που τις αιματολογικές τις διαβάζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής...

 

 

Όταν όμως, όπως έχω ξαναπεί εδώ και πολύ καιρό, το ΠΕΑ θα έχει αντικατοπτρισμό στον λογαριασμό του (ΚΑΤ Α τόσο ή kWh, ΚΑΤ Ζ 5xkWh) τότε και μόνο τότε θα έχει σημασία το ΠΕΑ για τον ασθενή....

Link to comment
Share on other sites

To ΠΕΑ είναι ένα από τα 2,3,10, 20, 30 κ.λπ. "προϊόντα" ή αλλιώς "υπηρεσίες", που προσφέρει ένας μηχανικός.

Δεν χρειάζεται απολύτως καμία "διαφοροποίηση" (όσον αφορά στην στρατηγική τοποθέτησης και ανάπτυξής του) από ότι, όλα τα υπόλοιπα προϊόντα - υπηρεσίες που προσφέρουν όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες (π.χ. γιατροί, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, κι ακόμα, κουρείς, φυσικοθεραπευτές, εκπαιδευτικοί, φροντιστές κ.λπ.).

Επίσης δεν χρειάζεται απολύτως καμία "διαφοροποίηση" από ότι, όλα τα υπόλοιπα προϊόντα - υπηρεσίες που προσφέρουν όλοι οι έμποροι!!!!!

ΝΑΙ, θα μπορούσε να μας χαρακτηρίσει κάποιος ακόμα και ...."εμπόρους"!!!!

"Εμπορευόμαστε" τις γνώσεις, τις εμπειρίες, τις τεχνικές, τις δεξιότητες, τις υπηρεσίες μας......

Άλλος ικανοποιητικά κι άλλος λιγότερο ικανοποιητικά....

Για τον ίδιον, για την "επιχείρηση - επάγγελμά" του, για το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, για τον συγκεκριμένο κλάδο δραστηριοποίησης, για το κράτος κ.λπ.

Από μόνο του έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του "γνωρίσματα" (από άποψη marketing), που το κάνουν να ξεχωρίζει από τα άλλα προϊόντα - υπηρεσίες!!! Ένα από αυτά είναι και η τιμή του!!! Δεν είναι όμως το μοναδικό!!!

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με όλα τα υπόλοιπα προϊόντα - υπηρεσίες!!!!

 

Αν ήμουν κουρέας και δεν γούσταρα το προϊόν που λέγεται "κούρεμα μικρών παιδιών" ΔΕΝ υπήρχε καμία περίπτωση να το βάλω στο "μαγαζί μου". Βεβαίως και θα έχανα τους αντίστοιχους υποψήφιους πελάτες μου. Εν γνώση μου όμως θα αποφάσιζα ό,τι αυτό θέλω να κάνω για το μαγαζί μου!

 

Αν ήμουν περιπτεράς και δεν γούσταρα το προϊόν που λέγεται "φτηνά τσιγάρα" ΔΕΝ υπήρχε καμία περίπτωση να το βάλω στο "μαγαζί μου". Βεβαίως και θα έχανα τους αντίστοιχους υποψήφιους πελάτες μου. Εν γνώση μου όμως θα αποφάσιζα ό,τι αυτό θέλω να κάνω για το μαγαζί μου!

 

Αν ήμουν μηχανικός και δεν γούσταρα το προϊόν που λέγεται "ρυθμίσεις αυθαιρέτων 4014" ΔΕΝ υπήρχε καμία περίπτωση να το βάλω στο "μαγαζί μου". Βεβαίως και θα έχανα τους αντίστοιχους υποψήφιους πελάτες μου. Εν γνώση μου όμως θα αποφάσιζα ό,τι αυτό θέλω να κάνω για το μαγαζί μου!

 

Προσωπικώς, το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχω διαγνώσει και στο οποίο θεωρώ ότι, οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό η κατάντια του κλάδου μας εστιάζεται στο γεγονός ότι, οι μηχανικοί δεν φρόντισε ποτέ κανείς, ούτε οι ίδιοι, ούτε τα πολυτεχνεία μας, ούτε οι επαγγελματικοί μας σύλλογοι κ.λπ. να μάθουν και να εξοικειωθούν με το Marketing, με το Management, με το Project Management, με το Consumer Behavor και με το Public Relations.....

Αν αυτό είχε συμβεί, τότε ο κλάδος μας θα ήταν ....διαφορετικός!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Ιάσονα. Αλλά ρε παιδιά μην μπερδεύουμε τα ΠΕΑ με τις υπηρεσίες γιατρού γιατί θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει.

