Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοστος οπλισμένου σκυροδέματος


Recommended Posts

Ρωτησα αν γνωριζει κανεις το κοστος του οπλισμενου σκυροδεματος που ειναι πολυ βασικο για το κοστος κατασκευης!Αν καποιος γνωριζει το κοστος αυτη τη στιγμη μου το αναφερει!

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε συνάδελφος;, εάν δεν είστε θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με κάποιο μηχανικό τής περιοχής να σας συμβουλέψει για το έργο σας.Τα 210 τ.μ δέν δίνουν κόστος.Έχεις εκσκαφές ,θεμελίωση κτλ κτλ.Χωρίς κάποια μελέτη τί άκριβως θα υπολογίσεις;.Αυτό είναι δουλειά μηχανικού, διαφορετικά οτιδήποτε άλλο προβλήματα θα σου δημιουργήσει

Link to comment
Share on other sites

Το 20/25 ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΘΑΛΛΑΣΙΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΟΥ ΕΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΘΕΣ 30/37

Link to comment
Share on other sites

Τα 250 περιλαμβάνουν και τα ένσημα μέσα και όλα...

Για εδώ και για την εποχή μπορεί να είναι λίγο τραβηγμένο. Δεν ξέρω όμως τι παίζει εκεί...Και κανείς δεν μπορεί να πει έτσι...

Η καλύτερη μέθοδος είναι να πάρεις τα σχέδια, να κάνεις 1-2 φωτοαντίγραφα και να βρεις μηχανικό-κατασκευαστή ο οποίος μελετώντας τα θα δώσει προσφορά...

Προσοχή όμως γιατί οι εποχές είναι δύσκολες! Μπορεί να βρεις και με 200ευρώ, ίσως και λιγότερο αλλά να τραβάς τα μαλλιά σου μετά...

Οι συστάσεις απαραίτητες!!

 

εδιτ: Δεν ισχύουν οι Ευρωκώδικες ακόμα!

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Στα επενδυτικά προγράμματα μπορείς να αιτηθείς αναμόρφωση προϋπολογισμού.

Αφού λοιπόν πραγματοποιήσεις ένα μέρος των δαπανών σου, βλέπεις ακριβώς το ποσό που έχεις δαπανήσει για κάθε κατηγορία ξεχωριστά.

Προσαρμόζεις έπειτα το ποσό αυτό, στο ποσό που θα βάλεις στον αναμορφωμένο προϋπολογισμό.

Αφού ο επιβλέπων μηχανικός σου κάνει τις επιμετρήσεις, κάνεις τις ανάλογες διαιρέσεις για να προκύψει η τιμή μονάδας.

Τους ενδιαφέρει κυρίως το σύνολο, παρά η τιμή μονάδας. Το τέλειο θα είναι να συμβαδίζει και η τελευταία.

 

Θέλει πολύ καλή συνενόηση ανάμεσα σε σένα, τον μηχανικό, και τον σύμβουλο! Εάν δεν έχεις σύμβουλο, θα παιδευτείς εσύ λίγο (εώς πολύ) παραπάνω.

 

Υ.Γ. Η τιμή μονάδας περιλαμβάνει φυσικά και το ένσημο. Και από τα ένσημα θα βγάλουν τα κυβικά που θα σου εγκρίνουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας.Δεν ειμαι μηχανικος. Εχω τα σχεδια, τον προυπολογισμο, τα παντα γενικα απλα επειδη μετα απο χρονια ελαβα την απαντηση απο το κρατος γι αυτο το λογο ρωτησα για να μαθω αμεσα τι τιμες πλεον παιζουν στην αγορα!

Link to comment
Share on other sites

H μορφολογία τής περιοχής ,καθώς και η πρόσβαση είναι σημαντικό και διαμορφώνει διαφορετικά τίς τιμές.Όπως αντιλαμβάνομαι η θεμελίωση θα είναι ραντιέ, το C30/37 που είναι η ελάχιστη απαίτηση για ΕΝ έχει αυξημένο κόστος σε σχέση με το 20/25, νομίζω 4 ευρώ /κβ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 250 περιλαμβάνουν και τα ένσημα μέσα και όλα...

Για εδώ και για την εποχή μπορεί να είναι λίγο τραβηγμένο. Δεν ξέρω όμως τι παίζει εκεί...Και κανείς δεν μπορεί να πει έτσι...

Η καλύτερη μέθοδος είναι να πάρεις τα σχέδια, να κάνεις 1-2 φωτοαντίγραφα και να βρεις μηχανικό-κατασκευαστή ο οποίος μελετώντας τα θα δώσει προσφορά...

Προσοχή όμως γιατί οι εποχές είναι δύσκολες! Μπορεί να βρεις και με 200ευρώ, ίσως και λιγότερο αλλά να τραβάς τα μαλλιά σου μετά...

Οι συστάσεις απαραίτητες!!

 

εδιτ: Δεν ισχύουν οι Ευρωκώδικες ακόμα!

 

 

το ΕΝ 206-1 είναι νόμος με ΦΕΚ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.