Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Μου θύμισες Πάνο ένα από τα πρώτα μου παρολίγο ΠΕΑ. Εγώ ενθουσιασμένος ενώ ο ιδιοκτήτης χαλαρός: <<Εκτός από κουφώματα πρέπει να βάλω και ηλιακό; Ευχαριστώ δε θέλω>>. Κι εγώ με τη δουλειά στο χέρι... (να πω στο χέρι για να μη πω πουθενά αλλού). Ακόμα ρίχνω καντήλια όταν το θυμάμαι σε όλες τις διαλέκτους (αραμαϊκά, σουαχίλι, σανσκριτικά...) για να μη με καταλαβαίνουν τα γυναικόπαιδα.

 

Από εκεί και πέρα είχα αρκετές περιπτώσεις περίπου σαν του Οττο. Θέλανε μόνο κουφώματα (και τίποτα άλλο) την εποχή που έπρεπε το κτίριο να αλλάξει κατηγορία (πριν το 30%) και φυσικά δεν τα αναλάμβανα.

Η περίπτωση του Οττο είναι το χρονικό μιας προαναγγελθείσας τυπικής τόγκας. Του βγάζεις και τα 2 ΠΕΑ με πίστη και μετά ακολουθεί ένα διάστημα <<ακόμα δεν τα πήρα, τώρα δεν έχω, περιμένω την τράπεζα, η κλήση σας προωθείται...>>

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρήστο, κάτσε για να καταλάβω:

Αν δηλαδή σου 'λεγε "OK έλα δες το, βάλε τα δεδομένα στο πρόγραμμα σου και μου λες" κι εντέλει μόνο με τον ηλιακό δεν έπιανε τις ελάχιστες ενεργειακές προϋποθέσεις για ένταξη, οπότε σου έλεγε "ξέρεις άστο", θα του έλεγες "δεν πειράζει, καλή καρδιά" κι θα έμενες απλήρωτος;

 

Πιστευω οτι με μια καλη προσεγγιση και καποια εμπειρια που

εχω με 15λ μπορω να δω αυτα που θελω, ηρεμα στο γραφειο απο το να πω ενα ΝΑΙ και να μη βγει μετα

 

δε θα βαλω στο συστημα καεκ - αδειες - φπα κλπ που για μενα ειναι το πιο βαρετο κομματι

 

και ναι θα εμενα απληρωτος για αυτα τα 15λ... θα τρεχα ενα μοντελλο αρκετα κοντ αστη πραγματικοτητα

και το θεωρω τιμιο και για αυτον και για μενα και μια αργοτερη καλη σχεση

 

αλλα να το κανω φουλ, να πληρωσω φπα κ τσμεδε εστω 5ε και να πληρωθω ΑΝ κιολλας, σε 8 μηνες?

 

δηλαδη εσυ οταν πας να δεις ενα μαγαζι, η πας στον πελατη ραντεβου

του λες η επικεψη 50ε? οχι φυσικα

 

βεβαια ο γιατρος ο δικηγορος και ο μπογιατζης το κανουν και σωστα

εμεις το χαλασαμε

 

δηλαδη εσεις οταν κανετε ραντεβου για να παρετε ενα κτεο ή μια ανακυκλωση

και πατε στο πελατη να δωσετε προσφορα , μιλατε 3 ωρες για σεναρια κλπ

του λετε δωσε 50ε για τον κοπο?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα. Ή δεν ασχολούμαι καθόλου ή συμφωνούμε και οι δυο να βγει το ΠΕΑ μόνο με τις επεμβάσεις που θέλει, αλλά να πληρωθώ άσχετα από το τι κατάταξη θα προκύψει.

Τσαμπέ επίσκεψη, αυτοψία, υπολογισμοί, καταχώρηση δεδομένων δεν έχει. Καλύτερα να κοιτάω το ταβάνι.

 

Ακόμα ρίχνω καντήλια όταν το θυμάμαι σε όλες τις διαλέκτους (αραμαϊκά, σουαχίλι, σανσκριτικά...) για να μη με καταλαβαίνουν τα γυναικόπαιδα.

Χώσε μερικά να μαθαίνω ή στείλε τα σε pm για να μην παραβιάζουμε και τους κανόνες του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αυτοψία δεν θα έπρεπε να κάνεις; Τέλος πάντων, μην το παίρνεις προσωπικά, αν πάντως κάπου σε έθιξα, ζητώ συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

πανο απο σενα που εχουμε πει κ 2 κουβεντες ουτε πηρα ουτε θα παρω ποτε κατι προσωπικα.