Βέβαια είναι και η γνώμη που έχει διαμόρφωσει η κοινωνία για τις υπηρεσίες μας και μαλλον το κλίμα είναι μη αναστρέψιμο πλέον. Οταν μου λέει ο άλλος δεν με ενδιαφέρει τι είναι το ΠΕΑ (πολλοί μου το έχουν πει) τι μπορώ να κάνω πλέον;

Από την άλλη και η δική μας άμυνα θύμιζει ινδιανικο καταυλισμό, πέφτουμε με τη μία.. Είναι και η ανεργία, μάζευε και ας είναι ρόγες.. Άστα να πάνε

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες γιατρού παθολόγου:

1....

2.....

3.....

4. Πιστοποιητικό ότι, ένα παιδί είναι ΟΚ για να συμμετάσχει π.χ. στο άθλημα του ποδοσφαίρου (ισχύει για 2 έτη και μετά επαναλαμβάνεται) κόστος 50 ευρώ!!!!!!

5.....

6....

7.....

κ.λπ.

 

Παιδίατρου:

1. Eπίσκεψη - γενική εξέταση ενός μικρού παιδιού (....άπειρα από 1 έως 12 ετών) κόστος 70 ευρώ!!!!

2. Να κάνει ένα εμβόλιο σε ένα πιτσιρίκι 70 ευρώ!!!!

3.....

4.....

5....

κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα... Τότε ΠΕΑ με 50€ είναι καλα; Γιατί δεν νομίζω είναι πιο χρήσιμο από την υγεία ενός παιδιού έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

To ΠΕΑ είναι ένα από τα 2,3,10, 20, 30 κ.λπ. "προϊόντα" ή αλλιώς "υπηρεσίες", που προσφέρει ένας μηχανικός.

Δεν χρειάζεται απολύτως καμία "διαφοροποίηση" (όσον αφορά στην στρατηγική τοποθέτησης και ανάπτυξής του) από ότι, όλα τα υπόλοιπα προϊόντα - υπηρεσίες που προσφέρουν όλοι οι υπόλοιποι επαγγελματίες (π.χ. γιατροί, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, κι ακόμα, κουρείς, φυσικοθεραπευτές, εκπαιδευτικοί, φροντιστές κ.λπ.).

Επίσης δεν χρειάζεται απολύτως καμία "διαφοροποίηση" από ότι, όλα τα υπόλοιπα προϊόντα - υπηρεσίες που προσφέρουν όλοι οι έμποροι!!!!!

 

Κοστολογείς το προϊόν και .....τέλος!!!! Το πουλάς όσο καλύτερα μπορείς!!!!

Και παίρνεις ως βάση κοστολόγησης (αφού δεν έχεις άλλο κριτήριο) τη νόμιμη αμοιβή!!!!

 

 

Αν έχεις κάνει τη μαλ@κία κι έχεις κοστολογήσει φτηνά το προϊόν - υπηρεσία σου το ....γεύεσαι!!!!

Ή το βγάζεις από το μαγαζί σου!!!!

Ή είσαι ο ...παπάρας της ιστορίας, σαν κι εκείνον που θα πούλαγε γάλα 0,30 ευρώ το κιλό, όταν όλοι πουλάνε 1,40 το κιλό κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Για τον κόσμο το ΠΕΑ είναι ένα χαρτί για την εφορία ενώ το εμβόλιο αναγκαίο για την υγεία του παιδιού τους. Άρα.. 50-70 ευρώ είναι καλά; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός πιάνο αι από το παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Ξεφύγαμε λίγο νομίζω.

(φταίω κι εγώ με τους Σούπερμαν και τους μικροβιολόγους…)

 

Ηλία, τη κουδούνα !

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Για τις τιμές του ΠΕΑ, προσωπικά πιστεύω ότι τη μ@μ@κία την ξεκίνησε το ΤΕΕ με τα 150€ ή 2€/τ.μ.

 

Αν το ΤΕΕ δεν είχε βάλει ελάχιστη αμοιβή έχω την πεποίθεση ότι οι τιμές θα είχαν κρατηθεί πιο ψηλά.

 

Από συνήθεια όλοι άρχισαν να δίνουν εκπτώσεις επί της ελάχιστης.

 

Δεν μπορεί να παίρνεις για μια Βεβαίωση Μηχανικού 150-200 € και για ένα ΠΕΑ 80-100€

 

Ευτυχώς το ΤΕΕ δεν έβαλε το χεράκι του στις βεβαιώσεις και κατά τη γνώμη κρατιούνται σε πολύ καλό επίπεδο.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.