Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την εμπειρία μου που είναι εν εξελίξει σχετικά με τον ηλιακό που αγόρασα πριν περίπου πέντε χρόνια από την  ηλιοακμή. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος όλο αυτό το διάστημα από την απόδοσή του ώσπου πρίν μερικές μέρες τρύπησε το boiler έχοντας σημαντική  διαρροή, με αποτέλεσμα να κλείσω την παροχή του κρύου νερού προς το boiler. Επικοινώνησα αμέσως με την εταιρία μέσω email για το πρόβλημα και την αντικατάσταση του boiler, απαντώντας μου,  μου ζήτησαν  κάποια στοιχεία (serial number κ.λ.π) όπου και τους τα έστειλα αμέσως. Εδώ και μια εβδομάδα περιμένω να μου απαντήσουν σχετικά με την  επίλυση του προβλήματος αλλά δυστυχώς δεν  έλαβα καμία απολύτως απάντηση, τους ξανά έστειλα άλλα δυο email για να τους το υπενθυμίσω μήπως το ξέχασαν αλλά και πάλι  δεν μου απάντησαν. Ελπίζω τις επόμενες μέρες να μου απαντήσουν και να φροντίσουν άμεσα για την επίλυση του προβλήματος γιατί θεωρώ ότι είναι μια από τις καλύτερες εταιρίες στον χώρο των ηλιακών, ευελπιστώ και στο after sale service.Για οποιαδήποτε εξέλιξη θα σας ενημερώσω άμεσα.

post-94723-0-28590500-1403175553_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

paroikos τον έκανες συντήρηση κάθε χρόνο; (κανείς δεν κάνει) αλλά οι ετιαρίες το απαιτούν για να σε καλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι παιδιά, όπως αναφέρει παραπάνω ο αγαπητός deathlok μου ζήτησαν τιμολόγια συντήρησεις και τους είπα οτι τον έλεγχο του ψυκτικού υγρού και την αντικατάσταση της ράβδου μαγνησίου την έκανα εγώ.

Μου ζήτησαν να τους τον στείλω για έλεγχο και επισκευή και τους τον έστειλα αρνούμενος την επισκευή αλλά μόνο την αντικατάσταση με inox πληρώνοντας φυσικά την διαφορά τιμής όπως και έξοδα αποστολής και εγκατάστασης. Αναμένω την απάντησή τους πιθανόν αύριο, ελπίζοντας να δεχτούν την πρότασή μου.

Edited by paroikos
Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας ηλιακο για πελατη με τα νεα οικονομικα δεδομενα και μιλωντας με διαφορους συνεργατες προμηθευτες, βρισκω αξιοπιστους επιλεκτικους ηλιακους ελληνικης ή ευρωπαικης προελευσης των 150-160lt μεταξυ 500-700€.

 

Επεσα ομως πανω στον solar energy κενού απο παραπομπη  γνωστης οnline σελιδας , οπου με αφησε αφωνο η τιμη του! 550€ παρακαλω και μπαινοντας να διαβασω χαρακτηριστικα κτλ μου εδωσε αριστες εντυπωσεις οσο αφορα την πληροφορηση, τα υλικα που αποτελειται, πιστοποιησεις κτλ. Ακομη αναρωτιεμαι ποιο λακο εχει η φαβα ωστε να δικαιολογησει για ποιο λογο μπορεις να αγορασεις στην ιδια τιμη εναν υψηλης αποδοσης ηλιακο κενού αντί ενος απλου επιλεκτικού !!!!

 

Δεν ξερω τι πληροφοριες πρεπει να σας δωσω ωστε να το δειτε αλλα μην θεωρηθεί διαφήμιση... :confused:

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας ηλιακο για πελατη με τα νεα οικονομικα δεδομενα και μιλωντας με διαφορους συνεργατες προμηθευτες, βρισκω αξιοπιστους επιλεκτικους ηλιακους ελληνικης ή ευρωπαικης προελευσης των 150-160lt μεταξυ 500-700€.