απλα απαντω στο σχολιο σου σα να το κανε ο οποιοσδηποτε

 

μεχρι χθες η αυτοψια, η επισκεψη και η επαφη με τον πελατη, τα οποια θεωρω εξισου σημαντικα για την δουλεια μας

ισως σου βγαζε και ενα 4014... ή κατι αλλο που εχει

 

εγω απλα λεω οτι κυριε θελω οσα οριζει ο νομος ναι

αλλα απο την αλλη θεωρω καλο να προστατευω τον ανθρωπο

και να μη πει μετα "α κοιτα τσαμπα στα δωσα" ... "μου τα φαγες τσαμπα" ... κλπ

 

απλα πες αυριο σου τηλ καποιος να σ δωσει μια δουλεια που δεν εχεις ξανακανει

εχεις το θαρρος και ζητας 2 μερες να απαντησεις

ρωτας 2 φιλους, βλεπεις 2 νομους που δεν ειχες δει ποτε, κανεις 2 τηλ σε υπηρεσιες

τελικα βγαζεις ενα συμπερασμα και λες θελω 1€ ή 100000000000€

και τελικα η δουλεια χανεται

 

το διαβασμα η ενημερωση και τα τηλεφωνα τα κοστολογεις?

 

ποσες φορες εχεις παει τσαμπα σε ραντεβου κουκουρουκου?

 

δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως

 

υστερα το πρωτο που σε ρωτανε ειναι... "μπαινω στο προγραμμα?"

 

περνεις ρισκο τηλεφωνικα εκεινη την στιγμη?

 

δεν λεμε περιπτωση που βαζει θερμο/ψη - αντλια θερμ - κουφωματα - ηλιακο.... να πεις ΝΑΙ με τα μπουνια

και παλι με μετρο...

 

α και φυσικα συμφωνω μαζι σου κανονικα θα πρεπε κιχ ή γραμμη με το στυλο και 50αρικο

αλλα μηπως κ σαυτο θελουμε καποιο οριο?

 

στη τελικη την δουλεια αυτη δε την θελω... οποτε δε λειτουργησα εις βαρος κανενος

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εχω πλέον διαπιστώσει τα εξής : 

 

1. Για τον ιδιοκτήτη που νοικιάζει , είναι αδιάφορο αν θα έχει ΠΕΑ ή όχι. Σου λέει εγώ τόσο το νοικιάζω τι με νοιάζουν τα υπόλοιπα. Από την στιγμή που και οι ενοικιαστές δεν ενδιαφερονται και αυτοί για το ΠΕΑ.

Αρα και για τους 2 , το ΠΕΑ είναι ένα άσκοπο έξοδο και μια αναγκαστική γραφειοκρατική διαδικασία. Oπότε ο ιδιοκτήτης θέλει να τελειώσει άμεσα και κατά το δυνατόν φθηνότερα. Δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα του ΠΕΑ , δεν του χρησιμεύει κάπου. 

 

2. Στις πωλήσεις τώρα , αν μιλάμε για παλιά διαμερίσματα ισχύουν τα ίδια. Ο αγοραστής έχει επιλέξει βάσει θέσης και κυρίως τιμής και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η προτίμησή του αν το ΠΕΑ είναι Ε ,Ζ ή Η . Από ανάγκη αγοράζει παλιό , προφανώς αν είχε χρήματα θα αγόραζε κανούριο. Θα μου πεις , θα είναι πιο φθηνό στην χρήση . Ποιά χρήση ? Οταν ο λέβητας της πολυκατοικίας έχει να ανάψει 2 χρόνια ?  Αλλωστε η αγορά είναι ΤΩΡΑ , με την χρήση θα δούμε τι θα κάνουμε.Τι  ΠΕΑ λοιπόν να τον ενδιαφέρει ?.  Είναι ένα χαρτί μέσα στα άλλα. Αν το έβρισκε και σε χαρτοπετσέτα γραμμένο με 2 Ευρώ μια χαρά θα του ερχόταν.

 

3. Τελικά , ο έχων το αρκετό χρήμα , είναι αυτός που θα πάει να αγοράσει καινούριο σπίτι , θα ψάξει να είναι και "οικολογικό " κλπ κλπ , και  θα δώσει σημασία στο ΠΕΑ . Αλλά αυτός πάντα πληρώνει καλά συνάδελφοι. Σπανίζει όμως το είδος πλέον.

