Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Γνώμες, προτάσεις


bathory1000

Recommended Posts


Ψάχνω την κατάλληλη αντλία χαμηλής θερμοκρασίας και τα COP για τις θερμοκρασίες της περιοχής και το ερώτημα μου είναι, αν γνωρίζει κάποιος, τι θερμοκρασία νερού πρέπει να υπολογίσω για ικανοποιητική λειτουργία των σωμάτων? 45?50? Λιγότερο?

 

Κανεις δεν ξερει μεχρι να γινει η περιβοητη μελετη θερμανσης! Ενδεικτικα να σου πω πως τα σωματα σου, αν υπολογισες οτι αποδιδουν 11.000 θερμιδες σε 75/65/20, τοτε σε 60/50/20 δινουν ~6.900. Τα υπολογισες σωστα ομως, ή μηπως τα υπολογισες για 90/70/20, οποτε αποδιδουν αρκετα λιγοτερο στις θερμοκρασιες που "παιζουν" οι αντλιες ΧΘ; Σου φτανουν τα 6900; Μηπως φτανουν γενικως αλλα σε κανα δυο χωρους δεν φτανουν; Μηπως η daikin που σου αρεσει στις χαμηλων θερμοκρασιων δεν φτανει τους 60° αλλα τερματιζει στους 55°, αρα και τα σωματα πρεπει να τα υπολογισεις πλεον για 55/50/20;

 

Πολλες ερωτησεις! Ψαξε το φορουμ και διαβασε τα κειμενα που εχω γραψει για τα σωματα και τον υπολογισμο των απωλειων και του δικτυου για λειτουργια με αντλιες, μη γραφουμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια!

Edited by paslas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση..

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο..Κατέληξα στο ότι....πρέπει να καλέσω άμεσα τον μηχανικό για την μελέτη!!   :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

 

Θα ενημερώσω με τα νεότερα! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Μου έχουν προτείνει αντλία θερμότητας με εσωτερική και εξωτερική μονάδα.

Υπάρχει λόγος να επιλέξω αυτή τη διάταξη?Υπερτερεί σε κάτι σε σχέση με αυτή που περιλαμβάνει μόνο εξωτερική μονάδα?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μειονεκτήματα μπορώ να σκεφτώ, με κυριότερο ότι χρειάζεσαι και ψυκτικό για την εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις μοντέλο split συγκεκριμένης εταιρείας, στην εσωτερική μονάδα έχει και δοχείο για ζνχ.

 

Επίσης αν θέλεις υψηλών θερμοκρασιών η split είναι μονόδρομος νομίζω.

 

Κατά τα άλλα όπως τα είπε ο συνάδελφος antloukidis.

Link to comment
Share on other sites

Για fan coils σε καλύπτει αντλία με προσαγωγή νερού μέχρι 55oC και να είσαι σίγουρος ότι θα είναι λίγες οι μέρες που θα έχεις στο maχ την θερμοκρασία προσαγωγής εφόσον έχει γίνει σωστή μελέτη και η ανάλογη εγκατάσταση όπου αυτά που θα βάλεις να σε καλύπτουν.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.