Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Περιμένουμε κάποια διευκρινιστική εγκύκλιο, που λογικά σκεπτόμενοι αν επρόκειτο να τη γράψουμε εμείς, δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα γράφαμε.

 

Πιστεύω μία σωστή διευκρινιστική, δεν υπάρχει περίπτωση να βγεί ποτέ, γιατί αυτά που λέει ο νόμος δεν "παντρεύονται" με τίποτα.

 

Η διευκρινιστική που θα βγεί, όποτε και αν βγει, θα λέει "άρες μάρες κουκουνάρες...."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

Δεν ξέρω αν ποσταρίστηκε πιο πριν (από ότι είδα όχι, αλλα μπορεί να κάνω και λάθος), σχετικά με όσους έχουν 1-2 εργοδότες.

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%94%CE%93%CE%9F465%CE%981%CE%A9-%CE%9D%CE%99%CE%92

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μία διευκρινιστική της διευκρινιστικής.

 

Έχω σύμβαση με μία εταιρεία και παίρνω 1000 € το μήνα + ΦΠΑ (τυχαίο νούμερο)

 

Ο εργοδότης μέχρι τώρα με ένα 1000ρικο το μήνα καθάριζε.

 

Τώρα πρέπει να πληρώνει στον ΕΦΚΑ άλλα 200 € περίπου.

 

Ερώτηση: Αν μου πεί λύνω τη σύμβαση τώρα, και αν θες έλα να σου κάνω νέα με 800€ το μήνα, πώς τον αποτρέπω?????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να εφαρμοστεί τίποτα από αυτά το απόλυτο μπάχαλο πάμε για εκλογές και κατάργηση του νόμου

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να εφαρμοστεί τίποτα από αυτά το απόλυτο μπάχαλο πάμε για εκλογές και κατάργηση του νόμου

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Πραγματικά έχουν σπάσει τα κοντέρ.όπου και αν ανακατευτούν μπάχαλο επικρατεί.Γραφουν σβήνουν σε χρόνο dt

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά από την εγκυκλιο, θα υπάρχουν δύο mode λειτουργίας του νόμου...

Mode 1 : Μπλοκάκι-Εξαρτημένη εργασία... οι εισφορές υπολογίζονται real time ανα μήνα με βάση την σύμβαση εγοδότη-εργαζομένου που καταχωρείται και δηλώνεται, γίνεται επιμερισμός των ασφαλιστικών εισφορών και ο εργοδότης πληρώνει τα 2/3 ενω ο εργαζόμενος το 1/3.  Εννοείται πως το σύνολο της αμοιβής είναι θέμα διαπραγμάτευσης με τον εργοδότη. Πρακτικά, έχουμε επισήμως μια νέα μορφή εργασίας, που είναι εξαρτημένη αλλά δεν παρέχει στον εργαζόμενο κανένα πλεονέκτημα της κανονικής μορφής του υπαλλήλου...

 

Mode 2 : καθαρός ΕΕ, πληρώνει με βάση το εισόδημα του προηγούμενου έτους (το πρωτο εξαμηνο, πληρώνεται με βαση το εκκαθαριστικό πρό δύο ετών και στη συνέχεια γίνεται εκκαθάριση)

 

Οι προυποθέσεις για το που ανήκει ο καθένας νομίζω είναι κατανοητές αν και υπάρχει ένα σοβαρό θέμα με το τί γίνεται αν για κάποιο διάστημα είναι κάποιος στο mode 1 και στη συνέχεια μεταπηδήσει στο mode 2 και το αντίστροφο....

 

Νομίζω ότι το μπλέξιμο είναι χειρώτερο από ότι το είχα φανταστεί...... 

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι υπογραφω συμβασεις με εναν Δημο για Δημοσια Εργα και δεν κοβω καμια αλλη ΑΠΥ ή ΤΠΥ

Ο Δημος θα υποχρεωθει να πληρωσει μερος των ασφαλιστικων μου εισφορων αφου δεν θα εχω αλλον εργοδοτη?

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι υπογραφω συμβασεις με εναν Δημο για Δημοσια Εργα και δεν κοβω καμια αλλη ΑΠΥ ή ΤΠΥ

Ο Δημος θα υποχρεωθει να πληρωσει μερος των ασφαλιστικων μου εισφορων αφου δεν θα εχω αλλον εργοδοτη?

 

Κάτσε να δεις τί εχει να γίνει με ΕΛΚΕ πανεπιστημίων. ΤΟ ΓΕΛΙΟ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.