Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα τα τακτοποιημένα με τον 4014?


chrisven

Recommended Posts

Βασει ποιον διαταξεων Didonis διοτι η ΥΔΟΜ ντε και καλα θελει να κανει ερωτημα στο ΥΠΕΚΑ και θα παρει κανα 2μηνο!!

Και μαλιστα επειδη δεν αλλαζουν οι μελετες, θελω να παω με απλη ενημερωση φακελλου. Εχω ομως πεσει σε μπλοκο!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση??

Ειναι σε ισχυ η ΟΑ??

Μπορεις να κανεις ενημερωση για αλλαγη χρησης?*** (μαλλον οχι)

 

***Διαβασε τον Ν4030 και το ΦΕΚ795Δ - 1993

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε ισχυ η ταυτοτητα κτηριου και δεν το ξερω??

 

Κανονικα θελει Αδεια Δομησης.

Ή αναθεωρηση της ΟΑ ή Αδειας Δομησης (εφοσον ειναι σε ισχυ)

 

Αναλογα τη χρηση και την αλλαγη, πιθανον να χρειαστει να πληρωθουν και εξτρα φορολογικα. (αν ο προυπολογισμος της νεας χρησης ειναι μεγαλυτερος απο της παλιας)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Terry καλυτερα να διαβασεις και τις τεχνικες οδηγιες:

 

"Με το Ν.4030/11, όπως τροποποιήθηκε με το Ν.4067/12, ενημέρωση φακέλου άδειας δόμησης γίνεται ανεξάρτητα του χρόνου ισχύος της, δηλαδή για όσο χρόνο υφίσταται το κτίριο. Η αλλαγή μελετών που δεν τροποποιούν το διάγραμμα δόμησης της άδειας δόμησης γίνεται με ενημέρωση του φακέλου της άδειας, οποιαδήποτε χρονική στιγμή"

Link to comment
Share on other sites

έχει γίνει ήδη το ερώτημα αυτό από πολεοδομία αιγάλεω για το αν θεωρείται νομιμα υφιστάμενο κτίριο με οικοδομική άδεια το οποίο έχει τμήμα τακτοποιημένο με 4014.Είμαστε εν αναμονή της απάντησης, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη πολεοδομία έχει σταματήσει το οτιδηποτε σε κτίρια με 4014.Δυστυχώς η ΔΟΚΚ καθυστερεί πολύ την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

έχει γίνει ήδη το ερώτημα αυτό από πολεοδομία αιγάλεω για το αν θεωρείται νομιμα υφιστάμενο κτίριο με οικοδομική άδεια το οποίο έχει τμήμα τακτοποιημένο με 4014.Είμαστε εν αναμονή της απάντησης, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη πολεοδομία έχει σταματήσει το οτιδηποτε σε κτίρια με 4014.Δυστυχώς η ΔΟΚΚ καθυστερεί πολύ την απαντηση.

Εχει περασει αρκετος καιρος?

Σε παρακαλω να κοινοποιησεις την απαντηση σε αυτο το post.

Βεβαια η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη. Εγω θελω να αλλαξω χρηση σε τμημα και οχι σε ολο το κτιριο

edit: και μαλιστα σε τμημα το οποιο υφισταται νομιμα

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό είναι το ερώτημα, αφορά και τις αλλαγές χρήσεων και το πότε ένα κτίριο θεωρείται νόμιμα υφιστάμενο.Κατέθεσα το ερώτημα στη ΔΟΟΚ 8 Φεβρουαρίου πηγαίνω συνεχώς και τους πιέζω να απαντήσουν, πότε όμως θα γίνει δε ξέρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.