Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Θα σας ζαλίσω λιγάκι με τις θεωρίες μου, αλλά οι τιμές των ΠΕΑ ακολοθούν το "νόμο του Gresham". Τι λέει αυτός ο νόμος της οικονομίας;"σε αγαθά στα οποία ο καταναλωτής δεν μπορεί να γνωρίζει την ποιότητά τους, η αγορά γρήγορα κατακλύζεται από σαβούρα."

 

Γιατί; Διότι

α) Αν ο καταναλωτής δώσει μια υψηλή τιμή, θα χάσει τα λεφτά του στην περίπτωση που το προϊόν είναι χαμηλής ποιότητας (ο καταναλωτής δεν μπορεί να εκτιμήσει την ποιότητα του ΠΕΑ).

β) Αν δώσει μια χαμηλή τιμή, τουλάχιστον δε θα χάσει λεφτά. Αν το προϊόν είναι χαμηλής ποιότητας, θα έχει δώσει τα λεφτά που του αξίζει.

 

Άλλη κλασική περίπτωση ισχύος του νόμου του Gresham, είναι τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα.

Αντίθετα, δεν ισχύει π.χ. στα εστιατόρια όπου ο καταναλωτής μπορεί άμεσα να εκτιμήσει την ποιότητα του προσφερόμενου προϊόντος.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Gresham%27s_law

http://en.wikipedia.org/wiki/Lemon_(automobile)

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά με τη υπόθεση ότι τα ΠΕΑ ''βγαίνουν'' σε ποιότητες. Τα ΠΕΑ θεωρητικά τουλάχιστον προκύπτουν από συγκεκριμένη διαδικασία και δεν διαχωρίζονται μεταξύ τους  εκτός αν μιλάμε για πλημμελή ασκηση καθηκόντων που διώκεται. Επίσης ο πελάτης δεν νομίζω να αντιλαμβάνεται την έννοια της ορθής έκδοσης ΠΕΑ, απλά θέλει να γλυτώσει χρήματα έτσι και αλλίως

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο μια λύση υπάρχει!!!

Οι Μηχανικοί - ενεργειακοί επιθεωρητές, που "σέβονται" τον εαυτό τους και το επάγγελμά τους να σταματήσουν το συγκεκριμένο παιχνίδι!!! Δηλαδή, να σταματήσουν ν' ασχολούνται με τα ΠΕΑ!!!!

Όσοι δεν το θέλουν αυτό, (δεν κρατιούνται δηλαδή και το ....αγάπησαν και δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά και ζουν από αυτό το προϊόν) ν' ακολουθήσουν την εξής πολιτική.

MInimum αμοιβή για ν' ασχοληθώ με ΠΕΑ είναι τα 300 ευρώ και πάνω.

Δηλαδή, όπου νόμιμη αμοιβή <300 τότε = 300 και σε όποιον αρέσει.......

 

Σταδιακώς μπορεί ν' αυξηθεί η δουλειά των υπολοίπων"συναδέλφων", μεσοπρόθεσμα η "απαξίωση" αυτού του θεσμού από τους υπόλοιπους θα οδηγήσει καταρχήν σε "σφαγή" των "συναδέλφων" και σιγά - σιγά σε σταδιακή αύξηση της αμοιβής.

 

Με άλλα λόγια "η απαξίωση του ΠΕΑ" να περάσει στην Αγορά, από τους επαγγελματίες Μηχανικούς.

Ταυτοχρόνως να γίνονται κι άλλες κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση. Αναφέρω κάποιες:

- Καμία συμμετοχή στις εξετάσεις νέων ενεργειακών επιθεωρητών.

- Καμία συμμετοχή σε προτεινόμενα σεμινάρια.

- Αρθρογραφία Μηχανικών σε ΜΜΕ και internet για την απαξίωση του ΠΕΑ.

- Καταγγελίες για ΠΕΑ "μαϊμού" κ.λπ. (εσείς ξέρετε καλύτερα).

- κ.λπ.

 

Αυτό αποτελεί μια στρατηγική "επιθετική" πολιτική, που απώτερο στόχο έχει δύο πράγματα: H' το "θάνατο" του συγκεκριμένου "προϊόντος" ή την ουσιαστική αναβάθμισή του, κάτω από άλλες προδιαγραφές, συνοδευόμενη και από την αύξηση της τιμής του.

 

Αγαπητοί φίλοι, έχετε τα ...κότσια;;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ξερω πολλα και μερικα μαλιστα αεριτζιδικα επαγγελματα που ανθρωποι που με το ζορι τελειωσαν το γυμνασιο, κρατανε αξιοπρεπεις τιμες γιατι εχουν την κοινη λογικη οτι αν τις ριξουν θα εχουν μια μικρη ανοδο δουλειας αλλα σε λιγο θα βγουν και οι ιδιοι απο το επαγγελμα γιατι δεν συμφερει............οταν με 50 ευρω καθαρα κανεις ΠΕΑ σημαινει οτι παιρνεις με 8 τον μηνα   (πολλα βαζω πλεον ,ουτε παπατζης δεν βγαζει τοσα)..οσα πριν με 2...........

