Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Αν υπάρχει μηχανικός που μπορεί να κάνει 5 σωστά ΠΕΑ την ημέρα, καλό θα ήταν να επικοινωνήσει με Hollywood. Ψάχνουν για νέο Σούπερμαν…

Στα 4 εχω τερματισει....

Διεκδικω ρολο η μπα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα 4 εχω τερματισει....

Διεκδικω ρολο η μπα?

 

Φίλε Inzaghi, τέσσερα ΠΕΑ σε μια μέρα, με αυτοψίες, πήγαινε-έλα, καταχώρηση σε myTEE και buildingcert, συμπλήρωμα και σκανάρισμα ιδιωτικών συμφωνητικών, κοπή ΑΠΥ, εκτύπωση, αρχειοθέτηση, παράδοση στον πελάτη και, πάνω απ’ όλα με σωστούς, πραγματικούς υπολογισμούς…

 

Τι Σούπερμαν αγόρι μου, ο Θεός ο ίδιος είσαι!

Τον έχεις το ρόλο.

 

Αν δε σε πάρουν, ρώτα και για το remake του «ο Χριστός ξανασταυρώνεται».

Εκεί θέλουν έλληνα μηχανικό οπωσδήποτε.

:smile:

Link to comment
Share on other sites

 καταχώρηση σε myTEE και buildingcert, συμπλήρωμα και σκανάρισμα ιδιωτικών συμφωνητικών, κοπή ΑΠΥ, εκτύπωση, αρχειοθέτηση, παράδοση στον πελάτη και, πάνω απ’ όλα με σωστούς, πραγματικούς υπολογισμούς…

 

Ε, καλά δεν θέλει και τρελλή ώρα να εκτυπώσεις και να σκανάρεις. Αν οι αποστάσεις είναι κοντινές και κάτσεις όλη μέρα.......γίνεται. Θα σου γίνει το κεφάλι καζάνι αλλά γίνεται....Σωστά πάντα..... Εχω κάνει 3

Link to comment
Share on other sites

Για ΠΕΑ μιλάμε ή ....

Εγώ στα νιάτα μου 3 - 4 την ημέρα!

 

Υ.Γ. Πούναι τα χρόνια, ωραία χρόνια ........

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εεε, παιδιά! Αν κάνετε 3-4 τίμια ΠΕΑ την ημέρα, τότε για ποιά «απαξίωση» μιλάμε;

3x60=180 Ευρώ minimum μεροκάματο.

Και γκρινιάζουμε κιόλας; Θα μας πάρουν με τα γιαούρτια!

 

Δηλαδή τι θέλετε; 3x150=450 € / ημέρα  για να είστε ευχαριστημένοι;

 

Πέρα από τη πλάκα πάντως, εγώ πάνω από 1.5 ΠΕΑ την ημέρα, χωρίς «απλοποιητικές μεθόδους», δεν προλαβαίνω. Και εξηγούμαι:

 

Πήγαινε – Αυτοψία – Έλα = 2 Ώρες

Επεξεργασία φωτογραφίας, τοπογραφικού και καταχώρηση στοιχείων σε ΤΕΕ και buildingcert = 1/2 Ώρα

Υπολογισμοί και ολοκλήρωση xml = 3 Ώρες

Σενάρια, έλεγχος και «χτένισμα» = 1/2 Ώρα

Ανέβασμα xml, εκτύπωση, ΑΠΥ, ιδιωτικό συμφωνητικό ΤΕΕ κλπ = 1/2 Ώρα

Αρχειοθέτηση και παράδοση στον πελάτη (να έρθει, όχι να πάω) = 1/2 Ώρα

 

Σύνολο = 7 Ώρες non-stop για ένα εύκολο ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πήγαινε – Αυτοψία – Έλα = 2 Ώρες

Νομίζω είσαι πολύ γρήγορος!

Εγώ για να μετρήσω ανοίγματα, τέντες, προβόλους, τριβόλους κλπ δεν μου φτάνουν οι δύο ώρες. (Εκτός αν έχουμε δύο παράθυρα) 

 

Link to comment
Share on other sites

Εεε, είμαι κι εγώ λίγο Σούπερμαν!

Αστειεύομαι. Οι 1-2 ώρες αυτοψίας είναι για πολύ εύκολο ΠΕΑ με πλήρες σετ σχεδίων από τον πελάτη, όπου απλώς επαληθεύεις…

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αν έγινε έγινε 3-4 φορες σε 1 χρονο

Απλά ξυπνάς 8..... κοιμάσαι 8.... Απλά τα πράγματα.

 

Α ... και στομάχι κουδούνι.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα ποτε ζητηση για 3,4 την ημερα ουτε θα μπορουσα να τα κανω την ιδια μερα ,...... μονο με 4 αυτοψιες , σου εφυγε η μερα  ........επισης εχοντας εμπειρια πλεον ,βλεπω ΠΕΑ που νομιζα ευκολα να με παιδευουν και το αντιθετο...

θεωρω αδυνατο πανω απο 2 να γινουν σωστα, με αυτοψια ,ελεγχο σχεδιων ,μετρημα οπου χρειαζετε...κτλπ.....εκτος αν μιλαμε για ιδια πολυκατοικια και ιδια διαμερισματα Σε αλλους οροφους ,βεβαια...

απο την αλλη ακουω οτι υπαρχουν προγραμματα που βαζεις 5 πραγματα γενικα  ,δηλαδη ξοδευεις 15 λεπτα ,και σου βγαζουν ΠΕΑ....ετσι φανταζομαι κανεις και 5 και 10 ΚΑΙ 15...

 

σε περιπτωση που απαιτητε  συνολικα 1 εργατοωρα για ΠΕΑ τα 150 ειναι πολλα τα 50 ευρω καλα....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.