Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για σύσταση καρτέλ ελέγχονται οι εργολάβοι


Alessio

Recommended Posts

Και τα δύο μέρη έχουν ευθύνη αλλά το μεγαλύτερο μέρος πάντα επιβαρύνει τον ελεγκτή και όχι τον ελεγχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πω τώρα συνάδελφε Kane ότι όλο αυτό που περιγράφεις με τις εκπτώσεις του 60% είναι ευθύνη της υπηρεσίας θα με χαρακτηρίσεις κακό; Αν δεν κλείσει η επίβλεψη τα μάτια δεν θα τολμήσει κανείς να δώσει τέτοια έκπτωση. Όσο για την εναρμονισμένη πρακτική...ας μην σχολιάσω γιατί θα με καλέσει ο εισαγγελέας για κατάθεση...

Bεβαίως ειναι και ευθύνη δική τους...πρωτίστως θα έλεγα. Οπως ομως σωστά συμπλήρωσε ο Φαέθων, αμφότερες οι πλευρές φταίνει γι'αυτό. Βέβαια, δεν ειναι κουβέντα επ'ουδενί να γίνει σε φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

«Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη µου»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εξ ιδίας εμπειρίας θα προτιμούσα να γίνονται τα έργα με ένα λογικό ποσοστό εκπτωσης ορισμένο απ'την υπηρεσία (για να αποφευχθεί το...3%) και οχι με 60%. Διότι ακούει ο εξω "αααα 60% εκπτωση, τζάμπα θα βγεί του Δήμου το εργο" αλλά με τέτοιες εκπτώσεις, δε χρειάζεται να είσαι μηχανικός για να μαντέψεις τη συνέχεια...

 

Πάντως εξ ιδίας εμπειρίας θα προτιμούσα να γίνονται τα έργα με ένα λογικό ποσοστό εκπτωσης ορισμένο απ'την υπηρεσία (για να αποφευχθεί το...3%) και οχι με 60%. Διότι ακούει ο εξω "αααα 60% εκπτωση, τζάμπα θα βγεί του Δήμου το εργο" αλλά με τέτοιες εκπτώσεις, δε χρειάζεται να είσαι μηχανικός για να μαντέψεις τη συνέχεια...

 

Δεν γίνεται και δεν θα μπορούσε να γίνει αυτό! Αν υπήρχε αδυσώπητος έλεγχος (ποιοτικός και ποσοτικός σε όλα τα έργα) αλλά και μελέτες σωστές , μέσα σε 2 χρόνια θα είχε τελειώσει το παραμύθι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μελέτες ; ... τι είναι αυτό ; ... θύμισέ μου ...

Α ! ... μήπως εκείνα τα χαρτιά που συνοδεύουν το πινακάκι που καταλήγει στο ποσό που δημοπρατείται ;

 

 

Υ.Γ.

 

Σε υπουργείο που ξέρω το χαρτάκι το λένε και πράξη ένταξης και τις περισσότερες φορές γράφει το ποσό που συμφωνεί και ο μελλοντικός ανάδοχος ...

σε συνεργασία βέβαια με την υπηρεσία !

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το Υπουργείο αλλά καταλαβαίνω ότι ο Ανάδοχος που περιγράφεις δεν πρέπει να ανήκει σε τάξη μικρότερη του δημοσιεύματος,ε?

Φυσικά η μελέτη θα έπρεπε να είναι το βασικό, Φαέθωνα! Αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

@ΑΚΚ,

Όχι δεν είναι έτσι ... είναι δημοκρατικό υπουργείο, απευθύνεται και σε πολύ μικρότερους εργολάβους.

Χρησιμοποιεί και μέθοδο (αυτεπιστασία) ώστε να απορροφά μόνο του τα περισσότερα ποσά.

Πάντα βέβαια χωρίς μελέτες ... αρκεί μια τεχνική περιγραφή !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.