 

αν βαλεις ολα τα εξοδα ουσιαστικα δουλευεις τζαμπα...........οταν κηνηγας με λυσσα τον πελατη καταλαβαινει οτι ειναι κατι χωρις αξια και πως με παζαρια θα το κατεβασει και αλλο.....μεχρι τον  Σεπτεμβριο, ολοι ξεραν οτι ΠΕΑ κανει 150 ευρω (κατι που υποτιθετε πολλοι συναδελφοι το θεωρουσαν και εξευτελιστικο) τωρα , βομβαρδιζονται  πελατες απο τιμες αστειες,απο παρακαλια μηχανικων και αλλες αστειοτητες, ποιος θα σεβαστει την δουλεια μας,;;.....;οταν δεν εχεις μυαλο εχεις ποδια, ας μην διαμαρτυρομαστε λοιπον για υποαπασχοληση ,ανεργια , οτι δεν εχουμε να πληρωσουμε ΤΣΜΕΔΕ .........δεν εχουμε ελπιδα....

 

ας πανε λοιπον σερβιτοροι να πληρωνωνται ενα ΠΕΑ  την ημερα ,να κανουν και γνωριμιες.,απο το να πρηζουν ιδιοκτητες ........

επισης ,το ΤΕΕ υποτιθετε εχει στοχο να προστατευει την αξιοπρεπεια του επαγγελματος,ας τιμωρουσε 2,3 για υποβαθμιση και εγω πιστευω θα μαζευοταν οι υπολοιποι 

 

 

 

@ιασονα ....ετσι και αλλιως πλεον η πλεοψηφια που σεβετε τον εαυτο της δεν κανει ΠΕΑ, παρα μονο 1,2 τον μηνα στην καλυτερη περιπτωση, η απαξιωση χαρη σε αυτους τους λιγους εγινε ηδη,.........εγω θεωρω μονη λυση ειναι  ,η καταγγελια αυτων που μας υποβαθμιζουν και η αυτοκαθαρση......ας αφησουν τις αδειες μηχανικου λοιπον και ας κανουν τηλεμαρκετινγκ., ας πουλαν μασαζοκαλσον αντι για ΠΕΑ........

Edited by savas76
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ για ένα σπίτι 80-90μ2, και αφού σου δώσουν ότι σχέδια χρειάζεσαι (ανάλογα το έτος κατασκευής), κάτω από 150€+ΦΠΑ, απλά δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

δεν προσεξες την αλλαγη τους τελευταιους μηνες λογω πολλων  αεριτζηδων  που ειδαν φως και μπηκαν;;;............ουτε σχεδια δινουν οι ιδιοκτητες , ουτε αλλα απαραιτητα  χαρτια, αλλα ο αεριτζης δεν εχει προβλημα......συναντω παλιοτερους πελατες και μου λενε τι ζητουσες τοσα χαρτια;;;;τωρα πηρα το χαρτι μονο με τα στοιχεια μου , και μου φιλουσε και τα χερια μετα.................

Link to comment
Share on other sites

Ε άμα οι ιδιοκτήτες ακούνε για εφαρμογές για iphone και android που σου βγάζουν γρήγορα την ενεργειακή κλάση (λες και έχει καμιά αξία γι αυτούς να τους πεις κοιτώντας το κινητό "είσαι Β+" και μετά να τους κάνεις επιθεώρηση) πιστεύουν ότι πρόκειται για άλλη μια αρπακολατζίδικη εφεύρεση του κράτους για να τους πάρει λεφτά και βολεύονται και με το αεριτζή και με τον άλλον που το κάνει μέσω τηλεφώνου κτλ. Και μόλις πάει ο "έξυπνος" να ζητήσει σχέδια, να πληρωθεί την αποτύπωση (το ξέρω, πολύ καλό και γω ξεκαρδίστικα), να μετρήσει κτλ . τότε "καλώς τα τα παιδιά" που λέγε και ο άλλος....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 .........πιστεύουν ότι πρόκειται για άλλη μια αρπακολατζίδικη εφεύρεση του κράτους για να τους πάρει λεφτά και βολεύονται και με το αεριτζή και με τον άλλον που το κάνει μέσω τηλεφώνου κτλ. Και μόλις πάει ο "έξυπνος" να ζητήσει σχέδια, να πληρωθεί την αποτύπωση (το ξέρω, πολύ καλό και γω ξεκαρδίστικα), να μετρήσει κτλ . τότε "καλώς τα τα παιδιά" που λέγε και ο άλλος....

 

Στο 99.999% των περιπτώσεων που είχα αυτό πιστεύουν. Οτι είναι μέσο είσπραξης του κράτους. Ούτε που τους ενδιαφέρει τι είναι ή τι κλάση βγαίνει. Πλέον και εγώ έπαψα να απολογούμαι, συμφωνώ μαζί τους, κάνω τη δουλειά πληρώνομαι και φεύγω...

 

Εκτακτό..

Χτές έμαθα από πελάτη και καλό φίλο (δεν έχει λόγο να μου πει ψέματα γιατί του το ετοίμαζα δωρεάν) πως στην εφορία Κηφισιάς δέχθηκαν μισθωτήριο χωρίς ΠΕΑ!!!!!! Κανονικότατα!!!!!

Αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει ανάλογη περίπτωση....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.