Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι το τι φόρους θα πληρώσουμε ή ασφαλιστικές εισφορές αλλά πως θα έχουμε δουλειές να τα βγάλουμε Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε Οι φόροι και οι ασφαλιστικές  εισφορές , ειδικά αν γίνουν με ανταπόδοση , καλώς υπάρχουν  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω διαφωνώ με την παραπάνω άποψη.

Οταν οι εισφορές, οι φόροι και τα γενικότερα έξοδα μιας επιχείρησης εχουν ανεβει σε τρελά ποσοστά (>60%) δεν εχει κανενα απολύτος νοημα να ψάχνεις το πρόβλημα στην ποσοτητα της δουλειάς που έχεις.

Γιατί όση δουλειά και να καταφέρεις να βγάλεις αυτά που θα σου μένουν στο τέλος θα είναι ψίχουλα (πάντα αναλογικά με την δουλειά που θα εχεις ρίξει).

 

Είναι σαν να έχεις αιμορραγία και να γκρινιάζεις επειδή το σώμα σου έχει μονο 5 κιλά αίμα και όχι ας πούμε 15!

Edited by qwert
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές εισφορές είναι τροχοπέδη στην εξέλιξη και στο κυνήγι του χρήματος αφού όσο πιο πολλά βγάζεις τόσα περισσότερα σου ρουφάει το κράτος. Το ίδιο και φορολογικά. Προσωπικά έκλεισα το ΑΠΥ και τα παρέδωσε με ιδιώτες και ασχολούμαι μόνο με το ΤΠΥ στην εταιρεία μου για να φορολογηθώ ως μισθωτός. Δεν με συμφέρει να κάνω 5-6 δουλειές για ψίχουλα και να μου τα πάρουν δίπλα και τριπλά πίσω. Η ειρωνία με πήρανε κάποιοι ιδιώτες και τους γείωσα κανονικά λέγοντας ότι δεν ασχολούμαι πλέον. Εξέλιξη και προσφορά...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνώ με την παραπάνω άποψη.

Οταν οι εισφορές, οι φόροι και τα γενικότερα έξοδα μιας επιχείρησης εχουν ανεβει σε τρελά ποσοστά (>60%) δεν εχει κανενα απολύτος νοημα να ψάχνεις το πρόβλημα στην ποσοτητα της δουλειάς που έχεις.

Γιατί όση δουλειά και να καταφέρεις να βγάλεις αυτά που θα σου μένουν στο τέλος θα είναι ψίχουλα (πάντα αναλογικά με την δουλειά που θα εχεις ρίξει).

 

Είναι σαν να έχεις αιμορραγία και να γκρινιάζεις επειδή το σώμα σου έχει μονο 5 κιλά αίμα και όχι ας πούμε 15!

 

Για να το πω και εγώ με παράδειγμα το να επικεντρώνομαι στο μη πληρωμή γενικά φόρων και ασφαλιστικών εισφορών ακόμα και αυξημένων  είναι σαν να μην δίνω στην οικογένεια μου ,  χρήματα για τα οικογενειακά έξοδα για να έχω χρήματα στην τσέπη μου να περνώ καλά . Αντίθετα το πρόβλημα δεν θα ήταν αν τα οικογενειακά έξοδα πρέπει να αυξηθούν , αλλά το να υπάρχει επάρκεια σε κάθε ανάγκη δηλαδή να βρίσκω πάντα στο σπίτι καφέ ,χαρτί υγείας κλπ και να μην ξοδεύω και από αυτά που μένουν πχ αν το σπίτι δεν είναι καθαρό και μολύνομαι με ασθένειες ώστε να μην μπορώ να εργάζομαι για απόκτηση χρημάτων 

 

Άρα το θέμα είναι που πάνε οι φόροι και οι ασφαλιστικές εισφορές και πως η πληρωμή τους θα μου μειώσουν τα υπόλοιπα έξοδα (πχ αν έχω καλούς δρόμους και δεν ξοδεύω συνεχώς στην επισκευή του αυτοκινήτου μου ή να έχω πάντα ρεύμα στο γραφείο μου χωρίς διακοπές και να μπορώ να εργάζομαι )   και πως θα είμαι πάντα σε κατάσταση να τα βγάζω δουλεύοντας 

 

Και η ανταποδοτικότητα των φόρων και εισφορών δεν είναι αυτή που πρέπει , αλλά αυτό το βλέπω  για τους περισσότερους στην Ελλάδα δευτερεύον ζήτημα και όχι πρωτεύον  όπως το να μην πληρώνουμε φόρους (αν γινόταν και καθόλου για μερικούς ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές υπολογίζονται επί του συνόλου των εισοδημάτων ή μόνο επί των εισοδημάτων  που αφορούν την δραστηριότητα ως Ελεύθερος Επαγγελματίας;;