 

Επεσα ομως πανω στον solar energy κενού απο παραπομπη  γνωστης οnline σελιδας , οπου με αφησε αφωνο η τιμη του! 550€ παρακαλω και μπαινοντας να διαβασω χαρακτηριστικα κτλ μου εδωσε αριστες εντυπωσεις οσο αφορα την πληροφορηση, τα υλικα που αποτελειται, πιστοποιησεις κτλ. Ακομη αναρωτιεμαι ποιο λακο εχει η φαβα ωστε να δικαιολογησει για ποιο λογο μπορεις να αγορασεις στην ιδια τιμη εναν υψηλης αποδοσης ηλιακο κενού αντί ενος απλου επιλεκτικού !!!!

 

Δεν ξερω τι πληροφοριες πρεπει να σας δωσω ωστε να το δειτε αλλα μην θεωρηθεί διαφήμιση... :confused:

 

 

Εγώ τον βρήκα (από γνωστή ιστοσελίδα) 399€ για 210lt, αλλά "χαμηλής πίεσης", όπως τον αναφέρει. Υπάρχει και "υψηλής πίεσης" σε ακριβότερες τιμές,  όπως ανέφερες.  Η ένσταση που έχω είναι στο "ανοξείδοτο boiler", για το οποίο δεν αναφέρει πολλές λεπτομέρειες κατασκευής  όπως πάχος λαμαρίνας, μονωτικού, εσωτερικό υλικό (πολλοί  όταν λένε inox εννοούν το εξωτερικό περίβλημα). Στα θερμοδοχεία (boiler) πάσχουν οι φθηνοί ηλιακοί.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

ναι το ιδιο ειδαμε, αυτος με τα 399 ειναι κενου ανοιχτου (...?) τυπου ενω αυτος των 150lt κλειστου τυπου, εξου και η διαφορά τιμης.....

 

Εχεις δικιο για το παχος της δεξαμενης, αναφερει ομως οτι εχει εσωτερικο δοχειο απο ανοξειδωτο ατσαλι  INOX 304-2Β και εξωτερικο γαλβανιζε περιβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τεχνικά χαρκατηριστικά από το site του κατασκευαστή και μου φάνηκαν ικανοποιητικά, ειδικά σε σχέση με την τιμή του.

 

Μία δοκιμή θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι παιδιά, όπως αναφέρει παραπάνω ο αγαπητός deathlok μου ζήτησαν τιμολόγια συντήρησεις και τους είπα οτι τον έλεγχο του ψυκτικού υγρού και την αντικατάσταση της ράβδου μαγνησίου την έκανα εγώ.

Μου ζήτησαν να τους τον στείλω για έλεγχο και επισκευή και τους τον έστειλα αρνούμενος την επισκευή αλλά μόνο την αντικατάσταση με inox πληρώνοντας φυσικά την διαφορά τιμής όπως και έξοδα αποστολής και εγκατάστασης. Αναμένω την απάντησή τους πιθανόν αύριο, ελπίζοντας να δεχτούν την πρότασή μου.

 

Προσωπικά , αν η διαρροή ήταν σε ραφή (δηλαδή αστοχία κατά την συγκόλληση) και όχι στο υλικό (δηλαδή διάβρωση λαμαρίνας) δε θα είχα κανένα φόβο στην επισκευή του.

Link to comment
Share on other sites

 

Η διαρροή δεν ήταν από ραφή αλλά από το υλικό δίπλα από το ανόδιο έχω βγάλει και φωτογραφίες εσωτερικά.  Τώρα  προσανατολίζομαι  σε ηλιακό κενού 200 λίτρα 645 -649 ευρώ solar energy   ή  Alter Energy AE-200-SS αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί δεν έχω ακούσει ακόμα εντυπώσεις, δεν υπάρχει κανένας συμφορουμίτης που να αγόρασε κανέναν από αυτούς ;  θα ήταν πολύτιμη η άποψή του.

 

Περιμένω εντυπώσεις....

 

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον

πάντως από οικονομικής απόψεως το δοχείο είναι αρκετά φθηνό στην αντικατάσταση (περί τα 200 ευρώ , ίσως και λιγότερο) οπότε σε συμφέρει να πάρεις δοχείο ακόμα και αν το πληρώσεις ολόκληρο. 

αμα λάχει βάζεις και δοχείο άλλου κατασκευαστή και κρατάς τους συλλέκτες , γλυτώνεις και από το κόστος εγκατάστασης/απεγκατάστασης. 

 

τώρα αν θές ντε και καλά να τον αλλάξεις ρίξε ένα πμ , μπορεί να μου κάνει για το εξοχικό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.