 

Να πω εδώ , στους νεότερους συναδέλφους και κυρίως στους μηχανολόγους και τους ηλεκτρολόγους ότι οι ΠΜ στις επιβλέψεις είχαμε μονίμως την γκρίνια των ιδιοκτητών για το κόστος κατασκευής του οπλισμένου σκυροδέματος και του (υποχρεωτικού) ελέγχου της ποιότητας με δοκίμια. Που να δείτε τι γινόταν όταν ξήλωνες σιδερωμένα τμήματα οικοδομής γιατί τα είχαν κάνει μαντάρα.Μιλάμε για καυγάδες. Ο ίδιος άνθρωπος , όταν έφτανε στο πλακάκι ή στα έπιπλα κουζίνας , έσπαγε τον κουμπαρά !.

 

Θέλω να καταλήξω στο εξής :

 

Eίναι ουτοπικό να περιμένει κάνεις ένα αγοραστικό κοινό που ανέκαθεν εκτιμούσε περισσότερο το πλακάκι από το σίδερο , μέσα στην κατάσταση που ζούμε να εκτιμήσει την αξία και την χρησιμότητα ενός ΠΕΑ

και μέσω αυτού να κρατηθεί η τιμή.

 

Η τιμή μόνο από εμάς μπορεί να κρατηθεί , με τρόπους σαν του Ιnzaghi παραπάνω. Προβάλλοντας δλδ , ανωτερότητα ως κλάδος. Οπως κάνουν οι γιατροί πχ , οι δικηγόροι κλπ.

 

Να πουλάς δλδ μούρη και όχι κακομοιριά, σαν κάποιον ανθυποσυναδελφίσκο ΠΜ που σκότωνε τις τιμές "απολογούμενος" μάλιστα στο τέλος στον πελάτη με το εκπληκτικό  " έ να μου μείνουν και 'μένα 20 ευρώ να πάω super market..." 

 

Θα μπορούσε και το ΤΕΕ να τρέξει μια καμπάνια που να εξηγεί στο πολίτη την χρησιμότητα του ΠΕΑ και πως να διαβάζει τα στοιχεία που απεικονίζονται σε αυτό.

Έτσι ώστε να μπορεί να συγκρίνει και να διαπραγματευτεί...

 

Έτσι και ιδιοκτήτες θα έχουν κίνητρο για να έχουν ένα σωστό ΠΕΑ και ότι ανά πάσα στιγμή ο υποψήφιος αγοραστής ή ιδιοκτήτης θα το ψάξει λίγο παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε και το ΤΕΕ να τρέξει μια καμπάνια που να εξηγεί στο πολίτη την χρησιμότητα του ΠΕΑ και πως να διαβάζει τα στοιχεία που απεικονίζονται σε αυτό.

 

χαχαχαχα... Καλό!

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

 

Εδώ ούτε με τις εξετάσεις δεν θέλουν να ασχοληθούν, θα τρέξουν και καμπάνια; Νομίζω ότι στο ΤΕΕ ακούνε ΠΕΑ και ΥΠΕΚΑ και για κάποιο λόγο τους σηκώνεται η τρίχα!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά θεωρώ πολύ χαμηλές τις τιμές των ΠΕΑ εκεί που έχουν φτάσει.. Όλοι έρχονται πλέον με υφάκι ότι στοιχίζει 90-100€ όσα τετραγωνικά και να είναι, ακόμα και χωρίς κατόψεις όπου πρέπει να κάνω πλήρη αποτύπωση.. Δεν συμφέρει να ασχολούμε πλέον με ΠΕΑ και να αφήνω άλλες δουλείες πίσω δίοτι ως γνωστόν όλοι σχεδόν τα βιάζονται  άλλα δεν θέλουν και να τα πληρώσουν... Γραφεία όμως που μπορούν να πληρώνουν έναν υπάλληλο να ασχολείται μόνο με ΠΕΑ καθημερινά βγάζουν παραγωγή 5 ΠΕΑ Χ 80 = 400, 100 το κόστος του υπάλληλου και 300€ στο ταμείο του γραφείου..

Edited by ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΠΥΡΟΥ
Link to comment
Share on other sites

εδω ρε συναδελφοι μαθαινουν την δουλεια σε σερβιτορους και ντιτζει

και τους παραμυθιαζουν πως θα γινουν μηχανικοι και τους εχουν με 400 ευρω

στο πεα κολλησαμε... βεβαια πρεπει να μαστε παντα ον τοπικ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.