δηλαδή αν κάποιος έχει έσοδα από ενοίκια 10.000,

από πώληση μετοχών 2000

και έσοδα από το Ελεύθερο επάγγελμα 15000

 

οι ασφαλιστικές εισφορές θα υπολογισθούν στο σύνολο των 27000 ή μόνο στα 15000;;

ξέρει κάποιος/α να μας πει;;

Link to comment
Share on other sites

Στο φορολογητεο των εσοδων απο το ελευθεριο επαγγελμα. Ητοι εσοδα πο ελευθεριο επαγγελμα μειον τις επαγγελματικες δαπάνες.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο φορολογητεο των εσοδων απο το ελευθεριο επαγγελμα. Ητοι εσοδα πο ελευθεριο επαγγελμα μειον τις επαγγελματικες δαπάνες.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

 

 

σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο εκκαθαριστικο σε αυτό που δείχνω με το βελάκι.

post-2272-0-84477300-1484847684_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για να το πω και εγώ με παράδειγμα το να επικεντρώνομαι στο μη πληρωμή γενικά φόρων και ασφαλιστικών εισφορών ακόμα και αυξημένων  είναι σαν να μην δίνω στην οικογένεια μου ,  χρήματα για τα οικογενειακά έξοδα για να έχω χρήματα στην τσέπη μου να περνώ καλά . 

 

Συνάδελφε με την παραπάνω αναφορά σου το γυρνάς στην πολιτική θεωρεία, μια συζήτηση που καλό είναι να αποφύγουμε.

 

Στο παράδειγμα που φέρνεις, εκτός του πολύ ορθού όρου περι ανταποδοτικότητας των φόρων που θέτεις, υπάρχει και μια παράμετρο που δεν είναι ιδια για όλους. Το αν και κατα πόσο θέλουμε όλοι να κάνουμε οικογένεια και πόσο μεγάλη (το οποίο αντικατοπτρίζει και το ποσό των χρημάτων/φόρων που φεύγουν). Εσυ λοιπόν εχεις κάνει 5 παιδία και να σου ζήσουν να στα τρώνε.

 

Εγώ που είμαι εργένης για ποιον πρέπει να πληρώνω το 60% των εσόδων μου?

 

Από ενα σημείο και μετά ο φόρος παύει να λέγετε φόρος αλλά χαράτσι/ληστεία/κοροϊδία όπως θες πες το.

Εγώ έτσι το βλέπω.

 

Υ.Γ. Είναι άλλο το βγάζει μια επιχείρηση λεφτά και άλλο η δουλειά που κάνεις να λέγετε αποδοτική.

π.χ. Μια επιχείρηση του κλάδου μας με 15 μηχανικούς υπαλλήλους και τζίρο 1.000.000 το έτος θα βγάλει κέρδος και μάλιστα σημαντικό (ως ποσό, οχι ως ποσοστό). Το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο. Αν τα έξοδα του γραφείου είναι ας πούμε 90% (καπου εκεί είναι στην πραγματικότητα) αξίζει τον κόπο (+ το άγχος,+ τις εγγυήσεις, + τις ευθύνες) να αναλαμβάνεις δεκάδες εργάρες με πιθανό ρισκο να σε ρίξουν ή να αργήσει μια δημόσια υπηρεσία να σε πληρώσει κανα 2 χρόνια για να βγάλεις ενα κέρδος της τάξης των 50-100 χιλιάδων? Μια χρονία να τζιράρεις 20% λιγότερα έχεις μπεί μέσα για τις επόμενες 2 χρονιές.... 

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Όταν πληρώνει φόρους κάποιος δεν αφορούν μόνο τις δικές τους υπηρεσίες που θα είναι ανταποδοτικές αλλά και την κοινωνία Από αυτό πχ θα μπορέσει να επιβιώσει και ένας συνάνθρωπος μας που η φύση του στέρησε κάποια ζωτικά στοιχεία εκ γενετής . Θα συμφωνήσω να μην είναι υπερβολικοί οι φόροι ώστε να μας ξεζουμίζουν σε βαθμό να μην μπορούμε να είμαστε παραγωγικοί.  Η αλήθεια είναι δεν υπάρχει μέτρο σε αυτήν την χώρα από το ένα στάδιο περάσαμε στο άλλο της υπερβολικής φορολόγησης  

 

Και εγώ ευχαριστώ το Γιώργο Γαλέο  γιατί και εγώ έχω εισοδήματα από αγροτική παραγωγή της συζύγου και ενοίκια από ένα ακίνητο ,επομένως αφορά και εμένα η απάντηση .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.